Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agiz ve dis bakiminda 30 hata

Dis bakimiyla ilgili dogru bildigimiz yanlislar, yanlis bildigimiz dogrular…

Agiz ve dis sagligi konusunda farkinda olmadan yaptigimiz hatalar, kimi zaman telafisi çok güç sonuçlar dogurabiliyor. Buna ragmen, toplumumuzda her konuda oldugu gibi dis bakimi konusunda da kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek oldukça yaygin.

Beyazlatmak isterken basvurulan yanlis yöntemler nedeniyle saglikli disler kaybedilebildigi gibi, söz gelimi “agiz kokusu herkeste olur” tarzinda yanlis bir bilgi yüzünden tedavi edilebilecek bu sorundan kurtulmak akla bile getirilmez. Oysa agiz kokusu; çürük dis, dis eti hastaligi, sindirim sistemi ile ilgili rahatsizliklar, sinüzit yahut üst solunum yolu enfeksiyonlarindan kaynaklanabilen bir agiz problemidir ve kisinin sosyal yasam kalitesini düsüren bir etkendir.

Çocuklarda süt disinin erken çekimi, yeni sürecek olan daimi dislerde çaprasikliga ve çene kemigi gelisiminde bozulmalara neden olacagi için, bu dislere dolgu yapilmasi gerekirken, dis bakimi konusunda yeterli bir bilince sahip olmayan ebeveynler, nasil olsa yeni dis gelecek diye çocuklarina dolgu yaptirmaya yanasmazlar. Bu saydiklarimiz, agiz ve dis bakimi konusunda yapilan onca yanlistan sadece birkaçi.

Dis Hekimi Protez Uzmani Çagdas Kislaoglu, agiz ve dis bakiminda dogru bildigimiz yanlislar ya da yanlis bildigimiz dogrulari söyle siraladi:

1- Sert dis firçasi daha iyi temizler. (YANLIS)

Disleri iyi firçalamak; firçanin sertligiyle degil, firçalama teknigiyle ilgilidir. Genellikle orta sertlikte dis firçalarin kullanilmasi uygundur. Çok sert firçalar, disleri asindirabilir.

2- Bastirarak firçalamak daha iyi temizler. (YANLIS)

Bastirarak firçalamak; disleri temizlemek yerine, “firça çürügü” dedigimiz asinmalara neden olur. Dislerin mine tabakasi asindigi için, alttaki sari tabaka ortaya çikar ve disler daha sari gözükür. Ayrica sert firçalamak, dislerde hassasiyete ve dis eti çekilmesine neden olur.

3- Beyazlaticili dis macunlari dislere zarar verir, zamanla asindirmalara sebep olur. (DOGRU)

Dis beyazlastirici olarak piyasada satilan macunlar aslinda disleri beyazlatmaz. Ayrica antitartar veya sigara içenlere yönelik üretilen dis macunlarinda da yogun miktarda asindirici maddeler oldugu için uzun süreli kullanimda dis minesine kalici zararlar verebiliyor.

4- Karbonat ve tuzla firçalamak disleri beyazlatmaz. (DOGRU)

Karbonat ve tuz, iri granüllü maddeler oldugu için disin mine tabakalarini çizer ve asindirir. Bunun sonucunda disler parlakligini kaybeder ve yiyip içtigimiz besinlerle, disler daha kisa zamanda dogal rengini kaybeder.

5- Dis macununu fazla kullanmak disleri çizer. (YANLIS)

Dislerin mine tabakasinin çizilmesi; macunun fazla kullanilmasiyla ilgili degil, kullanilan macunun granüllerinin büyük olmasiyla ilgilidir. O yüzden granülleri büyük olan macunlarin uzun süreli kullanimindan kaçinilmali. Firçanin üzerine konulan macunun miktari ise “mercimek tanesi” büyüklügünde olmali.

6- Disler, macun ve firça islatilarak firçalanmali. (YANLIS)

Dis firçasi, firçalamaya baslamadan önce islatilmamalidir. Çünkü firça killari islatilinca, sertligini kaybeder. Macunun köpürmesi için de yeterli sivi agizda mevcuttur.

7- Disler kahvaltidan önce firçalanir. (YANLIS)

Disler günde en az iki kez, kahvalti ettikten sonra ve yatmadan önce firçalanmali. Disler firçalandiktan sonra, dilin üst yüzeyi de yumusakça dili tahris etmeden firçalanmali.

8- Estetik dis dogustan olur, çarpik disten kurtulus yok. (YANLIS)

Diste sekil bozuklugunu düzeltme, disler agizda mevcut oldugu sürece her yasta uygulanabilir. Ortodontik tedavi ya da porselen kaplama (lamina) sayesinde; disler mevcutsa, her yasta düzeltme yapilarak, güzel görünen dislere sahip olunabilir.

9- Implant çene kemigine en uygun sekilde seçilir ve uzman hekim yaparsa düsme riski yüzde 1 oranina kadar düser. (DOGRU)

10- Bütün disleri çekip yerine implant yerlestirilebilinir. (YANLIS)

Implant’i, eksik olan dislerin yerine çene kemigine yerlestirilen yapay dis kökleri olarak tanimlayabiliriz. Implant uygulamasi sadece, yara iyilesmesini etkileyen bir sistemik hastalik ile kontrol altinda olmayan kalp ve seker hastaligi söz konusu ise yapilmaz.

11- Disleri çamasir suyu gibi temizlik ürünleri ile firçalamak disleri asla beyazlatmaz, çok sagliksizdir. (DOGRU)

Dis beyazlatma islemi, mutlaka bir dis hekiminden profesyonel yardim alinarak yapilmalidir. Kulaktan dolma bilgilerle dis beyazlatmaya çalismak son derece yanlistir.

12- Beyazlatma (bleaching) disleri daha da sarartir. (YANLIS)

Beyazlatma islemi, normal dis rengini daha da açmak için yapilir. Beyazlatmanin ilk yapildigi dönemlerde kahve, çay ve sigara gibi disleri renklendirecek etkenlerden uzak durmak gerekir. Beyazlatmayi yapacak hekimin tavsiyelerine uyulursa, beyazlatmanin hiçbir yan etkisi yoktur.

13- Dis tasi temizligi disin minesine zarar verir. (YANLIS)

Dis tasi temizligi, uzman bir hekim tarafindan dogru uygulandigi takdirde minenin zedelenmesine neden olmaz. Çünkü dis tasi temizligi isleminde dis dokusuna zarar verilmeden, dis yüzeyine ait olmayan olusumlar (plak, dis tasi) uzaklastirilir.

14- Dis taslari temizlendikten sonra daha çok dis tasi olusur. (YANLIS)

Disleri düzenli ve dogru firçalamak dis tasi olusumunu engeller. Alti ayda bir dis hekimi kontrolü sayesinde, iyi firçalayamadigimiz alanlarda olusan dis taslari, hekim tarafindan temizlenmis olur. Bunun da dise hiçbir zarari yoktur.

15- Agiz kokusu herkeste olur ve geçmez. (YANLIS)

Agiz kokusu; çürük dis, dis eti hastaligi, sindirim sistemi ile ilgili rahatsizliklar, sinüzit yahut üst solunum yolu enfeksiyonlarindan kaynaklanabilir. Bu hastaliklarin tedavisi sonucunda agiz kokusu önlenebilir.

16- Dis röntgeni dogada alinan radyasyondan daha azdir. (DOGRU)

Dis röntgenleriyle alinan radyasyon oldukça azdir. Bu radyasyon dogada alinan radyasyondan daha azdir.

17- Hareketli protezler çamasir suyuna konursa beyazlar. (YANLIS)

Hareketli protezleri çamasir suyuna koymak zararlidir. Çamasir suyu, protezin kirilganligini artirir, ömrünü azaltir. Protezler için özel temizleme tabletleri vardir ve onlar kullanilmalidir.

18- Çekilen 20 yas disinin yerine dis yaptirmaya gerek yoktur. (DOGRU)

20 yas disi çekildiyse, yerine protez dis yaptirmak gerekmez.

19- Dis firçalarken dis etlerinin kanamasi iyidir. (YANLIS)

Dis firçalarken görülen kanamalar, dis eti iltihabinin belirtilerinden biridir. Vakit geçirmeden bir dis hekimine basvurmak gerekir. Dis etlerinin, kanamadan dolayi firçalanmamasi sonucu, mevcut iltihabi durum siddetlenecektir. Hastalar kanama olan bölgeyi daha iyi firçalamali ve dis hekimine tedavi için basvurmali.

20- Dis agriyinca disin üzerine aspirin, tütün, kolonya, raki ve tuz koymak agriyi keser. (YANLIS)

Alkol ve alkol içerikli maddelerin dis ve diseti bölgesine uygulanmasi sonucu disetlerinde “alkol-aspirin yanigi” denilen komplikasyonlara neden olur. Dislerin üzerine uygulanan diger maddelerin (tütün, tuz gibi) de agri kesici özellikleri yoktur. Agri, ancak mevcut sorun giderildiginde ortadan kalkar

21- Çekim için kullanilan lokal anestezikler morfindir ve bagimlilik yapar. (YANLIS)

Dis hekimliginde kullanilan lokal anestezik maddeler morfin içerikli degildir ve aliskanlik yapmaz. Morfin, tip alaninda sinirli vakalarda kullanilan bir ilaçtir.

22- Anestezi yurtdisindan gelen morfinle yapilirsa agrimaz. (YANLIS)

Günümüzdeki lokal anestezik maddeler belli standartlarda üretilmistir. Avrupa mali olmasina gerek yoktur.

23- Erkek ya da bayan dis hekimleri arasinda bir fark yoktur. Erkek daha iyi dis çeker diye bir durum yoktur. (DOGRU)

24- Süt disleri daimi dislere sürme rehberligi yapar, zamanindan önce disler çekilmez. Süt disleri düsecek de olsa dolgu yapilmalidir. (DOGRU)

Süt disinin erken çekimi, alttan gelen daimi dislerde çaprasikliga ve çene kemigi gelisiminde bozulmalara neden olur. Bu nedenle düsecek de olsa dolgu yapilmalidir.

25- Hamilelikte disten kalsiyum çekildiginden, disetleri kanar. (YANLIS)

Hamilelik dönemindeki dis eti kanamasi, disten kalsiyum çekilmesi nedeniyle olmaz. Kanamanin nedeni, agiz bakiminin yeterli saglanmamasi halinde hamilelikteki hormonal degisiklikler sonucu diseti iltihabinin olusmasi veya mevcut diseti iltihabinin siddetlenmesidir.

26- Her hamilelik bir dis götürür. (YANLIS)

Her hamilelikte dis kaybinin gerçeklesmesi söz konusu degildir. Agiz bakiminin tam olarak saglanamamasi, tedavi edilemeyen çürüklerin varligi ve dis eti hastaliklarinin ilerlemesi durumunda dis kayiplari görülür

27- Hamilelikte dis tedavisi bebege zarar verir. (YANLIS)

Aciliyet gerektiren dis tedavileri, hamileligin her döneminde yapilabilir.

28- Çürük dis çekildikten sonra pis kan akitilmalidir, çekilen disin yerini kanatmak iyidir. (YANLIS)

Dis çekiminden sonra, çekim bosluguna hastanin yaptigi müdahaleler sonucu bölgenin sürekli kanatilmasi ya da pihtinin uzaklastirilmasi, dis çekimi yapilan yerin iltihaplanmasina neden olur. Olusan pihti korunmalidir.

29- Dis teli sadece çocuklarda degil yetiskinlerde de kullanilir. (DOGRU)

Ortodonti (tel tedavisi) alanindaki son gelismeler sayesinde; tel tedavisi sadece çocuklara degil, eriskin hastalar için de uygulanabilir.

30- Agriyan disi çektirip kurtulmak çözüm degildir. Disi tedavi ederek mümkün oldugunca agizda tutmak gerekir. (DOGRU)

Çürük dis için mümkün olan her türlü tedavi uygulanmali. Çünkü ne fonksiyon, ne de estetik yönünden hiçbir protez kendi disinizden daha iyi olamaz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası