Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAREKETSIZLIGIN YARATTIGI HASTALIKLAR ÖLÜM NEDENLERI ARASINDA BIRINCI SIRADA

Insanlarin ölüm nedenleri son 100 yil içinde çok ciddi degisim gösterdi. 100 yil önce enfeksiyon hastaliklari asil ölüm nedeni iken, günümüzde hareketsizligin yarattigi hastaliklar ilk siraya yerlesmis durumda. Hareketsizlik obezite, yüksek tansiyon, kalp damar hastaliklari ve tip II diyabet gibi hastaliklara neden oluyor. Bu hastaliklarin tedavisinde ya da önlenmesinde ilaçlar ve beslenmenin yani sira, egzersiz çok önemli bir yer tutuyor. Atasehir Cerrahi Tip Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Doç. Dr. Tolga Aydog, bu hastaliklarin tedavisinde egzersizin önemini anlatti.

13 Subat 2009, Istanbul – Günümüzde hareketsizligin yarattigi obezite, yüksek tansiyon, kalp damar hastaliklari ve tip II diyabet gibi hastaliklar ölüm nedenleri arasinda yer almaya basladi. Bu hastaliklarin tedavisi veya önlenmesi için ilaçlar ve beslenmenin yani sira, egzersizin çok önemli bir yer tuttugunu belirten Atasehir Cerrahi Tip Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Doç. Dr. Tolga Aydog, konuya iliskin merak edilen sorulari yanitladi.

Kronik hastaliklarin tedavisinde egzersizin yeri nedir?

Son 50 yil içinde kronik hastaliklarda ve onlarin olusmasinin önlenmesinde egzersiz giderek önem kazandi, önemi her geçen gün giderek artiyor. Artik hekimler tip II diyabeti, tansiyonu, kalp damar hastaligi, kireçlenmesi (Osteoartrit), hiperlipemisi (Kan yaglarinin artmasi) ve osteoporozu olan hastalarda tedavinin sadece ilaç kullanilarak mümkün olmadigin biliyorlar. Hastalar hangi ilaci alirsa alsin, diyetine dikkat etmeden ve egzersizini yapmadan hastaligini kontrol altina alamaz. Bu hastaliklarin yani sira bazi kanser türleri ve depresyondan korunmak için de egzersizin sart oldugu bilinen önemli bir baska gerçek.

Hekimler gerekli gördükleri hastalarina nasil ilaç reçetesi yaziyorlarsa, egzersiz için de, aynen ilaç gibi doz-cevap iliskisi gösterdigi ve seçilen egzersizin tipine göre cevap ortaya çiktigi için, aynen ilaç gibi bir reçete hazirlamalidir. Reçete, egzersizin haftada kaç gün, bir günde ne kadar süre ile hangi siddette ve hangi egzersizleri yapilacaginin tarifini içermelidir.

Egzersizin siddetiyle saglayacagi yarar arasinda nasil bir iliski vardir?

Egzersizin siddetinin artmasi, beklenen yarari belirli bir ölçüde artirir. Bu yarar kisinin sahip oldugu aktivite düzeyi ile ciddi iliskili. Ciddi egzersiz yapan kisilerde bu yarar nispeten daha düsükken, egzersiz yapmayan kisilerde bu cevap çok daha belirgin olabiliyoyr. Ama aynen ilaçta oldugu gibi bu yanitta da bireysel farkliliklar bulunuyor.

Egzersizin de ilaç gibi yan etkisi var midir?

Bir ilaç olarak düsündügümüz egzersizin tabii ki diger ilaçlar gibi bir takim zararlari, yan etkileri de olabiliyor. Dolayisiyla yapilmasi önerilen egzersizlerde, kiside olasi iyilesme durumunu, egzersizin yan etkilerini ve zararli durumlarini da mutlaka düsünmek gerekiyor. Sekeri ve asiri kilosu olan bir hastanin, nasil olsa hekimler yürüyüs öneriyorlar diye egzersizi basite indirgeyerek sadece yürüyüs yapmasi, hastalarin birbirlerinin ilaçlarini kullanmasi gibidir. Egzersiz yeterli dozda yapilmadigi zaman yararli olamazken, çok veya uygun olmayan kisilerde yapilmasi durumunda sorun ortaya çikarabiliyor.

Yürümek, gerçekten de çok yararli bir spor. Ancak hastanin öncelikle, yürümeye bir engelinin olup olmadiginin gözden geçirilmesi, yürümenin hangi hizda olacaginin, haftada kaç gün ve her gün ne kadar yapilacaginin da belirtilmesi gerekiyor. Bunlarin belirtilmesi durumunda kisinin yürüyüsü güvenli ve çok daha etkin bir hale gelir.

Egzersiz kanser tedavisinde de etkili

Egzersizin kesinlikle etkili oldugunun bilindigi hastaliklar nelerdir?

Düzgün planlanmis bir egzersiz programinin insülin direncinde, tip II diyabette, dislipidemi, hipertansiyon, obezite, kronik obstrüktif akciger hastaligi, kalp ve damar hastaligi, kalp yetmezligi, osteoartrit, fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu ve depresyon tedavisinde çok etkili oldugu ortaya konmustur. Egzersizin ayrica kanser ve astimda da olumlu etkileri bulundugu belirtiliyor.

Günümüzde sayilari giderek artan ve yasamimiza daha çok girmeye baslayan spor salonlari, bu konuda yardimci olabilir mi?

Saglik durumumuzu temelden etkileyen üç önemli öge bulunuyor: genetik, beslenme ve egzersiz. Bunlardan son ikisi degistirilebilir nitelikte olup, spor salonlari bu anlamda saglikli kisilerde çok yardimcidir. Üstelik spor salonlarinda egzersiz yapan bireyler, kendi baslarina egzersiz yapan bireylere göre daha uzun süre egzersize devam ederler.

Egzersize uyum, aynen uzun süreli ilaç kullanimina benzer. Bir ilaci uzun süre düzenli almak gerçekten çok zordur. Nitekim yapilan çalismalar günlük düzenli alinmasi gereken kemik erimesi ilaçlarinin, bir yil sonra, çogu hasta tarafindan kullanilmadigini gösteriyor. Ilaç firmalari bu yüzden daha seyrek, haftalik, aylik kullanilabilen ilaçlari üretmenin çabasinda ve bu sekilde devam sorununu kismen çözdüler. Maalesef ayni durum egzersiz için söz konusu degil. Kisileri zaman zaman spor salonunda egzersiz yaptirmak onlarin egzersize devamlari açisindan etkili bir yol olarak karsimiza çikiyor. Bu açilardan spor salonlari çok önemli bir yardimci olarak görülebilir.

Ancak spor salonlari, olabilecek saglik ve hukuki sorunlar yüzünden, mümkün oldugunca saglikli bireyleri salona kayit etmek istemiyorlar. Spor salonlarinda çalisan kisiler egzersizi çok iyi bilmelerine karsin maalesef hastaliklar ve egzersiz konusunda yeterince bilgiye sahip degiller. Maalesef, kronik hastaliklari olan bireylerde spor salonlari etkin olarak kullanilamiyor. Bir yandan spor salonlar onlari kayit etmek istemezken, diger yandan onlar saglikla ilgili sorunlari yüzünden buralara basvurmuyorlar. Dolayisi ile kronik hastaligi olan bireylere yardimci olacak, onlarin saglikli spor yapmalarina olanak saglayacak yapilanmalara olan ihtiyaç her geçen gün artiyor.

ASM Atasehir Cerrahi Tip Merkezi olarak bu konuda nasil bir hizmet veriyorsunuz?

Spor salonlari, beslenme ve diyet uzmanlari bu konu ile ugrasmakla beraber, kronik hastaligi olan bireyler için her ikisini bir arada ele alan saglik yapilanmasi yok denecek kadar az. ASM Atasehir Cerrahi Tip Merkezi’nde bu ihtiyaci göz önünde bulundurarak bir bölüm olusturduk. Merkezimiz beslenme-diyetetik, kardiyoloji, fizik tedavi rehabilitasyon uzmanlari, spor hekimi, check-up merkezinde dahiliye uzmani, fizyoterapist ve egzersiz salonu ile bu konuda ciddi katkida bulunuyor.

Burada bulunan hekimler kronik hastaligi olan kisilerin öncelikle saglik durumlarini gözden geçirip, onlara uygun ilaç tedavisini basliyorlar. Sonra beslenme ve diyetetik uzmani onlara beslenme önerilerinde bulunup, gerekirse bu hastalari izlemeye aliyor. Son olarak spor hekimi hastalarin egzersiz kapasitelerini gözden geçiriyor. Onlara uygun bir egzersiz plani çikarilip, önceleri hekim ve ardindan fizyoterapist esliginde yaptiriliyor. Egzersiz yapmak için merkezimize gelemeyecek olan kisilere ise evde uygulamalari için bir egzersiz reçetesi yaziliyor. Sonrasinda belirli araliklarla hastalari izleyerek, hastaliklarinin ve egzersiz kapasitelerinin gelisimi gözden geçiriliyor, zaman zaman egzersizlerinde gerekli düzenlemeler yapiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası