Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hipokrat’tan bu yana bilinen bir gerçek: Alkol binlerce beyin hücresini tahrip ediyor

Alkol kullaniminin nörolojik komplikasyonlara yol açtigi, Hipokrat zamanindan bu yana literatüre konu olmus bir gerçektir. Alkolün, beyin ve çevre sinir sistemi üzerindeki etkilerini arastiran deneysel çalismalara iliskin sonuçlar da 1700’lü yillardan günümüze dek yazila gelmistir. Amerikan Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Dr. Zekiye Kural, asiri alkol tüketiminin beyinde ciddi hasarlara yol açtigini, alkol tüketimin oranina göre kalp, böbrek fonksiyonlarinda bozukluklarin ortaya çikabilecegini belirtiyor.

Alkolün nörolojik komplikasyonlarinin hangi mekanizma ile gelistigi tüm ayrintilari ile bilinmemekle birlikte genetik ve çevresel faktörlerin alkolizm ile birleserek ortaya çiktigi görüsü yayginlik kazanmistir. Alkol kullanimina bagli beslenme bozuklugu ve elektrolit dengesizligi de nörolojik problemlerin ortaya çikmasinda etkisi olmaktadir. Ancak alkol alim oranlari ile saglik problemlerinin gelismesi arasinda direkt bir iliski gösterilememistir.

Deneysel çalismalarda alkolün sinir hücresi veya uzantilarinin fonksiyonlarinda yarattigi degisiklikler gösterilmekte ve bu patolojik degisikliklerin düzeyi ile ilgili klinik veriler arasinda bir iliski olmadigi görülmektedir.

Kesin olan bilgi, alkolün beyin kabugundan iskelet kasina kadar olan herhangi bir düzeyde merkezi ya da çevresel sinir sistemini etkileyebildigidir. Bu etkilenim agir derecede ya da kronik alkol kullanimi ya da alkol yoksunlugu durumunda degisik klinik degerlerle karsimiza çikmaktadir.

Alkol zehirlenmelerinin belirtileri nelerdir?

Alkolik olan ve olmayan kisilerde belirtilerin ortaya çikisini saglayan kandaki alkol miktari, vücuda alinan alkole göre degisiklik göstermekle birlikte, klinik süreçler her iki grupta da aynidir. Alkol zehirlenmelerinde duygu kontrol bozuklugu, duygu durumu degisikligi, sosyal inhibisyonun ortadan kalkmasi, ilimli dengesizlik, gözün istem disi hareket etmesi, konusmada pelteklesme, kizariklik, çarpinti ve göz bebeklerinin genisledigi gözlenmektedir. Kandaki alkol orarinin artmasiyla birlikte santral sinir sisteminin etkilenmesi ayrica koma, refleks kaybi ve tansiyon düsmesine de neden olur.

Kronik alkol kullaniminda ortaya çikan problemler nelerdir?

Kronik alkol kullanimi, santral sinir sistemi problemlerinin ortaya çikmasina sebep olur. Alkole bagli gelisen santral sinir sistemi problemlerinde patolojik bulgular, sinir hücresi kaybi, hücre zarinda bogulma, beyin zarlarinda kalinlasma ve opaklasma, beynin içinde ve çevresinde asiri sivi toplanmasi ile karakterizedir. Alkole bagli problemler santral sinir sisteminin hangi bölgesinde yogun ise, klinik bulgular o bölgenin fonksiyon kaybi olarak karsimiza çikmaktadir.

Alkol aliminin sonlandirilmasi, vitaminin B(1) destegi, elektrolit bozukluklarinin giderilmesi, klinik ilerlemeyi durduran ve bazen de iyilesmeyi saglayan yöntemler olarak kullanilmaktadir. Uzun dönem alkol kullananan hastalarda gözlemlenen “Alkolik nöropati” kol ve bacaklarda güçsüzlük, agri, nahos hisler, kas kramplari, uyusma ve yürümede dengesizlik, yanma hissi ile kendini gösterir. Alkolik nöropati durumu; alkol kullaniminin kesilmesi ve vitamin destegiyle durdurulabilir. Bu hastalarda seyrek olarak da düzelme görülebilmektedir.

Alkolik Nekrotizan Myopati

Alkolik Nekrotizan Myopati’de, agir alkol kullanimini izleyen 1 – 2 gün içinde agrili, asimetrik ya da bölgesel tutulum gösteren kaslarin zaafi gelisebilir. Kalp ve böbrek fonksiyonlarinda bozukluklara yol açabileceginden acil tedavi gerektirir.

Alkolik kisilerde kas yikimlari

Alkolik kisilerde haftalar, aylar içinde gelisebilen, her iki bacak ve kök kaslarinda zaaf ile seyreden bir klinik tablodur. Alkol kullanimina son verilmesi ve diyetin düzenlenmesi ile aylar içinde kaslarda düzelme saglanabilir.

Alkol – inme iliskisi

Hem akut alkol zehirlenmesinin hem de kronik alkol kullaniminin inme riskini artirdigi bilinmektedir. Neden olan mekanizmalar net açiklanmamis olmakla birlikte alkolün hipertansiyon, kalp ritm bozukluklari, kalpte büyüme, sigara kullanimi, pihtilasma faktörlerini yükselterek inme riskini artirdigi var sayilmaktadir.

Amerikan Hastanesi
Nöroloji Bölümü
Dr. Zekiye Kural
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası