Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAFRA KESESI TASININ SESSIZI KORKUTUYOR!

Belirtileri ülserle karistirilabilen safra kesesi tasinda kadinlar daha büyük risk tasiyor. Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Dr. Burçak Kabaoglu, açik tenlilerin, 40 yasini geçen kisilerin, çok dogum yapmis ve kilolu olanlarin da bu hastaliga yakalanma riskinin daha fazla oldugunu söylüyor.

Her yil ABD’de 1 milyon kisinin safra kesesi tasi ile basi derde giriyor. 100 hastadan 80’inde belirti vermiyor. Zamanla yüzde 13’ünde belirti vermeye basliyor. Iste o zaman bu sessiz taslar tehlikeli olmaya basliyor.

Asemptomatik dedikleri bu taslarin yüzde 5-6’sinin hastayi ameliyata kadar götürdügünü söyleyen Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Op. Dr. Kabaoglu, ‘Safra kesesindeki tas, ana safra yoluna düstügünde safranin bagirsaga akimi engelleniyor ve geriye dogru safra birikimi oluyor. Bu sariliga, safra kesesi akut iltihabina, pankreas kanalinin tikanmasina neden olabiliyor. Iste o zaman bu hastalari kolestoktemi ameliyatina hazirliyoruz' diyor.

Klasik 5F Bulgusu

Safra kesesi tasinda klasik 5F bulgusuna dikkat çeken Dr. Kabaoglu, bu bulgulari; kilolu olmak(Fat), kadin olmak(Female), çok dogum yapmis olmak(Fertil), açik tenli olmak (Fair), 40 yasinda olmak(Fourty) seklinde açikliyor ve söyle devam ediyor: ‘Bu sessiz taslarin her yil ciddi komplikasyon gelistirme sansi yüzde 2. Belirtileri dikkate almak gerekiyor. Agri ile hastaligin ciddiyeti arasinda direkt iliski kurmak çok anlamli degil ama bulanti, kusma, gelip giden kramp seklinde agri, yemekten sonra sirt agrisi, mide yanmasi, agizdan gaz çikmasi, yagli yiyecekleri tolere edememe önemli bulgular. Bu belirtiler ülserle karisabiliyor. Nasil ayirt edilebilir? 12 parmak bagirsagindaki bir ülser de ayni belirtileri veriyor. Ameliyat karari, mutlaka ultrasonografi ile tasin teshisinden sonra verilmelidir.’

Safra kesesi ameliyatlari laparoskopi yani; kansiz, biçaksiz olarak tanimlanan kapali ameliyat seklinde yapiliyor.

Hangi Durumlarda Ne Yapilmasi Gerekiyor?

Safra kesesinde akut iltihap durumu söz konusu ise; ates yükselmesi, agri siddetlenmesi, karnin üst kisminda çok ciddi kas spazmi görülür ki o zaman acil ameliyat gerekir. Orak hücre anemisi olan hastalar var. Orak hücre anemisi belirti veya rahatsizlik vermiyor (özellikle çocuklarda) ama bu hastalarda mutlaka tasin, safra kesesi ile birlikte alinmasi gerekiyor.

Safra kesesinin kireçlenmesi durumunda ise, bu hastalarin yarisinda safra kesesi kanseri gelisme riski oldugundan takip edilmesi sart, ameliyat söz konusu olabiliyor.

Safra kesesinin çalismadigi hastalarda da safra kesesinin alinmasi gerekir. 2,5 cm üzerindeki safra kesesi taslari, belirti vermese de problem çikarmasini beklemeden alinmalidir. Seker hastalarinin durumu da özeldir ve safra kesesinin takibi gerekir.

Her ameliyatta oldugu gibi safra kesesi ameliyatlarinda da risk vardir ama cerrahi anlamda deneyimli bir ekip ve teknikle komplikasyon çikma riski sifira yakindir. Ameliyatsiz ilaçla tedaviler geçici çözümlerdir ama ameliyati tolere edemeyecek hastalar için tas çözücü ajanlar kullanabilir.

Amerikan Hastanesi
Genel Cerrahi Bölümü
Dr. Burçak Kabaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası