Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAMILELIK DÖNEMINDE EGZERSIZ YAPMAK DOGUMU KOLAYLASTIRIYOR

Memorial Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Figen Taser Güney, hamilelik döneminde yapilan egzersizin yararlari hakkinda bilgi verdi.

Egzersiz saglikli yasamin geregi oldugu gibi gebelik sirasinda yapilan egzersizler de anne adaylarinin kendisini fiziksel olarak daha iyi hissetmesini saglar.

Egzersiz, anne adaylarinin kalori yakmasina yardimci olarak asiri kilo almasini önler, kaslarin esnekligini arttirir, dolasim ve solunum sisteminin düzgün çalismasinda faydali olup, kan sekeri regülasyonuna yardimcidir. Uykusuzluk, bel, bacak agrilari ve hemoroit gibi problemlerin azalmasina yardimcidir.

Arastirmalar Gebelik Sirasinda Yapilan Egzersizlerin Dogumu Kolaylastirdigini Belirlemistir

Fakat henüz dogum süresini etkiledigi konusunda yeterli bir kanit yoktur. Gebelik sirasinda egzersiz yapmayi planlayan anne adaylari, mutlaka doktora danisarak doktorun yönlendirdigi uzman kisilerce egitim almalidirlar.

En Kolay Egzersiz Yürüyüstür

Yürüyüs sirasinda rahat, terletmeyen pamuklu kiyafetler giyilmelidir ve süresi 30 dakikayi geçmemelidir. Yüzme de gebelikte en çok önerilen spordur. Ayrica gebelikte özellikle 2. trimesterden sonra yapilabilecek bazi egzersizler, kan dolasimini artirir, bel ve sirt agrilarini hafifletir ve anneyi doguma hazirlar.

Nefes Egzersizleri

Nefes alirken hem gögüs kafesi hem de karin kaslarimizi kullaniriz. Normalde farkinda olmadan soluk alip veririz. Solunum egzersizlerinde gögüs kafesi ve karin kaslarini ayri çalistirarak nefesimizi daha bilinçli kullanabiliriz. Nefesi tutma, derin soluk alip beklemek, küçük nefesler ise (sadece gögüs kafesi ile sik soluk alip verme) agri sirasinda faydali olur. Büyük nefes ise ikinma sürecinde faydalidir.

Dogum sirasinda dogru nefes alip vermek agrilarin daha az hissedilmesini sagladigi gibi rahim kasilmalari sirasinda bebege giden kan azalir, bu fizyolojik bir durumdur. Dogru nefes alinirsa bebege daha çok oksijen gitmesi saglanir. Agrilar sirasinda küçük, yüzeyel ve ikinma döneminde derin nefes alarak vermeden bas gövdeye yaklastirilarak ikinilir ve bebek itilir. Bu sirada nefesi kaçirmamak ve bagirmadan ikinmak gerekir.

Karni sisirmek ve gereksiz panik, dogumu zorlastirir. Bebegin basi çikiyorken ikinmaya son verilir. Küçük yüzeyel nefesler alinir, aksi halde vajinada istenmeyen yirtiklar olusabilir. Doktor, bu konuda anneyi uyaracaktir.

Kegel Egzersizleri; Pelvis, vajina, mesane ve rektum çevresindeki kaslarin güçlendirilmesidir. Tuvalette idrar yaparken, durdurmaya çalisirken yaptigimiz eylem seklinde basitçe ifade edilebilir. Kegel egzersizleri günde birkaç kez, perine kaslarini kastiktan sonra 5-10 saniyede gevseterek uygulanir. Ayakta, otururken, yatarken, her pozisyonda yapilabilir. Bu kaslarin güçlenmesi dogumu kolaylastirdigi gibi epizyo ihtiyacini azaltir ve dogum sonrasinda da uygulanarak, normal vajinal dogumda gelisen perine bölgesinde gevseme yakinmasinin giderilmesinde yardimcidir.

Yoga ve Pilates’in Yararlari

Dogum aninda önceden yoga ya da pilates yapmanin da faydalarindan söz edilmektedir. Yoga, dogru nefes almayi ve nefesi dogru kullanmayi saglar. Pilates, pelvik bölgede kaslari güçlendirir, dogum sonrasi yine bu bölgenin toparlanmasinda faydalidir.

Gebelikte özellikle normal dogum planlandiginda, takip eden doktorun onayi alindiktan sonra bu konuda egitilmis kisilerden yardim alarak dogumu kolaylastirmak mümkündür. Normal dogumda annenin istekli ve kararli olmasi çok önemlidir. Gebeligin fizyolojik olan fakat tolore edilmesi zor olabilen vücuttaki degisikliklere adapte olan anneler, bebeklerini aktif olarak normal dogumla dünyaya getirmelerinin hakli gururunu tasiyacaklardir.

Normal dogum emek ve sabir ister ancak bebek için de faydalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası