Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OKUL KAZALARINA KARSI ÖNLEMINIZI ALIN

Okullar açilmasiyla birlikte çocuklar tenefüste, okul öncesi ya da sonrasi kosarken, spor yaparken ya da sakalasirken yaralanabilirler. Amerikan Hastanesi Acil Servisi’nden Dr. Rahsan Bayar, okula giden çocuklarda en sik düsme-çarpma sonrasi olan yaralanmalara rastladiklarini belirtiyor.

Amerikan Hastanesi Acil Servisi’nden Dr. Rahsan Bayar, okullarda meydana gelen yaralanmalari siklik sirasina göre su sekilde siraliyor:

1-Travma: Düsme ve çarpmalara bagli.

Eklem ve kemiklerde kiriklar-çikiklar
Kafa travmalari
Yumusak doku zedelenmeleri

2-Cilt yaralanmalari – damar yaralanmalari

Kesici, delici aletlerle- kesiler
Travmaya bagli

3-Yaniklar (Sicak su ve ates ile)

4-Bayginliklar

Psikolojik nedenlere bagli
Kardiyolojik nedenlere bagli
Nörolojik nedenlere bagli
Metabolik nedenlere bagli

Her okulun revirinde mutlaka pansuman malzemeleri, yanik spreyleri, elastik bandajlar, steril gazli bezler, boyunluk, buz torbalari, ateller (kol ve bacak için) bulundurulmalidir.

Herhangi bir sekilde yere düsmüs olan bir kisiye yardim ederken zarar vermemek için öncelikle onu yerden karga-tulumba kaldirmamaliyiz. Zira bir omurilik yaralanmasi olabilir veya bir yerini kötü bir sekilde kirmis olabilir. Öncelikle kisi yerdeyken onunla konusmaliyiz; neresi agriyor, kendisini nasil hissediyor?

Eger suuru kapaliysa ve bel agrisi varsa, hareket etmekte güçlük çekiyorsa ambulans çagirip sedye ile hastaneye transfer etmek en dogrusudur. Kollarinda, bacaklarinda agrisi, deformitesi varsa hemen tahta-mukavva v.b. seylerle o ekstremiteyi hareketsiz hale getirmeliyiz. Acil Servis’e gelinceye kadar üzerine buz koyabiliriz (Mutlaka bir beze sarilmali, direkt hiz uygulanirsa ciltte soguk yanigi olabilir).

Soguk uygulamasi agiriyi ve sisligi biraz azaltir. Acil Servis’te çekilen grafilerde kirik-çikik saptanmazsa, yumusak doku zedelenmeleri elastik bandaj, istirihat, buz (her 4 saatte 20 dk.) elevasyon (ekstremiteyi kalp seviyesinin üzerinde tutmak, örnegin ayak bileginde yaralanma varsa, ayagi sarkitmamak, oturdugumuz yerde altina yastik koyarak yukarida tutmak) agri kesiciler ile tedavi edilir.

Kafa travmalarinda suur kaybi (Baygin kaldi mi? Kaç dakika?) bas agrisi, bas dönmesi, bulanti, kusma mutlaka sorgulanmalidir.

Bu semptomlar varsa hasta Acil Servis’e götürülmelidir. Muayene sonrasi gerekiyorsa beyin tomografisi çekilebilir.

Ciddi kafa travmalarinda boyunda da yaralanma olabilecegi hatirlanmalidir ve okul revirinde boyunluk varsa saglik merkezine gidinceye kadar takilmalidir.

Saçli deride kesik olduysa ve kaniyorsa, kanayan yere temiz bir gazli bez ile bastirilip siki bir bandaj uygulanarak, dikis atilmak üzere Acil Servis’e gidilir. Eger tetanoz asilari eksikse mutlaka rapel yapilir. Asprin vb. kan sulandirici ilaçlar kanamayi artirabilecegi için bir süre kullanilmaz.

Kafa travmalarinda ilk 24 saat takip önemlidir. Hastaneden taburcu olduktan sonra siddetli bas agrisi, bas dönmesi, fiskirir tarzda kusma, uykuya meyil, çift görme, burundan, kulaktan kanli su gelmesi vb. semptomlar olursa tekrar Acil Servis’e gidilmelidir.

Delici-kesici aletlerle olan yaralanmalarda da mutlaka kanayan yerin üzerine temiz bir gazli bez bastirilip kanama kontrol altina alinmaya çalisilmalidir. Turnike ugulamak riskli olabilir çünkü çok fazla sikilip venöz dönüsüme de engel olunabilir. Derin bir kesi ise kanama kontrolü yapilarak(tercihen üzerine basilarak) hasta en yakin Acil Servis’e götürülmeli orada dikis, tetanoz asisi yapildiktan sonra düzenli pansumanlar ile yara takip edilir.

Eger yalnizca yüzeysel bir cilt erezyonu olduysa revirde yara yerini antiseptik solüsyonlar ile temizleyip, steril bir gaz ile üstü kapatilabilir. Sicak su ve alevle olan yaniklarda hemen giysiler çikartilmali, küçük bir alan yandiysa; örnegin el, hemen akan soguk suyun altinda bir süre tutulursa hastanin acisi bir derece azalabilir. Eger 1. derece yaniksa (yalnizca ciltte kizariklik ve küçük bir alani tutuyorsa revirdeki yanik kremleri ile tedavi edilebilir. Ama 2. derece ve 3. derece yaniklarda daha (derin ve ciltte kabarmalar olusmus) yanik giysiler çikarildiktan sonra üzerine üzeri temiz bir gazli bez ile kapatilir ve hasta en yakin Acil Servis’e götürülür.

Okul çagi çocuklarinda bayginliklara da sik rastlamaktayiz (özellikle uzun süren törenlerde-ayakta durmalarda-sicaklarda). Sinav stresi, asiri heyecan çocugun bayilmasina neden olabilir. Ancak psikolojik demeden önce kardiyak hastaliklarin (tansiyonda düsme, aritmi, kalp krizi vb.), nörolojik hastaliklarin (epilepsi, beyin kanamasi vb.), metabolik hastaliklarin (kan sekerinin düsmesi, elektorolit bozukluklari vb.) bayginliga neden olabilecegini unutmamaliyiz.

Bayilip yere düsen kisi hemen yerden kaldirilmamali, düz sirt üstü yatirilmali eger kusma varasa sol yanina yatirilarak kusmugun akcigerlerine kaçmasina engel olmaliyiz. Tansiyonun düsmesine bagli bir bayginliksa yatar pozisyondayken ayaklarini yukari kaldirmamak ve bir süre o sekilde tutmak gerekir. Vücudunda kasilmalari oluyorsa etraftaki esyalar uzaklastirilir (çarpip kendisine zarar vermesin diye) kasilmis-kitlenmis olan agizin içine bir sey kokulmaya çalisilmaz.

Bayilan bir kisi kendine gelse bile mutlaka en yakin Acil Servis’e götürülmelidir ve nasil bayildigini gören bir arkadasinin da bilgi vermesi için eslik etmesinde fayda vardir. (Nasil bayildi? Ne yapiyordu? Oturuyor muydu? Ayakta miydi? Bayilacagini hissetti mi? Kaç dakika baygin kaldi? Çarpinti-terleme oldu mu? Kasilmalar-idrar ve diski kaçirma oldu mu?) vb. sorularla bayginligin ayirici tanisi yapilmaya çalisilir ve ona göre tetkiklere baslanir. Kalp ve solunum durmalarinda eger ilkyardim egitimi almadiysak, yardim çagirmaliyiz ayrica hiç müdahale etmemek ve zarar vermemek yanlis yapmaktan daha iyidir.

Amerikan Hastanesi
Acil Servis
Dr. Rahsan Bayar
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası