Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Laparoskopi hastanede kalis süresini kisaltiyor

Laparoskopi son yillarda kadin sagligi uzmanlarinin büyük bir kismi tarafindan uygulanan güncel bir cerrahi yöntemidir. Günümüzde tani ve cerrahi tedavi amaçli kullanilmakta ve kadin sagligi uygulamalarinda önemli bir yer almaktadir. Pek çok yararli özelligini yani sira hastanede kalis süresini de kisaltan laparoskopi hakkindaki en önemli bilgileri Kadiköy Sifa Tip Merkezi - Atasehir Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Yasemin Yakut derledi.

Kadiköy Sifa Tip Merkezi - Atasehir Kadin Hastaliklari ve Dogum uzmani Op. Dr. Yasemin Yakut, kadin sagligina yönelik laparoskopik uygulamalar hakkinda su bilgileri veriyor: “Laparoskopik operasyonlarda, hastanede kalis süresinin kisa olmasi tibbi açidan ve hizmetlerin maliyeti açisindan çok önemli kazanimlar saglaniyor. Bu sebeple, bu operasyonlar kadin sagligi uzmanlari tarafindan gittikçe artan oranda ilgi görmekte ve gelismis ülkelerde yaygin sekilde kullanilmaktadir.”

Kadin sagliginda pelvis organlarini ilgilendiren enfeksiyon, yapisiklik, infertilite (kisirlik), endometriozis, dis gebelik ve tümörlerin degerlendirilmesinde laparoskopi en güvenilir tani yöntemidir.

Laparoskopide; soguk isik sistemi ve mercekler eklenmis tüp seklinde kamera ile batin içine girilerek batin içi ve pelvik organlar dogrudan gözlenir. Bu yöntem genel anestezi altinda uygulanir. Göbek hizasinda orta hattan yapilan kesi ile periton kavitesi 3 - 4lt CO2 gazi ile doldurulur. Daha sonra islemde kullanilan özel cerrahi aletlerin içinden geçecegi trokar adi verilen ince tüpler karin duvarina yerlestirilir.

Trokardan kamera batina sevk edilir ve batin içi organlar sistemin diger parçasi olan renkli ekranda gözlenir. Yardimci endoskopik aletler kullanilarak endometriozis, dis gebelik, over kisti, myomektomi operasyonlari kolayca uygulanir. Girisim bittikten sonra karin içine verilen gaz bosaltilir ve trokarlar çekilerek isleme son verilir. Cilt 1-2 sütürle kapatilir.

Laparoskopi ile hastanin birincil sorunu ile ilgili olmayan baska hastaliklar da ( Ör: Karaciger-Bagirsaklar v.b ) belirlenebilmektedir.

Daha önce geleneksel batin veya vajinal girisimler uygulanan hastalarin günümüzde laparoskopik cerrahi ile tedavi edilmesi mümkün olmaktadir. Endoskopik islemlerin genel kazanimlarinin yani sira, laparoskopik cerrahide yapisiklik olusma riski daha azdir. Karin bosluguna dogrudan travma çok azalmakta ve karin boslugunun enfeksiyon riski de en aza inmektedir. Periton yüzeyinin açik havaya maruz kalmadigi bu kapali sistem ameliyatlarda açik ameliyatlara göre daha nemli kalabilmekte, bu da yapisiklik olusma riskini azaltmaktadir.

Endoskopik cerrahi gerekli sartlarda uygulandiginda daha az agrili, daha estetik olmakta ve bu tip operasyonlar sonrasinda daha çabuk iyilesme saglanmaktadir.

Laparoskopi için tam donanimli ameliyathaneleri, konu ile ilgili egitimli ve deneyimli cerrahi ekibi ile Kadiköy Sifa Tip Merkezi - Atasehir endoskopik cerrahi için gerekli sartlari saglayarak kadin sagliginda hizmet sunmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası