Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIKLI BIR ÇOCUK YETISTIRMEK IÇIN OLMAZSA OLMAZLAR

Katki maddeli gidalar, çevre kirliligi, sigara ve günlük yasamda sikça karsilastigimiz kimyasal maddeler… “Sagligimizin düsmanlari” olarak adlandirilan bu durumlar zayif bünyeleri nedeniyle özellikle çocuklarin sagligini tehdit ediyor. Tüm yasamimiza giren ve hayatimizi kolaylastiran teknoloji de kimi zaman gözle görülmeyen olumsuz etkilerini de birlikte getiriyor. Cep telefonlari, bilgisayarlar ve evde kullanilan elektronik aletler çocuklar için zararli olarak kabul ediliyor.

Suadiye Memorial Tip Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Murat Yildirim, “Saglikli çocuklarin ancak saglikli çevrelerde büyüyebilecegini belirterek, çocuk sagligi konusunda anne babalara önerilerde bulundu.

ÇOCUGUNUZUN SAGLIGINI ANNE KARNINDAYKEN DÜSÜNMEYE BASLAYIN

Çocuk yasama anne karninda baslar. Onu koruyan huzurlu, sicak bu ortamda dahi dis dünyanin zararli etkilerine maruz kalabilir. Plasenta vasitasiyla birçok zehirli madde bebek dolasimina geçip, büyümekte ve gelismekte olan organlarda kalici hasara yol açabilir. Bu nedenle çocugunu korumak isteyen bir annenin yapacaklari daha bebek dogmadan baslar.

SIGARA IÇILEN EVDE BÜYÜYEN ÇOCUKLAR DAHA SIK HASTA OLUYOR

Zamanimizin büyük çogunlugunu geçirdigimiz ev içi ortam da çocuk sagligi için tehdit unsuru olabilmektedir. Evlerde kullanilan esyalarin zamanla degisiklige ugramasi, halilarin daha çok kullanilmaya baslanmasi, evde hayvan besleme aliskanliginin artmasi, pencere ve kapi izolasyonlarinin artmasi, ev içi hava sirkülasyonunu azaltmis, ev tozu akarlarinin güncel bir problem halini almasina yol açmistir. Evde içilen sigara, büyümekte ve gelismekte olan çocugun akcigerlerinde, eriskinde oldugundan daha büyük zararlara yol açmaktadir.

ELEKTRONIK ALETLERIN KULLANIMINI SINIRLANDIRIN

Teknolojik gelismelerin yarattigi çevre kirliligi ve buna bagli ortaya çikabilecek saglik sorunlarini tahmin etmek güçtür. Günlük yasamda kullandigimiz elektronik cihazlarin tamami elektromanyetik alan yaratmaktadir. Yüksek gerilim hatlarina yakin yasayan çocuklarda lösemi sikliginin arttigi gözlenmistir. Ev içinde kullandigimiz elektrikli ve elektronik cihazlarinin tümü elektromanyetik alana sahiptir. Televizyonlar için her yönde 3 metrelik korunma alani saglanmalidir. Elektrikli tras makinesi ve saç kurutma makinesi gibi kullanimi zaruri olmayan aletlerin hayatimizdan çikarilmasinda fayda vardir. Teknoloji harikasi bilgisayarlar da tehdit unsuru olabilmektedir. Bu açidan çocuklarin bilgisayar karsisinda geçirdikleri süre kisitlanmali, düsük elektrik ve manyetik alani olan bilgisayarlar tercih edilmelidir.

HAVA KIRLILIGI ALLERJIK HASTALIKLARA ZEMIN HAZIRLIYOR

Çocuklarin oksijen gereksinimi ve tüketimi fazladir, hava içindeki kirlilige eriskinlerden daha çok maruz kalirlar. Çocuklar eriskinlere göre daha fazla agizdan soluk aldiklarindan, burunun sagladigi filtre fonksiyonunu daha az kullanirlar. Hava yollari daha dar oldugundan havadaki toksik ajanlarin zararli etkisi daha belirgindir. Son 20–30 yilda önemli bir saglik problemi olarak karsimiza çikan hava kirliligi, astim, diger solunum yolu hastaliklari ve alerjik hastaliklarin siklik ve agirliginda önemli rol oynar. Ayrica hava içindeki toksik maddeler polenlere yapisarak, polenin alerjik potansiyelini artirabilmektedir. Hava kirliligi, egzoz parçaciklari, hidrokarbonlar, sülfür bilesikleri, ozon ve sigara dumani alerjik hastaliklara zemin hazirlayabilmektedir. Yüksek düzeyde hava kirliligi anne karnindaki fetüsün kan dolasimina geçerek fetüsün ölümüne, konjenital defektlere, prematüre dogum ve anne karninda büyüme ve gelisme geriligine neden olabilmektedir.

Çocuklar halen gelismekte olan vücut kitleleri ile bu çevresel ajanlara en duyarli olan canlilardir. Disaridan alinan bazi zararli maddeler çocuklarda hormon düzenini bozarak etki gösterirler. Evimizde kullandigimiz pet siseler, plastik kaplar, streç film koruyucular, temizlik maddeleri, ilaçlar, kozmetik maddeleri, bitki ilaçlari, hastanelerde kullanilan sondalar, bitki ve hayvan üretiminde kullanilan hormonlar her an karsilastigimiz hormonal bozuculardir. Dünyadaki hastaliklarin üçte biri çevresel kaynaklidir ve çocuklar bu hastaliklara daha duyarlidir.

Her yil 1,6 milyon çocuk güvenilir olmayan su ve yetersiz sanitasyon nedeni ile ishale bagli ölmektedir.
Her yil yaklasik bir milyon çocuk fosil yakitlar nedeniyle olusan kapali ortam hava kirliligi sonucu ölmektedir.
Her yil yaklasik bir milyon çocuk sitma nedeni ile ölmektedir.
Yetersiz ev ve çevre kosullari nedeniyle olusan kazalar nedeniyle yilda 300000 çocuk ölmektedir. (60000 bogulma, 40 000yangin, 16 000 düsme, 50 000 trafik kazasi ve 100000 diger kazalar). 1–14 yas arasi çocuk ölümlerinin % 30-40’i kazalar nedeniyle olmaktadir.
Kursun zehirlenme vakalarinin % 100’ü, astimin % 30’u, kanserin %5’i çevresel kirlenmeye baglidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası