Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sessiz bir hayata mahkum olmayin

Kulak agrisi, kulak akintisi, kulakta basinç hissi, isitme kaybi, sersemlik veya yüz kaslarinda zayiflama hissediyorsaniz kronik orta kulak enfeksiyonlarindan biri olan “Kolesteatom” rahatsizligina yakalanmis olabilirsiniz. Amerikan Hastanesi Kulak – Burun - Bogaz Bölümü’nden Doç. Dr. Tan Ergin, kolesteatomun ciddi bir kulak sorunu oldugunu, tedavi edilmediginde görüldügü kulakta tam bir isitme kaybi, bas dönmesi ataklari, yüz sinir felci, menenjit ve beyin apnesi gibi rahatsizliklara sebep olabilecegini belirtiyor.

Kronik orta kulak enfeksiyonlarindan biri olan kolesteatomanin kendine has özellikleri vardir. Sogan zari benzeri bir yapisi olan kolesteatom deri kalintilarinin orta kulaga tutmasi ve orta kulak yapilarini bozmasi ile karakterizedir. Dogumsal kolesteatom olgularinin da görülmesine karsin siklikla orta kulak enfeksiyonlarini takiben ortaya çikmaktadir. Genizi kulaga baglayan östaki borusunun yeterince iyi çalisamamasi sonucunda orta kulakta bir negatif basinç olusmakta; bu negatif basinç kulak zarini orta kulaga çekmektedir. Bu durum kisa sürede geri döndürülemezse kulak zari ceplesmeye baslar ve içerisinde deri artiklari birikir ve enfeksiyon olmaya baslar. Bu sürecin ilerlemesi sonucunda kolesteatom adi verilen hastalik olusur ve söz konusu ceplesme büyüyerek orta kulagi ve diger orta kulak elemanlarini etkilemeye baslar. Enfeksiyon ve kolesteatomun basinç etkisi orta kulak ve çevresini saran kemik dokularda bile erimeye yol açabilmektedir.

Kulak akintisi, agri ve isitmede kayip; ilerlemis olgularda basdönmesi, bulanti ve kusma ve/veya yüz felci kolesteatomun belirtileri arasindadir. Çok ender de olsa menenjit ve beyin apsesi gibi hayati tehdit edebilecek komplikasyonlara da rastlanilmaktadir. Kötü kokulu kulak akintisi kolesteatom için tipik olup KBB doktorunun muayenesinde delik kulak zariyla birlikte sogan zari benzeri yapiyi görmek tani koydurucu olmaktadir. Bu muayenede tani konduktan sonra isitme testi ile hastanin isitme rezervi ölçülmeli ve kulak tomografisi yapilarak hastaligin yayginligina bakilmalidir. Ilaç tedavisi var olan sorunu baskilamak disinda çok önemli bir çözüm getirmez. Hastaligin asil tedavisi ameliyat ile kolesteatomun tamamen temizlenmesidir. Aksi takdirde kolesteatom ilerlemeye devam ederek sorunlari büyütecektir. Tedavi edilmediginde kolesteatomun olusturabilecegi sorunlar sunlardir:

O kulakta tam bir isitme kaybi
Basdönmesi ataklari
Yüz sinir felci
Menenjit
Beyin apsesi

Kolesteatomun yayginligina bagli olarak yapilacak ameliyatlar çesitlilik göstermektedir. Her ne ameliyati yapilirsa yapilsin hastalarin ameliyatlarindan sonrada yakin takip edilmeleri gerekmektedir. Bir çok kolesteatom hastasinda hastaligin tamamen temizlenebilmesi için birden çok ameliyata gereksinim olabilmektedir.

Amerikan Hastanesi
KBB Bölümü
Doç. Dr. Tan Ergin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası