Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Prostat Sikayetleri Böbrek Yetmezligine Neden Olabiliyor

Memorial Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Erdal Alkan, “Özellikle 50 yas üstü erkeklerin korkulu rüyasi prostatin tedavi edilmedigi takdirde böbrek yetmezligi gibi pek çok önemli soruna yol açtigini belirterek, prostat ve tedavi yöntemleri hakkida bilgi verdi.

PROSTAT MUAYENESI GÖZÜNÜZÜ KORKUTMASIN

Erkekler yaslandikça prostat bezleri büyür. “Benign Prostat Hiperplazisi( BPH) ” adi verilen “iyi huylu prostat büyümesi” prostat vakalari arasinda en sik rastlanilanidir. 50 yasin üzerindeki erkeklerin %50'sinde, 60-70 yas arasinin %65'inde, 80 yas üzeri erkeklerin ise %90'inda iyi huylu prostat büyümesi gelismektedir.

Prostat büyümesinin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak prostat bezi, testosteron uyarisina oldukça duyarli oldugu için, prostattaki büyümenin yasla degisen hormonal duruma bagli oldugu sanilmaktadir. Büyümeye yol açan asil neden, testosteron miktarindaki artmaya bagli degildir. Ilerleyen yasla beraber testosteron düzeylerinde düsüs gözlenmektedir. Bu nedenle prostat büyümesi, bu bezdeki testosteron reseptörlerinin sayisinin yasla artmasina baglanmaktadir. Prostatin iyi huylu büyümesini prostat kanseri ile karistirmamak gerekir.

Prostat dokusu, her erkekte bulunan bir seks organi olup çocuk yapimi ile direkt ilgili bir bezdir. Mesane boynunda yer alan bu bez, yasla beraber büyüyerek bulundugu bölgeyi daraltir ve mesaneden disari dogru rahatça gidebilecek olan idrar ayni rahatlikla disari atilamaz. Bunun sonucunda hastalikla ilgili belirtiler ortaya çikmaya baslar.

PROSTAT,BÖBREK YETMEZLIGINE NEDEN OLMADAN…

Iyi huylu prostat büyümesi, genellikle yavas gelisir ve uzun süre, önemli sorun çikarmayabilir. Bu hastalarda; idrar yapmayi hemen baslatamama ve bekleme, idrar akim hizinin yavas olmasi, idrar kalinliginin azalmasi, mesaneyi tam bosaltamama hissi, kesik kesik idrar yapma gibi belirtiler görülür. Diger belirtiler arasinda; sik idrar çikma, gece sik tuvalete kalkma, çok acil idrar yapma hissi, idrar kaçirma veya çok ileri olgularda idrarin tam olarak tutulmasi sayilabilir. Ilerlemis olgularda idrar atilamadigi için böbreklerde önceleri sisme ve büyüme meydana gelir. Bunun sonucunda, idrarin basinci ile böbrek dokusu erir. En son safhada ise; böbrek dokusu çok fazla incelerek balon gibi siser. Fonksiyonunu kaybettigi için atmasi gereken zararli maddeleri atamaz. Kanda ürenin yükselmesi ile böbrek yetmezligi olusur. Orta yas ve üzerinde, bu sikayetler görüldügünde mutlaka bir üroloji uzmanina basvurulmasi gerekir.

ERKEN TANI HAYAT KURTARIYOR

Makattan yapilan prostat muayenesi, prostat kanser tarama testi olan PSA düzeyi, ultrasonografi ve “üroflovmetri” denilen iseme testi ile prostat büyümesinin teshisi konulur. Muayene ve tetkikler neticesinde, prostat büyümesinin iyi veya kötü huylu oldugu büyük ölçüde anlasilabilir. Prostat kanseri süphesi olursa, prostat biyopsisi yapilarak kesin tani konulabilir.

Bu hastalikta tedavi 2 ana baslik altinda degerlendirilir:

1- Medikal ve koruyucu tedavi: Prostat hastaligi olanlarin yiyecek ve içeceklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Alkollü, asitli, gazli içeceklerden ve baharatli yiyeceklerden uzak durmalari önerilir. Özellikle soguk havalarda çok dikkatli olunmalidir. Sikayetlerin arttigi dönemlerde sicak oturma banyolari oldukça faydalidir. Prostat hastalarinin kabiz kalmamasi önerilmektedir. Kabizlik, sikayetleri daha çok artirarak idrar yapmayi güçlestirebilir. Prostat büyümesinde genellikle ilk olarak ilaç tedavileri uygulanmaktadir

2.Cerrahi tedavi: Iyi huylu prostat tedavisinde kesin tedavi, cerrahi yöntemle saglanir. Çünkü ilaçlar çogu zaman yeterli degildir. Yillarca ilaç kullanan bir hasta, ilaci kestigi gün tedavi açisindan basa dönmüs demektir. Yani bu tedaviler yapildigi gün etkilidirler. Cerrahi tedaviler de genel olarak 2 gruba ayrilir:

-Açik ameliyatlar: Genellikle 100 gramdan daha büyük prostatlar için uygulanir. Hastanede yatma süresi 5-7 gündür.

- Kapali ameliyatlar: Bu operasyonlardan 2 tanesi su an için gündemdedir.

1-TUR- Prostat: “Rezektoskop” denilen optik bir cihazla penisten mesaneye girilir. Mesane boynunu tikayan prostat dokulari, elektrik akimi ile küçük parçalar halinde kesilir ve vücuttan çikartilir.

2-Greenlight-lazer prostatektomi: Ameliyat sirasinda ve sonrasinda görülen komplikasyonlar nedeniyle, prostat büyümesinin tedavisinde olumsuz etkileri olmayan yöntemler üzerinde çalismalar devam etmektedir. Bugün için bunlar arasinda en sik kullanilan yöntem, lazerle prostat ameliyatlaridir. Greenlight-Lazer, genellikle küçük prostatlarda ve ameliyatin risklerini kaldiramayacak kadar yasli hastalarda tercih edilen bir yöntemdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası