Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“BALIK YAGI” ÇOCUKLARI SISMANLATMIYOR!

Anneler çocuklarini büyütürken, özellikle beslenmeleri konusunda soru isaretleriyle karsilasiyor. Anneler en çok su 4 soruyu soruyor:

Balik yagi sismanlatir mi?
Vitamin vermek sismanliga neden olur mu?
Istah açan suruplar sismanlik yapar mi?
Abur-cubura izin vermeli mi?

Bu sorulari Acibadem Kadiköy Hastanesi Büyüme ve Istah Bozukluklari Merkezi'nden Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Benal Büyükgebiz yanitladi:

Bir Ölçek Balik Yagi, Iki Kasik Balin Kalorisine Esit

Balik yaginin önemi içerdigi omega-3 yag asitleridir. Bunlar “docosahexaenoic asit” (DHA) ve “eicosapentaeonic asit”tir (EPA). Balik yagi iki sekilde elde edilir: Balik ve balik karacigeri

Özellikle karacigerden elde edilen balik yagi bir miktar E, A ve D vitamini içerebilir. Her ikisinin de kokusu nedeniyle alimi zordur. Bu nedenle sentetik DHA ve deniz bitkilerinden elde edilen DHA kullanimi söz konusu olmaktadir.

Balik yagi bir miktar enerji içerir. Ancak bu çocuga kilo aldiracak düzeyde degildir. Örnegin bir ölçegi iki tatli kasigi bal kadar enerji içerir.

Bazi çalismalarda balik yaginin çocuklardaki anksiyete ve depresyonu da hafiflettigi iddia edilmektedir. Bu durum çocugun istahsizlik olarak algilanan ve yasanan “yemek yeme konusundaki tepkisi”ni de olumlu etkileyebilir. Bir süre çocuk daha iyi yiyebilir. Ancak bu degisim, balik yaginin istahi açtigini ispatlamaz. Ayrica bu etki her çocukta da fark edilir düzeyde gelismez. Ispatlanmis ve her çocuk için söz konusu olabilecek bir güvenilirligi yoktur. Bütün bu nedenlerle “balik yagi çocuklari sismanlatir” diye genelleme yapilmasi imkansizdir.

Çocuk sagligi ve beslenmesiyle ilgili uluslararasi komisyonlar ve kurumlarin önerdikleri rutin ve kanita dayali olarak ispatlanmis önerileri arasinda “rutin balik yagi” takviyesi yer almamaktadir.

Önerilen ve daha saglikli olan besin ögesi ihtiyaçlarinin dogal beslenme ile karsilanmasidir. Bu nedenle Omega-3 yag asitleri, ihtiyaçlarinin da basta balik olmak üzere dogal besinlerle karsilanmasi yeterlidir.

Yesil yaprakli bitkiler, deniz yosunlari, deniz börülcesi, ceviz, keten tohumu, kabak çekirdegi, soya fasulyesi, kuru fasulyede de Omega-3 yag asitleri bulunur.

Istah Açici Surubu Doktor Vermeli

Istahsizlik çok göreceli bir degerlendirmedir. Çogunlukla anneler istedikleri kadar veya uygun gördükleri besinlerden yemeyen çocuklarini istahsiz olarak degerlendirirler. Bebegin boy ve kilosu normal sinirlarda sürekli ve düzenli olarak artiyorsa, bu ilaçlarin kullanilmasina gerek yoktur. Ancak bebek veye çocukta istahsizlik olarak belirlenen sorun, “yemek yemegi reddetmek” ise ve çocuk yemek yemege tepki gelistirmis ise, kisa bir süre söz konusu direnci kirmada yardimci olmasi amaciyla kullanilmasi söz konusu olabilir. Buna hekim karar vermelidir. Zaten tüm tip literatüründe istahi artirdigi bilinen ilaçlar çok az sayidadir.

Genellikle alerji ilaçlari istahi da artirirlar. Ancak rutin ve yaygin bir uygulama olarak her çocukta kullanilmalari söz konusu degildir. Ayrica beslenme sorununun düzelmesinde tek basina yeterli de olmazlar. Bu süre içinde “anne-çocuk-beslenme-yemek yeme iliskisi” de düzenlenmelidir. Anne-babanin da ilacin etkisini, uygun davranis modelleri ile desteklemesi gerekir.

Vitaminler Istah Açmiyor, Kilo Da Aldirmiyor

Yaygin olarak sanildiginin aksine vitaminler istah açmaz. Bu nedenle de kilo aldirmaz. Amerikan Pediatri Akademisi basta olmak üzere pek çok uluslararasi beslenme komisyonu bir yasindan sonra rutin vitamin takviyesini önermemektedir. Çocugun beslenme hikayesi detayli olarak degerlendirilmeli ve ihtiyaç duyulursa vitamin destegi yapilmalidir. Suda eriyen vitaminler idrarla atilir. Yagda eriyen vitaminler ise diyetteki yag ve vücudun depolarinin ihtiyaçlari dogrultusunda emilir. Agizdan kullanilan vitaminlerde bu nedenle toksisite görülmez. Iste bu nedenlerle yaygin olarak kullanilmaktadir. Ancak genel olarak vitaminler çok yaygin kullanilir.

Neden vitaminler sik kullaniliyor?

Aileler kendileri alirlar.
Ailenin beklentisini gidermek için hekim yazar.
Ilaç endüstrisi vitamin tüketimini özendirmektedir.
Özellikle sik görülen semptomlarin tedavisinde kullanilabilirlikleri abartilarak ve gerçek önemliliklerinden uzaklasilarak desteklenmektedir. Örnegin, boy kisaligi, zayiflik, okul basarisi v.b. gibi durumlarda çinko, balik yagi, demir gibi vitamin-besin ögesi ve minerallerden çok söz edilmektedir.

Abur Cubur Yiyeceklere Ne Kadar Izin Var?

Abur-cubur diye tanimlanan besinler genellikle çocuklarin sevdigi tek yönlü kalori kaynaklaridir. Tuzlu/sekerli ve yagli olmalari en önemli özellikleridir. Saglikli ve dengeli ve yeterli beslenmede yerleri yoktur. Ancak her çocuk bir sekilde bu besinlerle tanisir ve tüketme egilimi gösterir. Çocuklarin bu besinlerle tanismalari mümkün olabildigince geciktirilmelidir. Yemegini yemedigi zaman ögün yerine yiyebilecegi bir besin grubu degildir. Çocugun böyle bir iliski kurmasina izin verilmemelidir. Bu besinler, çocuk için ögün vaktinde normal beslenmesini temin etmek üzere ödül olarak da kullanilmamalidir. Özellikle istahli, gürbüz veya sisman çocuklarin denetimsiz olarak çok miktarda tüketmesi saglikli degildir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası