Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MENISKÜS YIRTIGI 5 MM'DEN KÜÇÜKSE MÜDAHALE GEREKMIYOR

Agri, sislik, diz eklemi seviyesinde hassasiyet ve kilitlenme. Bu dört belirti dizde menisküs yirtigini düsündürür. Klinik muayene ve MRI ile yirtik tespit edilebilir.

International Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Doç. Dr. Sezgin Sarban, menisküs dokusu yirtiklari ve tedavisi hakkindaki sik sorulan sorulari yanitladi:

Menisküs dokusu ne ise yarar?

Insanlarda dizin her iki tarafinda 2 adet fibrokikirdak yapi bulunmaktadir. Uyluk ve kaval kemikleri arasindaki yer alan bu doku, yüklenmeler sirasinda olusabilecek yüksek basinci emme özelligine sahiptir. Ayni zamanda yelpaze hareketi ile diz sivisinin eklemin her tarafina esit yayilmasini saglar. Ayrica dizin öne arkaya gitmesine engel olur.

Menisküsün çikarilmasi yasamsal bir soruna yol açmamakla birlikte, yillar içinde gelisen ilerleyici kireçlenmenin ortaya çikmasina neden olabilir.

Kaç çesit menisküs yirtigi vardir?

Genç hastalarda uzunlamasina ve derin yirtiklar, yaslilarda saçaklanma ve yatay yirtiklar olusur. Çok ileri formunda diz kilitlenir. Uzunlamasina, yatay ve enine yerlesimli, flep ve kova sapi görünümlü olmak üzere birçok farkli tipi vardir.

Ameliyat karari ne zaman ve hangi durumda verilir?

Belirtiler çok belirgin degilse belirtilen durumlarda takip ve gözlem öncelikli olmalidir:

Dizde kilitlenme, takilma, zorlanmayla gelisen bir yirtik yoksa
Orta yas ve ileri yasta olusan diz agrisi bir zorlanmayla ortaya çikmissa
Dönem dönem olan agri eklem aralarinda hassasiyet yapiyorsa

Hastalar üç ay kadar buz tatbiki, agri kesici ilaçlar ve istirahat ile takip edilebilir.

Yirtiklari nasil tespit edilir?

Klinik muayene ve MRI ile yüksek oranda menisküs yirtigi tanisi koyulabilir.. Ancak tani, eklemin kamerayla görüntülenmesi yani “diz artroskopisi” ile kesinlestirilir. Menisküs dokusu üst eklem yüzündeyse ve alt eklem yüzüne açilmiyorsa buna ‘tam olmayan yirtik’ denir. Yirtigin boyutu 5 mm’den küçükse ve tam olmayan bir yirtiksa kendiliginden iyilesebilir. Bu durumlarda hiçbir sey yapilmaz. Buz tatbiki, agri kesici ilaçlar ve istirahat ile agri rahatlatildiktan sonra diz egzersizlerine baslanir. Kontrol MRI'larda menisküsün kendini onardigi teyit edilebilir. Menisküslerin kapsüle yakin, çok kanlanan bölgesindeki yirtiklarin onarim sonrasi iyilesme potansiyelleri yüksektir. Yirtik, kova sapi ya da flep tarzindaysa yer degistirerek eklem aralarina takilip kilitleme yapabilir. Bu durumlarda diz içinde ‘hemartroz’ denilen kanli bir sivi birikimi olusabilir. Genç aktif hastalarda, dizde agri, hassasiyet ve eklem içinde asiri sivi birikimi varsa ameliyat önerilir.

Ameliyat nasil yapilir?

Artroskopi ameliyatlari 1990’li yillardan itibaren yaygin olarak yapilmaya baslandi. Bu dönemden önce yirtik menisküsün tamami açik ameliyatla aliniyormus. Ancak bu hastalarda ileri dönemlerde kireçlenme gelistigini gözlemlendi. Kapali cerrahinin gelismesi, teknolojinin gelismesiyle mümkün oldu. Günümüzde ‘Menisektomi’ islemiyle menisküs dokusunu kismen çikarilir ya da onarilirz. Artik dikilebilecek tüm menisküsleri yeterli doku varsa, yirtik çok eski degilse, hasta yasli degilse (40 yas altindaysa) , menisküsü dikilmeye çalisilir. Bu islemlerin hepsi teknik olarak kapali yöntemlerle yapilir. Artroskopik yöntemler kendi içlerinde farklilik gösterir. Bu yöntemlerin bir kismi özel aletlerle içten disa teknik, bir kismi hepsi içerde teknik, hazir dügümlü ve hazir dikisli teknikler ile yapilir.

Menisküsün çikarilmasi mi, korunmasi mi dogrudur?

Menisküsü olabilen en yüksek seviyede korumayi amaçliyoruz. Tam olarak çikartilan menisküs ameliyatindan sonra, uzun dönemde dizin uyumlulugu bozulur, kireçlenme kaçinilmaz olur. Bu nedenle menisküsleri olabildigince korumayi, dikislerle onarmayi amaçliyoruz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası