Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DÖKÜLEN SAÇLARINIZI SAYMAKTAN SIKILMADINIZ MI?

Saç dökülmesi erkek ve bayanlarda görülen olagan bir süreçtir. Genetik özellikler, bilinçsiz kozmetik kullanimi, yanlis saç bakim yöntemleri, stres, mevsimsel dökülmeler gibi sebeplerden dolayi saç köklerinde meydana gelen tahribatlar saç tellerinde incelmeye, saçlarin dökülmesine neden olur. Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Bilgehan Yilmaz, saç dökülmesinin sadece dökülmeye sebep olan etkeni bilip ona karsi bir önlem aldiginda durdurulabilecegini belirtiyor.

Saç dökülmesinin bir çok nedeni olabilir. Demir eksikligi ve buna bagli kansizlik veya baska sebeplerle kansizlik (anemi), tiroit hastaliklari, yumurtaliklara bagli hormonel düzensizlikler gibi sebepler genel olarak daha siktir. Fakat kronik stres faktörleri ve ailevi yatkinlik da saç dökülmesinde önemli faktörlerdir.

Kadinlarda da erkeklerde oldugu gibi kalitimin etkisi vardir fakat erkeklerde görülen siklikta ortaya çikmaz. Kalitsal faktörlerin etkisi ile ortaya çikar ve “kadinda erkek tipi saç dökülmesi” olarak türkçelestirebilecegimiz tabloda saçlar zaman içinde giderek incelir, tüysüzlesir ve bu incelme ile giderek alina yakin tepe bölgesinde seyrelme baslar. Çok ileri vardigi durumlarda kadinda da tepede erkekteki gibi kellik tablosu ortaya çikabilir.

Her gün belli miktarda saç kaybederiz. Bunlar dogal yasam sürelerini tamamlamis ve dökülmeleri gereken saçlardir. Yerlerine yenileri çikar. Çesitli kaynaklara göre degiskenlik gösterse de günde 100 adete kadar saç kaybi normal kabul edilir.

Fön, perma, boya gibi islemlerde saçlar kopup, kirilabilir. Zamanla cansiz, kuru ve mat görünmeye baslayabilirler. Buna ragmen saç kökleri zarar görmez. Biz gene de dogru ve kaliteli ürünler kullanmaya özen göstermeliyiz.

Saçlarimizin sagligi tüm bedenimizin sagligi ve yasamimizdaki psikolojik faktörlerle de ilgilidir. Saglikli ve huzurlu bir yasam için gayret göstererek saçlarimiza yardimci olabiliriz. Ne yaparsak yapalim degistiremeyecegimiz kalitsal faktörlere gelince, eger bunlarla ilgili bir saç problemi yasiyorsak mutlaka bir dermatologa görünmeliyiz.

Beslenme tüm vücut sagligimiz için oldugu gibi saçlarimiz için de önem tasir. Beslenmenin dengeli olmasi çok önemlidir. Kilo verme veya ince kalma kaygisi ile yapilan diyetler bazen saçlarimiza zarar verebilmektedir. Hatta bazi kadinlardaki sürekli saç dökülmesinin sebebi dengesiz beslenmeleridir. Hiç yag yememek, çok düsük kalorili rejimler yapmak ya da proteinden fakir beslenmek sonucunda saç dökülmesi kaçinilmazdir.

Saç dökülmesini, sadece dökülmeye sebep olan etkeni bilip ona karsi bir önlem aldiginizda durdurabilirsiniz. Örnegin demir eksikligine bagli bir kansizliktan dolayi saç dökülmesi problemi yasiyorsaniz, saçiniza herhangi bir yag ya da baska bir ürün sürerek bu problemi çözemezsiniz, demir almaniz, eksik demir depolarinizi doldurmaniz gerekmektedir. Kismen eczanelerde de satilan bu tür bakim amaçli ürünler saçlarinizin daha parlak ve bazen de daha hacimli görünmesini saglayabilir ancak eger gerçek bir saç dökülmesi probleminiz varsa bunu engelleyemezler. En basta da söylendigim gibi önce bir uzman durumu degerlendirmeli, gerekli görürse tetkikler istemeli ve sonrasinda tedaviyi sürdürmelidir.

Çogu kadini sadece estetik bir kaygiya yönelten saç dökülmesinin arkasinda bazen bir hastalik gizlenebildigini unutmamaliyiz. Saçlarimizin olagandisi bir sekilde döküldügünü düsünüyorsak etraftan duydugumuz tavsiyelere kulak asmamali ve önce bir uzmanla görüsmeliyiz.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr. Bilgehan Yilmaz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası