Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte sigara içmek ölü dogum oranini artiyor!

Günümüzde tüm dünyadaki kadinlarin yaklasik %12’sinin sigara kullandigi tahmin edilmektedir. Bu oran gelismis ülkelerde çok daha fazladir. Tahminler sadece Amerika Birlesik Devletlerinde tüm kadinlarin %23’ünün sigara tiryakisi oldugu yönündedir. Bu tahminin en korkutucu yani sigara kullanan kadinlarin büyük bir kisminin hamilelikleri süresince de bu aliskanliklarindan vazgeçmedikleri gerçegidir. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY sigaranin anne adayi ve bebegi üzerindeki etkilerini derledi.

Hamilelikte sigara kullanimi tüm dünyada ciddi bir halk sagligi problemidir. Sigara sadece kadinin degil dogmamis bebegin de sagligini ciddi anlamda tehdit eden bir faktördür.

Amerika Birlesik Devletlerinde yapilan istatistikler kadinlarin hamilelikleri süresince sigara içmemeleri halinde yenidogan ölümlerinin %10 oraninda azalacagini göstermektedir.

Her nefeste içinize çektiginiz sigara dumani yaklasik 2500 degisik kimyasal madde içermektedir. Bu maddelerden hangilerinin bebeginiz için zararli oldugu tam olarak bilinmemekle birlikte nikotin ve karbonmonoksitin kötü gebelik öyküsü için ana risk faktörü oldugu kabul edilmektedir. Karbonmonoksit araçlarin egzozundan çikan gazin aynisidir.

Sigara içindeki pek çok maddenin etkisi ile vücuda bazi degisiklikler yaratir. Bu degisikliklerin en kisa vadede gerçekleseni ve dikkat çekeni dolasim sistemi üzerindeki etkisidir. Ilk çekilen nefesle birlikte damarlarda ve bronslarda bir büzüsme meydana gelir. Kan basincinda hafif bir artis ortaya çikarken kanin oksijen tasima kapasitesi belirgin derecede azalir. Bu durum ciddi problemlere neden olabilmekle birlikte çogu zaman yetiskinler tarafindan tolore edilebilir. Ancak hamile bir kadinin ve karnindaki bebegin tolore etmesi çok daha güçtür.

Sigaranin hamilelikteki etkileri nelerdir?

Hamilelik sirasinda sigara içtiginizde bebeginize giden ve büyümesi için gereksinim duydugu kan, oksijen ve besin maddelerinde azalmaya neden olursunuz.

Sigara içmeniz durumunda bebeginizin düsük dogum agirligi ile dogma riskini yaklasik 2 kat arttirirsiniz. 1998 yilinda ABD’de hamilelikleri süresince sigara kullanan annelerden dogan bebeklerin %12’si düsük dogum agriligi ile dünyaya gelmistir.

Yasina göre düsük dogum agrilikli dünyaya gelen bebekler dogum sonrasi bazi saglik problemleri açisindan yüksek risk tasirlar. Bunlarin en önemlileri serabral palsi (felç), zeka geriligi ve hatta ölüm riskidir.

Öte yandan sigara içilmesi erken dogum riskini de %30 oraninda arttirir. Bununla birlikte gebeligin 16. haftasinda sigarayi birakan bir anne adayinin bebeginin düsük dogum agrilikli olma riski hiç sigara kullanmayan bir anne adayi ile ayni düzeye iner. Yani sigarayi birakmak için hiçbir zaman geç degildir.

Erken dogum riskinin yani sira sigara bazi dogumsal anomalilerin görülme riskini de arttirmaktadir. Yeni yapilan bir çalismada hamileligin ilk 3 ayi boyunca sigara içen kadinlarin bebeklerinde daha fazla yarik damaga rastlandigi bildirilmistir.

Sigaranin hamilelikteki olumsuz etkileri bunlarla sinirli degildir. Hamilelikte ortaya çikabilen bazi problemler sigara içen kadinlarda daha fazla görülür. Örnegin sigara içen kadinlarin düsük yapma olasiligi içmeyenlere göre daha fazladir. Benzer sekilde plasenta previa ya da plasentanin erken ayrilmasi durumu da sigara kullanan kadinlarda 2 kat fazla karsilasilan bir durumdur. Plasentanin erken ayrilmasi durumunda hem anne adayinin hem de bebegin hayati ciddi oranda tehlikeye girer.

Sigaranin gebelikteki belki de en korkutucu etkisi ölüm dogum riskinde yarattigi artistir. Hamilelikleri süresince sigara içen kadinlarin bebeklerinin herhangi bir dönemde anne karninda hayatini kaybetme sansi sigara içmeyenlere göre çok daha fazladir .

Dogum sonrasi etkileri

Sigara ve tütün ürünlerinin olumsuz etkileri sadece hamilelik ile sinirli degildir. Hamileliginiz boyunca sigara içmis ve herhangi bir sorun yasamadan bebeginizi dünyaya getirmis olmaniz bundan sonra sorun yasamayacaginizin garantisi degildir. Çünkü hamileligi süresince sigara içen kadinlardan dogan bebeklerde "ani bebek ölümü sendromu" görülme riski yaklasik 2 kat artmaktadir. Ani bebek ölümü sendromu bulunabilen herhangi bir neden olmaksizin bebegin hayatini kaybetmesidir. Dogum sonrasi bebegin bulundugu ortamda sigara içilmesi de ani bebek ölümü sendromu riskini artirmakla birlikte bebegin sigara dumanina anne karnindayken maruz kalmasi daha büyük risk yaratmaktadir.

Ani ölüm disinda bu bebeklerde dogum sonrasi astim gibi bazi kronik saglik problemlerine de daha fazla rastlanmaktadir. Anneleri hamilelikleri süresince sigara içen çocuklarin okul performanslari da yasitlarina göre daha düsük olmaktadir. Bu çocuklarda matematik basta olmak üzere ögrenme bozukluklari izlenmektedir. Yine benzer sekilde bu çocuklarda davranis bozukluklari ve antisosyal davranislara da daha sik rastlanmaktadir.

Sigaranin etkilerini özetleyecek olursak

Sigara düsük riskini arttirir.
Sigara yarik damak gibi bazi dogumsal anomalilerin görülme riskini arttirir.
Sigara erken dogum riskini arttir.
Sigara plasenta previa ve abrubtio plasenta riskini arttirir.
Sigara düsük dogum agriligi görülme oranlarini %30 arttirir.
Sigara anne karninda bebek ölüm riskini arttirir.
Sigara çocukta ileri dönemlerde astim ve benzeri kronik hastaliklarin görülme riskini arttirir.
Sigara çocugun ileriki yasaminda ögrenme yeteneginde azalmaya neden olur.
Sigara çocugun hiperaktif olmasina neden olabilir.
Sigara çocukta davranis bozuklugu görülme riskini arttirir.
Sigara çocugunuzun da ileride sigara bagimlisi olma riskini arttirir.
Yapilan çalismalar günde içilen sigara sayisi ile risk arasinda dogru bir iliski oldugunu göstermektedir. Yani ne kadar çok sigara içerseniz yukaridaki problemlerle karsilasma riskiniz o kadar artmaktadir. Ancak bir günde içtiginiz sigara sayisini azaltmaniz riski azaltmakla birlikte tamamen birakmadiginiz sürece sifira indirmez. Sigara kullaniminin güvenli bir sayisi yoktur. Günde 3 - 5 tane sigaranin zarari olmaz demek mümkün degildir. Ancak dogal olarak karsi karsiya kalacaginiz risk daha az olacaktir. Ideal olan hamile kalmadan önce sigaraya veda etmektir.

Iste hamileyken sigarayi birakmaniz için 10 neden

Sigarayi biraktiginizda bebeginiz de birakmis olacaktir.
Bebeginiz dogdugunda yaklasik 200 gram daha agir olacaktir.
Bebeginizin dogum sonrasi hastanede kalis süresi daha kisalacaktir.
Hamileliginiz daha rahat geçecektir.
Hamileliginiz daha saglikli geçecektir.
Bebeginizin karninizda ya da dogumdan sonra ölme riski azalacaktir.
Dogum sonrasi bebeginizde astim ve alerji gibi hastaliklarin görülme riski azalacaktir.
Sütünüz daha saglikli olacaktir.
Hastalik riskiniz azalacagindan çocugunuzun büyümesini daha keyifli izleyebileceksiniz.
Sigaraya vereceginiz parayi bebeginiz için harcayabileceksiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası