Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KIS AYLARINDA ASTIMDAN KORUNMA YOLLARI

Kaloriferlerin yakildigi, halilarin serildigi, battaniyelerin ve yünlü giysilerin çikarildigi kis aylarinda astim da tetikleniyor! Ancak bazi basit önlemlerle astim ataklarindan korunmaniz mümkün. Örnegin; güçlü kokulardan, parfümlü sabun, sampuan, losyon ve tütsülerden uzak durun. Tüylü koltuklari, minderleri ve fazla yastiklari kaldirin. Yatak takimlarinizi toz geçirmeyen, fermuarli nevresim takimlariyla kaplayin

Medical Park Fatih Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Adil Can Güngen; modern hayatin önemli bir saglik sorunu haline gelen astim hastaligiyla ilgili bilinmesi gerekenleri ve alinabilecek pratik önlemleri anlatti:

Astim nedir?

Astim; hava yollarinin kronik, infilamatuar bir hastaligidir. Duyarli kisilerde; ataklar halinde seyreden nefes darligi, hiriltili solunum, öksürük ve gögüste sikisma hissi ile seyreder. Sikayetler kendiliginden düzelebilir, giderek siddetlenebilir ya da ilaçlarla ortadan kalkabilir. Bu inflamasyonun olusmasinda genetik ve çevresel faktörler rol oynar. En önemli genetik risk faktörü alerjidir (atopi).

Görülme sikligi nedir?

Dünya Saglik Örgütü'nün (WHO) verilerine göre; dünyada yaklasik 300 milyon kisinin hastaligi olan astim, en fazla çocuklari etkiliyor. Modern hayatin önemli bir saglik sorunu haline gelen astim; hem gelismis, hem de gelismekte olan ülkeler için önemli bir halk sagligi sorunudur. Ülkemizde yapilan arastirmalarda, nüfusun yaklasik yüzde 5’inin astim hasta oldugu ortaya çikmistir.

Astim tanisi nasil konur?

Astim tanisinin temeli, hastanin öyküsüne dayanir. Hastalar, sikayetlerini tipik olarak; ataklar halinde seyreden ve özellikle geceleri siddetlenen hiriltili solunum, nefes darligi, öksürük, gögüste sikisma hissi ile tarif ederler. Grip veya üst solunum yolu enfeksiyonlari sonrasi ortaya çikan öksürügün üç haftadan uzun sürmesinden ya da her geçirdikleri gribal enfeksiyonun gögse inmesinden yakinabilirler. Bazen hastalik, sadece inatçi öksürükle dahi seyredebilir. Astim semptomlarinin özelligi, tekrarlayici olmasidir. Bazi etkenler hastaligi provoke edebilir. Mesela irritan (tahris edici) gazlar (sülfür dioksit, karbon monoksit), alerjenler, egzersiz, virüsler, enfeksiyonlar, ilaçlar ve stres hastaligi provoke eden nedenlere örnek gösterebilir. Tani ve degerlendirmede hastalara solunum fonksiyon testi ve PEFmetre ölçümleri yapilir. Özellikle çocuklarda basit egzersiz testi uygulanabilir. Bazi hastalara ise ‘nonspesifikbrons provakasyon’ testi uygulanabilir.

EYLÜL VE EKIMDE GRIP ASINIZI YAPTIRIN

Nasil tedavi edilir?

Ilk yapilmasi gereken; hastaligi tetikleyen risk faktörlerinden ve provoke eden etmenlerden kaçinmaktir. Hastaligin tedavisinde kontrol edici ve semptom giderici ilaçlar mevcuttur. Hastaligin agirligina, hastanin klinigine ve solunum fonksiyon testlerine göre tedavi düzenlenmektedir. Astim hastalarinin (yillik 2-3 kez) düzenli kontrollerini de ihmal etmemesi gerekir. Kontrol altina alinmis astimli bir hastada, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlari hastaligin semptomlarini alevlendirebilir. Bu nedenle astim hastasinin her yil eylül ve ekim aylarinda grip asisi olmasi gerekir.

Risk faktörleri nelerdir?

Atopi: Kisinin alerjik bozukluk gelistirmesine yol açan kalitimsal ve yapisal özellikler
Sigara: Astimin en büyük tetikleyici risk faktörüdür.
Alerjenler
Solunum yolu enfeksiyonlari
Mesleksel uyaranlar ve hava kirliligi: Sürekli duman ve kimyasal partiküller gibi dis etkenlere maruz kalanlarda hastaligin ortaya çikmasi beklenebilir.

Ailenizde astimli bir kisi oldugunu biliyorsaniz, bebeginizde astim baslamamasi için hangi önlemleri almalisiniz?

Gebelik sirasinda sigara içmeyin.
Dogumdan sonra da bebeginizden ve evinizden sigara dumanini uzak tutun.
Bebeginizin yatagina özel toz geçirmeyen örtü örtün.
Kedi ve diger tüylü hayvanlari evinizde barindirmayin.

ASTIM HASTALARININ

ALABILECEGI 15 ÖNLEM

Astim atagini baslatan esyalari (tüy ve hav birakan pelüslü esyalar, toz tutabilecek yapida perdeler) evinizden uzak tutun.
Astimli birçok kisi tüylü hayvanlara alerjiktir. Bu tür hayvanlariniz varsa disarida tutun.
Hayvanlarin yataga çikmasina veya yatak odasina girmesine izin vermeyin.
Sigara içmeyin. Içiyorsaniz da, birakmak için yardim alin.
Güçlü kokulari evden uzak tutun. Parfümlü sabun, sampuan veya losyonlardan kaçinin. Tütsülerden uzak durun.
Astimli kisinin yatak odasinda özel düzenlemeler yapin.
Hali ve kilimleri kaldirin. Bu tip materyaller tozu ve küfü çekerler. Parke veya kalebodur gibi toz tutmayan zemin dösemeleri tercih edin.
Tüylü koltuklari, minderleri ve fazla yastiklari kaldirin. Bunlar toz toplarlar.
Yatak takimlarinizi toz geçirmeyen ve fermuarli nevresim takimlari ile kaplayin.
Kus tüyü ya da samandan yapilmis yastik, dösek kullanmayin. Elyaf malzemeli özel astim yastik ve yatak takimlari kullanilabilir.
Çarsaf ve nevresim takimlarini sik sik, çok sicak suda yikayin ve güneste kurutun.
Içerdeki havayi temiz ve taze tutmak için pencereleri açin.
Yemek pisirirken olusan buhar ve güçlü kokulara karsi pencereleri olabildigince açin.
Pisirme sirasinda odun atesi veya gaz ocagi kullaniyorsaniz; olusan dumanin çikmasi için pencereyi sürekli, bir miktar açik tutun.
Disaridaki hava egzoz gazi, araba, fabrika dumani veya çiçek ve agaç polenleri ile kirlenmis ise pencerelerinizi kapali tutun.

BU ISLERI ASTIM HASTASI EVDE YOKKEN YAPIN!

Süpürge, elektrikli süpürge ve toz bezi ile temizlik yapmak
Boya – badana yapmak
Böcek ilaci olarak sprey, filit vs. yapmak
Güçlü temizleyiciler kullanmak
Çok kokan yiyecekler pisirmek

DOKTOR KONTROLÜNDE SPOR YAPILABILIR

Astim semptomlari genellikle egzersizi takip eden birkaç dakika içinde gerçeklesir. Bu nedenle; yillarca astimi olan kisilerin spor yapmamalari gerektigine inanilmisti. Oysa doktorunuzun kontrolü altinda yavas bir tempo ile baslayarak 30 dakikalik aerobik ya da egzersiz yapmak uygun olabilir. Egzersiz hareketlerine es deger olarak yapilacak orta mesafeli yürüyüsler veya havuzda yüzmek de alternatif spor faaliyetleri arasinda görülebilir. Düzenli spor aktiviteleri, çocuk yastaki astim hastalarinin akciger gelisimine olumlu katki saglar. Bir spor programina baslamadan önce doktora mutlaka danisilmali; spor yapilan süreç içerisinde ne tip semptomlarin gelistigini bilmek, doktorunuzun sizin için en iyi egzersiz planini yapmasi konusunda yardimci olacaktir. Örnegin; doktorunuz, egzersiz süreçlerinde yasadiginiz degisimlere göre ilaçlarinizi degistirebilir ve ilaç alim zamanlamaniza karar verebilir.

KLIMALARIN FILTRELERINE DIKKAT!

Düzenli bakimi yapilmayan araç ve kapali alan klimalar; küf mantarlarinin, bakterilerin ve tozlarin birikmesine bagli olarak, astim hastaliginin alevlenmesine neden olur. Bu nedenle; cihazlarin periyodik filtre bakimlarinin yapilmasi, astim hastalari için önem tasir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası