Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Fazla Kilolar ve Hareketsizlik Diyabet Nedeni

Atasehir Memorial Tip Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Sahin Simsek, “Diyabet hastaligi ve tedavisi” hakkinda bilgi verdi.

Insülin, pankreastan salgilanan ve sekerin hücre içine girmesini saglayan bir hormondur. Diyabet ise; pankreastan salgilanan insülin hormonunun azligi, yetersizligi ya da etkinliginin azalmasi sonucu ortaya çikan ve kan sekerinin yüksekligi ile seyreden bir hastaliktir. Agiz kurulugu, çok su içme, çok idrara çikma, el ve ayaklarda güçsüzlük, tekrarlayan enfeksiyonlar, sürekli açlik hissi, ani kilo kaybi, yavas iyilesen yaralar en sik görülen belirtilerdir. Kilolu, hareketsiz, ailesinde diyabeti olan, gebelik sirasinda sekeri yüksek seyreden kisiler daha fazla risk altindadir.

Fazla kilo ve hareketsizlik “insülin direnci” adi verilen duruma yola açar yani vücutta insülin bulunmasina ragmen etkisini gösteremez. Bu yolla diyabet gelisimine neden olur. Haftada en az 3 gün 45 dakika tempolu yürüyüs, yürüme mesafesindeki yerlere giderken araç kullanmamak, yürüyerek gitmek, mümkün oldugunca asansör kullanmamak, bilinçsiz diyet yapmamak, sekerli -yagli gidalari diyetimizde sinirli olarak bulundurmak ilk akla gelen önerilerdir.

SIZIN DIYABET TIPINIZ HANGISI?

Tip 1 Diabet: “Gençlik çagi diyabeti” de denilir. Genellikle 5-15 yaslari arasinda ve ani baslangiçlidir. Bilinmeyen bir nedenle pankreasin insülin üreten hücrelerinin hasar görmesi sonucu ortaya çikan tiptir. Bu nedenle tedavide mutlaka insülin kullanmalari gerekir.

Tip 2 Diabet: Pankreas, insülin üretir; ancak ya üretilen miktar azdir ya da insülin yeterince etkisini gösteremez. Çogunlukla baslangiçta diyet, egzersiz ve agizdan ilaçlarla tedavi edilir. Ancak belirli bir süre sonra insülin tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

Gebelik Diyabeti: Hormonal degisikliklere bagli olarak daha çok gebeligin ikinci yarisinda ortaya çikar. 24-28. haftalar arasinda her gebeye yapilan tarama testinde gebelik diyabeti gelisip gelismedigi anlasilir.

Gebelik diyabetinin tedavisinde agizdan ilaçlar kullanilamaz. Diyet ve gerekiyorsa insülin tedavisi uygulanir. Genelllikle gebelikten sonra düzelir; ancak bu kisilerde ileride diyabet gelistirme olasiligi çok daha fazladir.

DIYABET EVDE SEKER ÖLÇÜMÜ ILE KONTROL ALTINA ALINMAZ

Genellikle hastalarimizin en sik yaptigi yanlis, evde seker ölçümü yaparak kendi kendilerini takip etmeleri ve doktora çok nadir gitmeleridir. Oysa ki; evde seker ölçümünün amaci hasta kendini kötü hissettiginde doktora gidene kadar sekerini ölçüp, seker düsüklügünü ya da yükseklgini tespit edebilmektir. Iyi bir diyabet takibinde her 3 ayda bir yapilan testlerin tekrarlanmasi ve yine belirli araliklarla hastanin göz muayenesinin yapilmasi, nöroloji ve kardioloji hekimi tarafindan da degerlendirilmesi gerekebilir.

DIYABET TEDAVISININ EN ÖNEMLI AYAGINI DIYET OLUSTURUR

Diyetine uymayan bir hastanin sekerini düzenlemek hiçbir sekilde mümkün olmaz. Günde 3 ana ve 3 ara ögünden olusan, hekim, hasta ve diyetisyenin birlikte belirleyecegi diyet listesine uymak, tedavinin en önemli kismidir. Bunun disinda agizdan alinan ilaçlarda aç ya da tok alinmasi önerilenlerde bu kurala uyulmasi, insülin kullanan hastalarda ise insülinin her zaman yemekten önce yapilmasina ve insülinden sonra her zaman yemek yenilmesine dikkat edilmesi önemlidir.

DIYABETIN KOMPLIKASYONLARI NELERDIR?

Hastada acikma, bayginlik, terleme, ellerde titreme gibi bulgular ile kendini gösteren hipoglisemi ve halk arasinda seker komasi olarak nitelendirilen hiperglisemi ve ketoasidoz diyabetin kisa süreli komplikasyonlaridir. Uzun süreli komplikasyonlar ise; diyabetik göz, böbrek, sinir ve damar hastaliklaridir..
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası