Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OFISTE ÇALISANLARA, OMURGAYI DIK TUTMANIN YOLLARI!

Günümüzün çalisma sartlari birçok is alaninda agirlikli olarak ekran basinda olmayi gerektiriyor. Ancak bazen yanlis bir oturus, bazen de yanlis bir dokunus ciddi saglik sorunlarina neden olabilir.

Acibadem Kozyatagi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Metin Türkmen, bilgisayar basinda çalisanlarda en çok rastlanilan sikâyetlerin basinda boyun, sirt , aktif olarak kullanilan kol ve buna bagli olarak da omuz, dirsek ve el bileginde görülen agrilarin geldigini belirtti.

“Vücudumuzda tasiyici sistem iki tanedir. Bunlardan biri iskelet sistemi, digeri de ona yardimci olan kas sistemidir. Eger kas sistemi çok zayifsa, vücudun bütün agirligi iskelet sistemine biner. Bunun yani sira yerçekimi etkisiyle sekilsel bozukluklar meydana gelebilir, kisi giderek öne dogru egilip, kamburlasabilir. Bu sekilsel bozukluga görüs açimizda olusan degisiklik eslik eder.. Çünkü bir yandan egilerek durusumuzu degistirirken bir yandan da ekrana bakiyoruz. Farkinda olmadan vücudumuzu birtakim zorlayici sekillere sokuyoruz. Bu nedenle önce omurgayi düzgün pozisyonda tutmayi saglamak lazim.”

Prof. Dr. Metin Türkmen, omurga sagligimiz hakkinda merak edilen sorulari yanitladi:

Omurgayi düzgün pozisyonda nasil tutabiliriz?

Omurgayi düzgün pozisyonda tutmak için birincisi düzgün pozisyonun ne oldugunu bilmek, ikincisi de düzgün pozisyonda oturmayi saglamak gerekir. Omurganin fizyolojik egrilikleri vardir. Bu egrilikler çalisma aninda da korunmalidir. Boynun ve belin bir çukurlugu, sirtin bir kamburlugu vardir. Bunlari korumak için dik durmak sarttir.. Dik durmak için de boyun, sirt, gögüs, bel ve karin kaslarinin kuvvetli olmasi gerekir. Insanlarda spordan uzaklasma ve ise yogunlasma yaygin olarak görülüyor. Gelisen teknoloji insanlari ofislere mahkûm etti. Oturarak bir insanin kas gücünü korumasi mümkün degildir. Bunun için günlük egzersizleri hayatimiza sokmak zorundayiz. Zayif olan kaslar yer çekimine karsi vücudu koruyamaz. Isin disindaki saatlerde en az üç gün kendimize spor yapacak zamani ayirmak zorundayiz. Aksi halde problemler yasariz.

Laptop kullanmak da bu tür sorunlara neden olabilir mi?

Laptop kullananlar hep önlerine dogru bakiyorlar. Çogu kisi dizlerinin üzerine koyup öyle çalisiyor. Bu fizyolojik bir durus degildir. Ekran karsimizda durmalidir. Bu nedenle ofiste çalisanlarin ekranlarinin göz seviyesinde durmasini saglayabilir. Bu kafayi dik tutmak içindir. Önünüze bakarsaniz boynunuz sonra da sirtiniz agrir.

Ofiste çalisirken sandalyede nasil oturulmalidir?

Arkalikli sandalyede oturacaksaniz sirtiniz dik, kalçaniz geriye dayanmis seklinde oturmalisiniz. Özellikle müdür koltugu denilen koltukta oturmak anatomik olarak mümkün degildir. Bu koltukta ister istemez önde oturmak gerekir; fakat bu yanlistir. Bu konumda dizinizi kivirip, ayaginizi sandalyeye dayayacak bir pozisyonda oturursaniz belinizi koruyabilirsiniz. Oturdugunuz ortopedik iskemleyi kullanmayi da bilmeniz gerekiyor. Iskemleyi ayaginiz yere degecek sekilde bacak boyuna göre ayarlamalisiniz. Dogal oturus sekli ayaginiz yere degdiginde dizinizin kivrildigi sekildir. Masayla olan iliskinizde ise öne dogru fazla egilmemeniz gerekmektedir.

Çok uzun süre hareketsiz oturmak baska ne tür problemlere yol açar?

Uzun süre hareketsiz oturmak sadece boyun, sirt agrisi degil, kan dolasimi problemlerine de neden olur. Kanin kalbe rahat gitmesi için bacaklarin çalismasi gerekir. Aksi takdirde bacakta, bilekte ödem, varisler baslar ve hatta hemoroide neden olur. Su içmeniz ve tuvalete gitmek bahanesiyle sik sik yerinizden kalkmaniz, oturdugunuz yerde egzersizler yapmaniz gerekir. En az iki saatte bir kalkip dolasmaniz lazim.

Arabada oturus sekli nasil olmalidir?

Ofis disinda arabada oturus sekli dogru olmalidir. En düzgün oturanlar genelde kisa boylulardir. Kendilerini öne dogru çekerler ve görüs alanini da genisletmek için dik otururlar. Arabada belli bir arkaliga dayanarak, dik bir sekilde oturulmalidir.

Boyun ve sirt agrilari, tedavi edilmezse ileride ne gibi sorunlara yol açar?

Bu sorunlar tedavi edilmezse eklemlerde kireçlenme görülür, sürekli bir boyun agrisi olur. Daha ileriki dönemlerde boyunda ve sirtta fitiga, omuzda tendon kopmalarina neden olabilir. Çok yoruldugu için el bileginden geçen sinirlerde olusan sikisiklar ciddi sorunlar dogurabilir. Onun disindaki tendon yaralanmalari ve ödemler kolaylikla tedavi edilebilir.

Bilgisayar basinda çalisanlarin ayakkabi seçimi nasil olmalidir?

Kadinlar topuklu ayakkabi giydiginde farkinda olunmasa da topuk kalkiyor, bel ve diz kiriliyor. Bu bilgede bulunan eklemlerin her birinin geometrisi ayagin yere düz basmasi için ayarlanmistir. Ancak topuklu giyildiginde arkadaki eklemler ve diz kapagi eklemleri bozulur. Ayakkabinin ne üstten, ne yandan parmaklari sikmamasi gerekir. Ayak topuk içine oturmali ve rahat olmalidir. Ayagin üstünde ve yaninda belirli bir bosluk olmalidir. Böylece ayak sikismadan istenilen hareketi rahat olarak yapabilir.

Ekran basinda çalisanlar için en uygun spor hangisidir?

Bu kisiler için yüzme en uygun spordur. Haftada iki gün kendinize zaman ayirip, yüzmelisiniz. Çünkü su içinde yapilan egzersizler en homojen egzersizlerdir. Mesela su disinda kolunuzu kaldirirken sadece kaldirma kaslari çalisiyor; yerçekimi etkisiyle indirme kaslarinin çalismasina gerek kalmiyor.. Ama suyun içinde dirence karsi itip, çekiyorsunuz. Her hareket bir egzersiz oluyor. Yüzme, hanimlarin vücut güzelligi açisindan da en iyi spordur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası