Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HER 100 BEBEKTEN BIRINDE DOGUMSAL KALP HASTALIGI VAR

Anne karninda en sik görülen anormallikler arasinda birinci sirada yer alan dogumsal kalp hastaliklari toplumda her 100 bebekten birinde görülüyor. Yenidogan döneminde ilik 30 gün içindeki bebek ölümlerinin yüzde 15’nin nedeni dogumsal kalp hastaliklari. Acibadem Saglik Grubu Kadin Hastaliklari-Dogum ve Riskli Gebelikler Uzmani Doç. Dr. Arda Lembet, dogumsal kalp hastaliklarinin nedenlerini, tani yöntemlerini, bu konudaki son gelismeler hakkindaki sorularimizi yanitladi.

Dogumsal kalp hastaliklari en çok kimlerde görülüyor?

Dogumsal kalp hastaliklarinin yüzde 90’i düsük risk grubundaki normal gebelerde ortaya çikmasina ragmen, yüksek risk grubunda belirgin olarak görülme sikligi arttigi için bu grubun iyi belirlenmesi gerekmektedir

Dogumsal kalp hastaliklari için risk faktörleri nelerdir?

Bebegin anne veya babasinda dogumsal kalp hastaligi olmasi
Annenin önceki gebeliginde bebegin dogumsal kalp hastaligi nedeniyle kaybi
Annenin gebeligi sirasinda ilaç kullanmasi
Gebelikte radyasyona maruz kalinmasi (erken dönemde yogun x isini almak, CT ve tomografi çektirmek)
Anne karninda geçirilen enfeksiyonlar
Tüp bebek yöntemleriyle elde edilen gebelikler
Kromozom anormallikleri

Yüksek risk grubundaki hastalarin bebeklerinde dogumsal kalp hastaligi bulunma orani yüzde 2-5 arasinda degisiyor. Yani bu riskleri tasiyan kisilerin dünyaya getirdigi her 100 bebekten 2-5’inde dogumsal kalp hastaligi görülüyor.

Anne karninda bu hastaliklar yüzde 100 teshis edilebiliyor mu?

Anne karninda kalp hastalarini biz ultrason ve fetal ekokardiyografi yöntemi ile tesbit ediyoruz. Fetal ekokardiyografi ile gebeligin 20-24’cü haftalari arasinda bebegin kalbi inceleniyor. Ayrica ultrason, doppler ve renkli doppler ile de inceleme yapiliyor. Dünyada bu hastaliklara tani koyma orani yüzde 10-80 arasinda degisiyor. En iyi merkezlerde bile tani gücü yüzde 70-80’lere çikiyor.

Dört bosluk kalbin görüntülenmesi ile yüzde 20-40 arasindaki anormallikleri taranabiliyor. Büyük damarlarin da görüntülenmesiyle yüzde 50-60, üç damar görüntüleri, renkli doppler çekimiyle de teshis orani yüzde 80’e kadar yükseliyor. Tüm gebelerin muayenesi sirasinda bebegin kalbi, beyni, böbrekleri, iskelet sistemi, mide bagirsak sisteminin de ultrasonografi konusunda uzmanlasmis bir yüksek riskli gebelikler uzmani, pediatrik kardiyoloji ve radyoloji uzmaninin da destegiyle incelenmesi gerekiyor.

Gelismis teknoloji kullanilarak yapilan kromozom ve genetik arastirmanin önemi nedir?

Bebeklerin bir kisminda kromozom anormallikleri var. Bunlari saptarsak bu gebelikleri sonlandirma sansimiz oluyor. Trizomi 13, trizomi 18- 21 ve Turner sendromu dedigimiz kromozom anormallikleri, kalp hastaliklarinin yaklasik yüzde 20-40’ini olusturabiliyor.

Son zamanlarda özel kromozom yöntemlerinden saptadigimiz 22’inci kromozomundaki bir gen bölgesinin silinmesiyle çesitli anormallikler ortaya çikiyor. Aslinda 22q bölgesine bagli anormallikler tüm toplumda Down sendromundan sonra ikinci sirada yer aliyor. Bu bölgedeki gen eksik olunca, kalbin dört boslugunda damarlarin çikma noktasinda dogustan kalp anormallikleri olabiliyor. Bu gen anormalliklerini yasayan kisilerde organ sistemlerini tutan baska sorunlar da oluyor.

Anormallik saptaninca ne yapiliyor?

Kalp anormalligini saptama durumuna göre dogumdan sonra yapilacak ameliyattan sonra yasama sansi azsa, belki de bu gebeligi erken dönemde sonlandirmak söz konusu olabiliyor. Dogumsal kalp hastaligi olan bebeklerin yüksek riskli gebelik uzmanlari olan, yenidogan ünitesine sahip, pediatrik kardiyolog bulunan modern cihazlarla donatilmis merkezlerde dogurtulmasi gerekiyor.

Tesbit ettigimiz anormallikleri anne karinda izliyoruz. Eger kromozom anormalligi ya da baska anormallik bulamadiysak, bebegin disarida ameliyat sansi varsa ve gebelik devam edecekse de, bebegin kalp yetmezligine girip girmeyeceginin tespiti için de izlenmesi gerekiyor.

Gebeligin kaçinci haftalarinda bu incelemeleri yapiyorsunuz?

Yeni bilimsel çalismalarin sonuçlari bize normalde 20-24’üncü haftada yaptigimiz incelemeleri biraz daha erkene çekmek gerekebilecegini söylüyor. Bazen 14-16’inci haftadan belli oranda dogumsal kalp hastaliklarinin ileri merkezlerde tanisini koyma ihtimali artiyor. Anne karninda geçirilen enfeksiyon, ilaç kullanimi, radyasyon, annenin seker hastaligi ve sara hastaligi olmasi halinde dogumsal kalp hastaligi riski artacagindan, tüm ultrason bulgulari normal olsa bile, fetal ekokardiyografi yapilmasi ve sonuçlarin pediatrik kardiyolog tarafindan incelenmesi gerekiyor.

Ense kalinligi incelemesi sadece Down sendromu için mi yapiliyor?

Gebeligin 11 ve 14’üncü haftalari arasinda bebegin ense kalinligi testini yaparken, ense kalinligi 3,5 mm’yi geçen vakalarda amniyosentez ile hücrelere bakip kromozom anormalligini saptayabiliyoruz. Eger bu bebeklerde kromozom anormalligi saptanmazsa ve diger bulgular normalse ense kalinligi artmis bebeklerin, dogumsal kalp hastaliklari açindan riskinin arttigini biliyoruz. Anormallik riski yüzde 6’lara kadar çikiyor. Bu bebeklere de fetal ekokardiyografi yapmak büyük önem tasiyor.

Dogumsal kalp hastaliklarina anne karninda ne kadar müdahale edilebiliyor?

Bebegin kalbindeki ritim sorunlari çok önemlidir. Kalp atiminin sayisinin 200’den 450’lere kadar çiktigi vakalarda anne karninda müdahale önem tasiyor. Eger bebegin kalbinde, yapisal anormallik yoksa, kalpteki elektrik akim sisteminde sorun varsa, anneye verilecek ‘anti aritmik’ ilaçlarla bunlarin bebege geçmesi saglanarak bebekteki kalp ritim problemi düzelebilir.

Anne karninda ritim bozuklugunu önlemede ilaç tedavisinin önemi nedir?

Eger bebegin kalbi çok hizli atiyorsa yeteri kadar kani pompalayamaz ve bebek anne karninda yetmezlige girer, ödem olusur. Bazen de göbek kordonundan bebegi besleyen damar yapisina girip ilaci direkt vererek yüksek kalp atim hizini kesmek mümkün olabiliyor. Bazi yeni arastirmalarda ve vaka bazli serilerde anne karnindaki bebeklerde aort, ana atardamar ve akciger damarlarindaki tikanikliklarda bir igne ve kateter yardimiyla bebegin kalp dolasimina ve damarlara girip bunlarin balon yöntemiyle açilmasi da gündemde. Dünyada henüz bir iki merkezde çok kisitli vakada uygulaniyor, ama gelecek için ümit veren çalismalar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası