Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ARAÇ KITIYLE CEP TELEFONU ILE KONUSAN KISILERIN KAZA YAPMA RISKI IKI KAT ARTIYOR

Cep telefonlarinin kullanilmaya baslandigi ilk yillardan beri otomobil kullanirken cep telefonu ile konusmanin neden olabilecegi sonuçlar tartisilmaktadir. Özellikle son yillarda cep telefonlarinin hemen herkes tarafindan kullanilan bir cihaz haline gelmesiyle konunun önemi daha da artmis, elde edilen verilere dayanarak bir çok ülkede otomobil kullanirken araç kiti olmaksizin cep telefonu ile konusmak yasaklanmistir. Son yillarda yapilan bazi bilimsel çalismalar ise otomobil kullanirken cep telefonu ile konusmanin araç kiti kullanilsa bile güvenli olmadigini göstermektedir.

ABD’de Utah Üniversitesi’nde yapilan bir çalismada, otomobil kullanirken araç kiti ile de olsa cep telefonu ile konusanlarin önündeki aracin aniden durmasi gibi durumlarda verdigi tepkiler kanuni sinirda alkollü olarak otomobil kullanan kisilerin tepkileriyle karsilastirilmistir. Sonuç olarak otomobil kullanirken araç kiti yardimiyla cep telefonu ile konusanlarda tepki süresinin belirgin olarak yavasladigi, kaza yapma olasiliginin sinirda alkollü olan kisilerden bile daha fazla oldugu gösterilmistir. Yine Utah Üniversitesi’nde yapilan bir baska çalisma, araç kitiyle kullanilan cep telefonunun otomobil kullanirken verilen ani tepki süresini %18 uzattigini rapor etmistir. Bu çalismanin sonuçlari da tepki süresinde ortaya çikan gecikmeye bagli olarak araç kitiyle cep telefonu ile konusan kisilerin önündeki arabaya arkadan çarpma riskinin iki kata kadar arttigini göstermistir. South Carolina Üniversitesi’nde yapilan bir baska çalismada konusmayi planlamanin ve konusmanin dinlemeye göre insan dikkatini dört kez daha fazla dagittiginin ortaya çikarilmasi, cep telefonunun araç kiti ile kullanilsa da otomobil kullanimi üzerinde olumsuz etkisi oldugu görüsünü desteklemistir.

ABD’de Rhode Island Üniversitesi’nde yapilan bir çalisma konuya farkli bir yaklasim getirmis, otomobil kullanirken cep telefonu ile konusma sirasinda kazalara yol açabilen esas problemin elde telefonu tutarak konusma olmadigini, cep telefonu ile konusma sirasinda çevresel görmenin çok azalmasi ve kisinin sadece karsisindaki bölgeyi görebilmesi oldugunu göstermistir. Normal otomobil kullanimi sirasinda kisilerin gözleriyle sik olarak ve genis açiyla tüm yolu ve çevresini taradiklari, yoldan gözlerini en uzun süreli ayirmalarinin, örnegin radyoyu ayarlarken ortalama 1.6 saniye oldugu, buna karsin araç kullanirken elleri kullanmaksizin araç kitiyle dahi cep telefonuyla konusuldugunda çevreyi tarayici göz hareketlerinin çok azaldigi, kisilerin sadece karsiyi görür hale geldigi belirlenmistir. Ilginç olarak araçta bulunan bir baska kisiyle konusmanin ayni etkiyi yaratmadigini gösteren bu çalismanin verileri de güvenlik açisindan otomobil kullanirken araç kiti ile dahi cep telefonuyla konusulmamasi gerektigi sonucunu desteklemistir.

Harvard Risk Analiz Merkezi’nin tahminlerine göre otomobil kullanirken cep telefonu ile konusmak trafik kazalarinin %6’sinda rol oynayan önemli bir faktördür. Yapilan bilimsel çalismalarin sonuçlari otomobil kullanirken araç kiti ile de olsa cep telefonu ile konusmanin güvenli olmadigini göstermektedir. Bugüne kadar elde edilen verilerin devam etmekte olan bilimsel çalismalarla da desteklenmesi durumunda yakin gelecekte otomobil kullanirken cep telefonu ile konusmanin tamamen yasaklanmasinin gündeme gelecegi öngörülebilir.

Amerikan Hastanesi
Göz Klinigi Sefi
Doç. Dr. Osman Oram
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası