Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BYPASS ERKEKLERE GÖRE TALIHSIZLIK, KADINLARA GÖRE ESTETIK SORUN

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Harun Arbatli, “Bypass sonrasi hastalarin yasadigi travmalar ve çözüm önerileri” hakkinda bilgi verdi.

Erkeklere göre bypass ameliyati olmak ‘baslarina gelen en önemli talihsizlik’. Kadinlar ise bir an önce sosyal hayata dönmeyi umuyor. Ünlüler ‘sahneye çikabilecek miyim’ korkusu yasarken; travma, genç yasta daha sik ve siddetli olarak ortaya çikiyor.

Peki bypass sonrasi yasanan travmalari en aza indirmek mümkün mü? Doç. Dr. Harun Arbatli’ya göre ameliyat sonrasi ikinci hayatlarini en iyi sekilde yasamalari hastalarin elinde.

Koroner bypass ameliyatlarinin amaci, hastanin gögüs agrilarini ortadan kaldirmak ve olusabilecek kalp krizinin önüne geçmek. Bir ölçüde bypass ameliyatlari kalp hastalarina, ikinci bir hayat sansi veriyor. Hastalara ameliyat sonrasi düsen en önemli görev ise kaliteli bir yasam tarzi benimsemeleri ve hekim kontrollerini düzenli olarak yaptirmalari. Koroner bypass ameliyatlari sonrasi hastalarin büyük bir kisminda psikolojik sorunlar ortaya çikabiliyor. Bypass sonrasi hastanin yasamasi muhtemel travmalar yas, cinsiyet ve meslek gruplarina göre degisiyor.

Bypass sonrasi hastalarinizda genel olarak nasil bir psikoloji gözlemliyorsunuz? Travma kendini nasil gösteriyor?

Bypass ameliyatlari erkeklerin genellikle ‘ben merkezcil ’ olmalari dolayisiyla psikolojik sorunlara neden oluyor. Ameliyati ‘büyük bir talihsizlik’ olarak degerlendiren erkek hastalar, olayi dramatize ettikleri için ya içine kapaniyor ya da toplumda kabul görme adina kendini ispat yoluna gidiyor. Kimi erkekler de misyonlarini henüz tamamlamadiklarinin farkinda olarak yasam kalitesini yükseltiyor, dayaniklilik ve konsantrasyon gerektiren sporlara yöneliyor. Kadinlarda ise durum farkli. Ameliyat sonrasi “annelik içgüdüsü” devreye giriyor ve kendisi yerine ailesini düsünerek, bir an önce sosyal yasantisina geri dönüyor. Kadinlarin, erkeklerin yasadigi sosyal travmalari yasamamalarinin nedeni, toplumda sosyal bir misyon, sosyal bir görev üslenmeleri. Kadinlar erkekler gibi sosyal travmalar yasamiyor. Kadin hastalarin ameliyat sonrasi sikintilara dayanma gücü erkeklerden % 50 daha fazla.

Kadinlar estetik kaygi tasiyor

Genç kadin hastalarda kozmetik sorunlar daha çok ön planda oluyor. Bu konuda hassaslar. Genç kadinlarda daha çok kapak hastaliklari yada ASD adi verilen bir kalpte delik sorunu ortaya çikiyor. Bu gibi durumlarda da sansimiza kozmetik operasyonlar yetisiyor. Böyle kalp hastaliklarinda meme altindan bu problemleri çözüyoruz ve çok iyi sonuçlar veriyor. Ancak bazi durumlarda kozmetik sorunlar ikinci planda kaliyor çünkü kisi için yasama tutunmak birinci öncelik oluyor. Kadin olsun erkek olsun kozmetik açidan onlari memnun etmek için elimizden gelen her seyin yapilmasi gerektigini düsünüyoruz.

Erkek ve kadinlarin ameliyat öncesi ve sonrasi en çok sorduklari sorular neler?

Erkekler ‘bypass yüzünden yarim insan oldum’ korkusu yasadiklari için ameliyat öncesi en çok,

“Spor yapabilecek miyim?” ameliyat sonrasi ise sorduklari soru; “ Seks yapabilecek miyim?” oluyor. Erkeklerin için en önemli spor ise yüzme. En çok bir daha yüzememe korkusu yasiyorlar. Kadinlar ise özellikle ev kadinlari, ameliyat sonrasinda “ Ev islerini ne zaman yapabilirim, ne zaman çamasir yikayabilirim, ne zaman yemek pisirebilirim?”gibi sorular soruyor. Bu sorular onlarin toplumsal yönden ne kadar aktif olduklarinin göstergesi belki de. Ancak üst düzey yönetici olan erkeklerde durum biraz farkli. Onlar toplumdaki statülerinin ve misyonlarinin önemini bilerek hareket ediyorlar. Bu nedenle islerinde büyük basarilara imza atmak için çalisma hayatlarina devam ediyorlar. Ameliyat öncesi ve sonrasi sorduklari sorular da, “Isime ne zaman dönecegim.” Is kadinlari için de ayni durum geçerli. Kadinlar koroner bypass ameliyati olduklarinda genellikle menopoz sonrasi orta yas grubunda oluyorlar. Ancak nadir de olsa ameliyat olduklarinda sorduklari tek soru, “Is hayatim eskisi gibi olacak mi?” ya da “Isime ne zaman dönecegim” oluyor.

Memorial Hastanesi’nde ameliyat olan hastalar Clup Bypass üyesi oluyor ve çesitli aktivitelere katiliyorlar. Ameliyat sonrasi bu hareketlilik onlara neler kazandiriyor?

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez, ameliyat sonrasi hastalara normal yasamlarina dönüste yardimci olmak ve travmanin etkilerinden uzaklasmalarini saglamak için bu tür etkinlikler düzenliyor. Hastalarimiz önce Agri Dagi’na çikti. Oraya saglikli insanlar gibi tirmanabileceklerini ispat ettiler. Sonra Istanbul Defterdari Sükrü Dilaver Klimanjaro Dagi’nda zirve yapti. Bu tür aktiviteler, hastalardaki travmayi büyük ölçüde kontrol altina almaktadir. Özellikle erkek hastalar kalp ameliyatini “asilmasi gereken bir engel” olarak degerlendirirlerse, travmayi atlatmalari çok daha kolay olmaktadir. Bazi durumlarda da travmanin erken fark edilmesi ve hastalarin psikologa yönlendirilmeleri çok daha iyi olacaktir.

Sanatçilar gizli kalsin istiyor

Toplumda kabul görmüs ve taninmis kisilerin durumu ise farkli. Onlar herhangi bir operasyon sonrasi öncelikli olarak bunun gizli kalmasindan yana hareket ediyor. Ameliyatin sahne performanslarini ve oyuncuysalar da setteki aktivitelerini olumsuz etkilemesinden de korkuyorlar. Bunun için önce, “Bu ameliyat sahnemi etkileyecek mi, kariyerimi ne ölçüde etkileyecek” diye soruyorlar. Aslinda bu tedaviler hastanin genel saglik durumunu garanti altina alan girisimler oldugu için sahne performanslari daha da güçleniyor. Ancak bir sanatçinin ya da kamuoyu tarafindan yakindan takip edilen kisilerin topluma verecegi mesajlar çok önemli. Bu nedenle bu tür ameliyatlari gizlemek yerine topluma örnek olmak ve birçok hastaya moral vermek için mesaj vermeliler. Çünkü bu ameliyatlar toplumdaki statülerini sarsacak ve sosyal hayatlarini sekteye ugratacak türden degil. Yeter ki zamaninda müdahale edilerek sorun giderilmis olsun.

Deniz Baykal çok iyi bir örnek

CHP Lideri Deniz Baykal’a anjiyo yapilmasi ve koroner stent konulmasi, Baykal’in stent sonrasi Antalya’da süren orman yanginlari nedeniyle bölgeye hareket etmesi çok önemli bir mesajdir aslinda.

Ünlü lider oradaki magdur insanlarla el ele vererek çok önemli ve ince mesajlar vermektedir. Toplumun bunun üzerinde durmasi gerekir. Kalp hastaliklarina maruz kalmis kisiler uygun tedavi edilirlerse eski performanslari ile yasantilarina devam edebilmektedir. CHP Lideri bunu gizleme geregi duymadi, basin da yakindan takip etti. Çok takdire sayan bir durum.

Kalp cerrahlari da ameliyat oluyor

Ameliyat ettigimiz hastalar arasinda çok sayida doktor meslektasimiz da var. Bunlarin önemli bir bölümünü kalp cerrahlari olusturuyor. Bu kisiler mesleklerinden ödün vermeden yasamlarini ayni kalitede devam ettiriyor. Hastalik ile iç içe olan doktorlar bypass ameliyati olmak durumunda kalirlarsa, bu onlarin hastalarinin gözündeki önemleri için bir tehlike olusturmaz. Aksine böyle bir tedavinin basarili sonuç vermesi, hastaliklarinin iyilesmesi ve ameliyat sonrasi süreçlerini en iyi sekilde atlatmalari, hastalarina moral verme açisindan çok önemlidir. Bu konuda farkli yaklasimlar olabilir, gizlemek isteyen bunun bilinmesini istemeyen hekimler olabilir. Ancak bence bu durum hastalardan gizlenecek bir durum degildir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası