Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


7 maddede hamilelikte kansizlik!

Halk arasinda kansizlik olarak da bilinen anemi özellikle ülkemizde önemli bir saglik sorunudur. Kansizlik kisaca söyle tanimlanabilir: Oksijen kanda hemoglobin adi verilen bir proteine baglanarak tasinir. Alyuvarlarda bulunan hemoglobin ayni zamanda kana kirmizi rengi veren maddedir. Hemoglobinin normalden düsük olmasi ise anemi olarak isimlendirilir. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY hamilelikte kansizlikla ilgili bilinmesi gereken en önemli bilgileri derledi.

Kadinlarda en sik karsilasilan anemi türü demir eksikligi anemisidir. Demir, hemoglobinin ana yapisinda bulunan bir elementtir. Amerika Birlesik Devletlerinde kadinlarin %10-30’unun anemik oldugu düsünülmektedir. Kadinlar erkeklere göre anemiye biraz daha egilimlidirler. Bunun temel nedeni adet kanamalari ile düzenli ve sürekli olarak kan kaybetmeleridir. Ayrica kadinlarin beslenme aliskanliklarinin erkeklerden farkli olmasi da anemiye olan egilimi arttirmaktadir. Hamilelik anemi riskini arttiran bir süreçtir. Kan temel olarak 2 bölümden olusur. Birinci bölüm sekilli elemanlar denilen akyuvar, alyuvar gibi hücreler, ikinci kisim ise bu sekilli elemanlari tasiyan sivi yani plazmadir. Kirmizi kürelerin (alyuvar, eritrosit) plazmaya göre olan yüzdesine hematokrit adi verilir. Normalde hematokrit %38 - 45 arasindadir. Yani kanin %38 – 45’i sekilli elemanlar geri kalani ise plazma tarafindan olusturulmaktadir. Hamilelik sirasinda kan hacmi yaklasik %50 artar. Bu artisin büyük bir bölümü plazma kismindadir. Alyuvarlar plazma kadar hizli çogalamazlar. Bu durumda kan içinde alyuvar konsantrasyonu azalir ve hamilelik öncesi dönemde oldugundan daha asagilara iner. Bu durum özellikle hamileligin ilk yarisinda belirgindir. Hamilelik ilerledikçe alyuvar yapimi artar. Yapim artisi ise demire olan ihtiyaci arttirir. Ilk baslarda gerek duyulan demir vücuttaki depolardan karsilanir ancak çogu zaman bu depolar ihtiyaci karsilamada yetersiz kalir. Eger kisi diyet ya da ilaçlar ile yeteri kadar demir almiyor ise anemi ortaya çikar. Bu tür anemiye hemodilüsyonel anemi adi verilir. Hamile kadinlarin yaklasik %20’sinin anemik oldugu bilinmektedir. Genel olarak hemoglobinin 10 gr/dL altinda olmasi anemi olarak tanimlanir. Hemodilisyon varliginda hematokrit düzeyi %38 – 45’den %34 civarina düser. Çogul gebeliklerde bu deger %30’a kadar inebilir. Gebelige bagli bu fizyolojik hemodilusyon oksijen tasima kapasitesinde bir azalmaya neden olmaz ve aneminin hamilelikte dogurdugu riskleri arttirmaz. Asil problem olan hamilelige anemik olarak baslamak ya da hamileligin ilk 3 ayinda anemik olmaktir.

1. Hamilelikte görülen aneminin olasi nedenleri hangileridir?

Demir eksikligi anemisinin en sik karsilasilan nedeni yetersiz demir alimidir. Demir hayvansal gidalarda ve yesil yaprakli sebzelerde bol miktarda bulunur.

Folik asit yetersizligi de anemiye neden olur.

Basur ya da benzeri patolojiler nedeni ile kronik kan kaybi

Gelismekte olan bebegin annesinin depolarini tüketmesi

Travma, kaza gibi durumlarda ani ve fazla miktarda kan kaybi

Diger anemi nedenleri


2. Risk faktörleri nelerdir?

Çogul gebelik
Beslenme bozuklugu
Sigara kullanimi (besin maddelerinin emilimini azaltir)
Alkol kullanimi
Sindirim sistemi hastaliklari
Bazi ilaçlarin kullanimi


3. Kansizlik belirtileri nelerdir?

Pek çok olguda kisi anemik oldugunun farkinda degildir. Anemi birden degil de yavas yavas gelistiginde vücut bu duruma tolerans gelistirir. Anemi siklikla rutin yapilan incelemeler sirasinda anlasilir. En sik karsilasilan belirtiler sunladir:

Halsizlik
Çabuk yorulma
Soluk görünüm
Çarpinti
Merdiven çikma, yürüyüs gibi aktivitelerde hemen yorulma ve nefes nefese kalma
Bas dönmesi, bayginlik
Bas agrisi
Tirnak diplerinin soluklasmasi
Sarilik (nadir)
Karin agrisi (nadir) Bu belirtilerin büyük bir kisminin hamileligin erken döneminde de normalde görülebilen yakinmalar oldugu gözden kaçirilmamalidir.

4. Tani nasil konur?

Aneminin tanisi çok kolaydir. Yapilacak olan bir kan sayimi ile anemi varligi saptanabilir. Ilk kontrolde yapilacak olan kan sayimi hamilelik öncesi anemi varliginin anlasilmasi açisindan önemlidir. Hamilelik takipleri sirasinda kan sayimi 24 - 28. haftalarda tekrarlanmalidir.

5. Hamilelerde kansizlik nasil tedavi edilir?

Demir eksikligi anemisinin tedavisi basittir. Genelde agizdan alinan haplar ya da surup seklinde demir ilaçlari ile tedavi yapilir. Nadiren enjeksiyon seklinde demir alimi gerekebilir. Kansizligin çok fazla oldugu durumlarda kan verilmesi gerekli olabilir. Hamileligin baslangicinda anemi olmasa bile pek çok kadinda demir kullanilmasi önerilir. Bunun amaci demir depolarinin desteklenmesidir. Kan degerleri normal olan kadinlarda demir kullanimi 24 haftaya kadar geciktirilebilir. Demir ilaçlarinin kabizlik ve mide bulantisina neden olabilecegi, ayni zamanda diskiyi siyaha boyadigi unutulmamalidir.

6. Hangi komplikasyonlar olusabilir?

Demir eksikligi anemisi hamilelikte bazi sorunlara neden olabilir. Bunlarin en önemlisi erken dogum riskindeki artistir.

Erken dogum riskinde artis
Rahim içi gelisme geriligi
Düsük dogum agirlikli bebek
Dogum sonrasi annenin iyilesmesinde gecikme
Dogum sonrasi annede enfeksiyon riskinde artis
Dogumda normal miktardaki kan kaybinin anemik kadinda tehlike yaratacak düzeylere ulasmasi

7. Nasil önlem alinir?

Yeterli miktarda demir içeren besinler tüketin
Yeterli miktarda folik asit içeren besinler tüketin
Yeterli miktarda C vitamini alin. C vitamini demirin bagirsaklardan emilimini kolaylastirir.
Kontrollerinizi ihmal etmeyin
Doktorunuz tarafindan verilen vitamin ve demir ilaçlarini düzenli olarak kullanin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası