Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAMILELIKTE YÜKSEK TANSIYON TEHLIKELI SONUÇLARA YOL AÇABILIR

Hamilelikte nedeni ne olursa olsun son derece ciddi bir rahatsizlik olan hipertansiyon, yakin takip gerektiriyor. Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi’nden Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Dr. Alper Mumcu yüksek tansiyonun annede kasilma, beyin kanamasi, körlük ve böbrek yetmezligi gibi birçok hastaliga neden olabilecegini söylerken, bebeklerde ise çogunlukla gelisme geriligi görüldügünü söylüyor.

Hamilelikte yüksek tansiyon tehlikeli bir durumdur. Yüksek tansiyon hamilelikten önce var olabilecegi gibi, gebelige bagli olarak da ortaya çikabilir ve hamilelik sonlandiktan sonra kaybolabilir. Gebeligin hiperatansif hastaliklari; preeklempsi, kronik hipertansiyon, kronik hipertansiyon üzerine binmis preeklempsi ve geçici hipertansiyon olarak siniflandirilir.

Belirtilerin “Hipertansiyon” olarak adlandirilabilmesi için bazi kriterler vardir. Buna göre sistolik adi verilen büyük tansiyonda 30 mmHg’lik veya diastolik adi verilen küçük tansiyonda 15 mmHg’lik artis veya kan basincinin 140/90 mmHg’nin üstünde olmasi “hipertansiyon” olarak adlandirilir.

Preeklempsi gebeligin 20 haftasindan sonra ortaya çikan ve idrarda protein atimi ve/veya ödem ile birlikte görülen hipertansiyondur. Preeklempsi de kendi içinde hafif, orta, siddetli preklempsi ve eklempi olarak 4 sinifa ayrilir. Preeklempsinin görülme sikligi %10 civarinda iken, siddetli preeklempsi %1 oraninda saptanir. En agir formu olan eklempsi ise 1000 hamilelikten birinde görülür.

Hastalarin üçte ikisi ilk hamileliklerini yasamaktadirlar. Daha önceden preeklempsi öyküsü olanlar, seker hastaligi, böbrek hastaligi gibi sistemik hastaligi olanlar, çok genç ya da 35 yasin üzerinde olanlar, çogul gebeligi olanlar ile mol hamilelik vb gibi obstetrik problemleri olan hastalar preeklempsi açisindan risk altindadir.

Nedeni tam olarak bilinmedigi için ileride preeklempsi gelisip gelismeyecegini önceden saptamak pek mümkün degildir ancak bu konuda çalismalar devam etmektedir.

Böbrek süzücü sistemindeki hasara bagli olarak idrarla protein kaybi baslar, bu da sonuç olarak ödemi beraberinde getirir. Ödem tek basina bir kriter degildir. Ödem, normal gebelerin % 30 kadarinda saptanabilirken %40 kadar preeklempsili kadinda saptanmaz.

Preeklempsili bir kadinda sara nöbeti seklinde kasilmalar ve nöbetler saptanirsa bu preeklempsinin en agir formu olan eklempsi adini alir. Çogu zaman hafif preeklempsi bir belirti vermez, rutin kontroller sirasinda fark edilir. Ellerde ve ayaklarda sismeler, üzüklerin dar gelmesi en sik rastlanilan sikayettir. Özellikle sabahlari uyanildiginda yüzde ve göz kapaklarinda sisme ilk belirti olabilir.

Komplikasyonlar

Annede

Yüksek tansiyon annede kasilmalara, beyin kanamasina ve körlüge neden olabilir. Böbreklerdeki hasara bagli olarak böbrek yetmezligi ortaya çikabilir. Karaciger ile onu çevreleyen zar arasinda kanama meydana gelebilir, bu tablo karacigerde yirtilmaya yol açabilir. Kalp yükündeki ani artislar kalp yetmezligi ile sonuçlanabilir. Akciger ödemi tabloya eslik edebilir. Yine anne kaninda pihtilasma bozukluguna bagli olarak, dissemine intvavasküler koagülasyon adi verilen ölümcül tablo görülebilir.

Bebekte

Bebekte ise en sik karsilasilan sorun gelisme geriligidir. Siddetli preeklempsisi olan kadinlardan dogan bebeklerin yaklasik %55’inde gelisme geriligi saptanir. Yine bu tür annelerde erken dogum daha sik görülür. Bebegin esinin zamansiz ayrilmasi neticesinde bebek ölümleri nadir degildir.

Tedavi

Ilk planda hastanin durumunun ve hastaligin derecesinin degerlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla tam bir sistemik muayene, idrar tetkiki, kan sayimi, karaciger fonksiyon testleri, böbrek fonksiyon testleri yapilmalidir. Hafif ve orta derecede preeklempsi vakalari takip ile uygun hamilelik yasina kadar getirilebilir. Eger hamilelik yasi müsait ise dogum düsünülmelidir. Siddetli vakalarda amaç kasilmalarin önlenmesidir. Bu amaçla hasta hastaneye yatirilir ve degisik tedavi protokollerinden hastaya en uygun olani baslar. Tansiyonun aniden düsürülmesi de olumsuz etkiler yaratabileceginden antihipertansif tedavi pek tercih edilmez. Bu hastalarda sivi ya da tuz kisitlamasi gereksizdir.

Hastaligi önlemek açisindan risk altindaki gebelerde düsük doz aspirin tedavisi giderek popülerite kazanmaktadir. Eger hamilelik öncesinden beri var olan bir kronik hipertansiyon mevcut ise, bu durumda yüksek tansiyon tedavisinde kullanilan ilaçlar kullanilabilir.

Hamilelikte nedeni ne olursa olsun hipertansiyon son derece ciddi ve yakin takip gerektiren bir durumdur.

Hamilelikte hipertansif hastaliklarin en ileri formu HELLP Sendromu’dur.

Amerikan Hastanesi
Kadin Sagligi Ünitesi
Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Dr. Alper Mumcu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası