Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HANGI YASTA HANGI SPOR YAPILMALI?

Spor, çocuklarimizin saglikli bir sekilde büyümesinde çok önemli rol oynuyor. Hekimler bugün yetiskinlerin oldugu kadar, çocuklarin da düzenli olarak spor yapmasinin yararlarina dikkat çekiyorlar. Spor sadece yetiskinlerin bazi hastaliklarini tedavi etmek için degil, basta seker, tansiyon, sismanlik, koroner arter hastaliklari, osteoporoz gibi saglik sorunlarindan korunmak ve bunlara bagli görülebilen erken ölümlerin önüne geçmek için de öneriliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Doç. Dr. Sedat Tolga Aydog, hangi yasta hangi sporun yapilmasi gerektigini anlatti.

Ailelerin ve çocuklarin spor tercihinde, ekranda çok gördükleri bir spor dali genelde öne çikiyor. Bu anlamda futbol, basketbol ve voleybol helan en revaçta olan spor dallari arasinda yer aliyorlar. Ancak, bu spor dallari çok popüler olmalarina karsin ilerleyen yaslarda yapmaya pek uygun degildir. O nedenle aileler, çocuklarinin spor seçiminde öncelikle keyif alacaklari bir spor çesidini tercih etmeleri konusunda yardimci olmalilar.

Yasa göre spor

Anadolu Saglik Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Doç. Dr. Sedat Tolga Aydog spor tercihi yaparken çocuklarin fiziksel ve zihinsel gelisme düzeylerinin durumlarinin önemine dikkat çekerek sunlari söylüyor:

“Seçilecek sporun çocugun yasina, cinsiyetine, yetenegine ve daha da önemlisi fizyolojik yasina uygun olmasi gerekir. Çocuklar takvim yaslarina göre ayni olsa da, kendi fiziksel, beyinsel ve olgunlasma düzeylerine göre farkli oranlarda gelisir ve büyürler. Özellikle küçük yaslarda çocugun gelisiminde 3-5 ayin bile çok önemli etkisi olabilmektedir. Spor tercihlerinde, çocuklarin fizyolojik yasi mutlaka dikkate alinmalidir. Fizyolojik yasin, takvim yasina uygun olmamasi durumunda, spor yaralanmalarina kadar gidebilecek sorunlarin yasanabilecegini unutmamak gerekiyor.”

Doçent Doktor Sedat Tolga Aydog’un takvim yasina göre yaptigi degerlendirmeler söyle:

2–3 Yas: Sadece kosma, yakalama, ziplama gibi temel hareketleri yapabilirler. Dolayisiyla bu yasta bir spor tercihi yapmak yerine, aileler çocuklarin aile bireyleri ve arkadaslari ile oyun oynamalarini saglamalidir. . Bu amaçla bahçede kosma, yürüme, dans etme, suda gözetim altinda oynama ve ciddi deneyimli kisiler esliginde jimnastik seçilebilir.

4–6 Yas: Dans etme, yüzme, jimnastik, ip atlama, elim sende, sek sek oynayabilir, üç tekerlekli bisiklete binebilirler. Bu yasta çok deneyimli kisiler esliginde yüzme ve jimnastik baslanilabilir. Alti yasindan sonra çocuklarda güvenli ve kontrollü hareket yapma yetenegi gelisir ve spor tercihleri yavas yavas olusmaya baslar.

7–10 Yas: Jimnastik, yüzme, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, bisiklet, tenis yüzme gibi sporlarla ilgili temel egitime ve bunlarin birlesimini içeren sporlara baslayabilirler. Zaman zaman bazi spor kulüpleri çocuklara ve ailelere yanlis yönlendirme yapabilmektedirler. Eger çocuk sadece basketbol oynanan bir spor kulübüne gidiyorsa, çocuga basketbolun tüm detaylari yavas yavas verilmeye çalisilir. Ama asil yapilmasi gereken çocuklara tüm toplu sporlari içeren oyunlar oynatip, onlarin el-göz ve hareket koordinasyonunun gelistirmesini saglamaktir.

10 Yas sonrasi: Daha önceki yaslarda basladiklari sporlari daha organize olarak yapmaya devam ederken, atletizm, güres ve kürege baslayabilirler. Birkaç yil sonra ise daha çok kuvvet gerektiren sporlara boks, tekvando, karateye baslamak uygundur. Bu sporlara daha erken de baslanabilir, ama yine direkt bu sporlara degil onlarin alt yapisini olusturacak esnekliklerini, dengelerini ve koordinasyonlarini gelistirecek temel hareketleri içeren bir antrenmanlara baslamak daha uygun olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası