Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


7 soruda hamilelikte diyabet

Hamilelik boyunca anne adayinin ve bebegin sagligini ciddi tehlikelere sokabilen rahatsizliklardan biri diyabettir. Hamile kalmadan önce diyabet hastaligi olan anneler gerekli önlemleri en basinda alabiliyorken hamileligi sirasinda diyabetle tanisan anne adaylari bu kadar sansli olamayabiliyor. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü

Dr. Senai AKSOY hamilelikte diyabet ile ilgili en önemli 7 soruyu yanitladi.

1. Hamilelikte diyabet nasil teshis edilir?

Hamileligin 24. veya 28. haftalarinda oral glikoz tolerans testi denilen testler yapilir. Bu testlerin sonucunda kan sekeri olmasi gerekenin üzerinde çikarsa buna gestasyonel diyabet denir.

2. Gestasyonel diyabet daha çok kimlerde görülür?

En çok gestasyonel diyabet teshisi konan anne adaylari genellikle daha önceki hamileliklerinde gestasyonel diyabet geçirenler, önceki hamileliklerinde iri bebek veya anomalili bebek doguranlar, birden fazla düsük yapanlar, obez, yani asiri kilolu olanlar, yakin akrabalarinda diyabet olanlar ve hamilelikleri esnasinda asiri kilo alanlar.

3. Gestasyonel diyabet teshisi konan anne adayi neden diyet yapmali?

Hamilelikte seker hastaligi yani diyabet, hem anne hem de bebek için tehlikeli bir hastalik. Daha önce ki yillarda hem anne hem de bebek ölümlerine yol açan diyabet, günümüzde düzenli kontroller ve beslenme uzmanlari tarafindan hazirlanan beslenme planiyla kontrol altina alinabiliyor. Diyabet, bebegin düsmesi, annede körlük ve böbrek yetmezligi riskini yüzde 50 artiriyor. Bundan dolayi diyabet, hamilelikte dikkatle takip edilmesi gereken bir hastaliktir. Anne adaylarinda kan sekeri kontrol altina alinamadigi takdirde bir takim komplikasyonlar olusur. Hiperglisemi yani kan sekerinin yükselmesi sonucunda ölü dogum ve düsük riski artar, üriner sistem enfeksiyonlari gelisir, hipertansiyon, renal yetmezlik, preeklemsi, eklemsi sorunlari anne ve bebegin yasamini tehlikeye sokar. Bu nedenle gestasyonel diyabette diyet çok büyük önem tasir.

4. Gestasyonel diyabette diyetin önemi nedir?

Anne adayina uygulanan diyet sayesinde hamilenin fizyolojik gereksinimlerinin karsilanir, besin ögeleri yedegi dengede tutulur, bebegin büyüme ve gelismesi saglanir, gün içerisinde kan sekerinin kontrol altina alinmasi saglanir.

5. Diyet bebegin gelisimi olumsuz etkiler mi?

Diyetin anne veya bebegin sagligini tehlikeye sokmamasi için mutlaka bir beslenme uzmani gözetimde yapilmali. Ancak bu sekilde bebek saglikli gelisir ve annenin kan sekeri kontrol altinda tutulabilir.

6. Sadece sekerli besinlerden vazgeçmek anneyi korur mu?

Sadece seker ve sekerli besin maddelerinden vazgeçmek gestasyonel diyabetin tedavisinde yeterli degil. Önemli olan günlük alinan besinlerin karbonhidrat, yag ve protein bakimindan dengeli alinmasi. Beslenme programi 3 ana ve 3 ara ögün olmak üzere az az, sik sik beslenme üzerine kurulmali. Ayrica günlük alinmasi gereken enerjinin dengeli bir sekilde ögünlere bölünmesi de beslenme programinin temelini olusturur.

7. Meyve gibi dogal gidalarda tehlikeli olabiliyor mu?

Meyvenin yapisinda fruktoz denilen meyve sekeri vardir. Bundan dolayi tek basina ve alinmasi gereken miktarlarin üzerinde tüketildiginde kan sekerini yükseltebilir. Ancak beslenme uzmanlarinin uygun gördügü beslenme programlarinda bulunan meyveler miktar olarak almaniz gereken degerlerde olur. Ayrica meyvenin yaninda protein içeren süt, yogurt, peynir gibi besinler tüketileceginden kan sekerini yükseltici etki göstermez. Bunun disinda günlük almaniz gereken vitamin ve mineraller açisindan destek olur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası