Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye'de bin bebekten biri, ‘Spina Bifida’ hastasi

FOLIK ASIT EKSIK KALINCA BEBEK OMURGASI AÇIK DOGUYOR

Normal sartlar altinda beyin ve omurilik anne karnindayken önce oluk gibi bir yapidayken bir tüp haline gelir. Omurilik, ilk üç aylik hamilelik döneminde herhangi bir nedenden dolayi kapanmazsa açik kalir. Bu bebeklerde dogduktan sonra disaridan bakildiginda, sirt bölgelerinde bir açiklik ya da kese olur. Tip dilinde bu hastalik ‘Spina Bifida’ olarak adlandirilir.

Uyluk ve bacak kaslari etkilendigi için Spina Bifida hastasi çocuklar, hastaligin seviyesi ve siddetine göre tekerlekli sandalyeye mahkum olup idrarini tutamaz hale gelebilir. Ayrica bu hastalik nedeniyle yaklasik yüzde 85 oraninda çocukta Hidrosefali (kafada su toplanmasi) olusabilir. Bu çocuklarin zekalari normal gelisir ama menenjit veya beyin omurilik sivisini da içinde barindiran karinciklarda enfeksiyon olusmussa, zekalari da etkilenebilir.

International Hospital Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmani Dr. Soner Duru, hastaligin deneysel olarak da ispatlanmis en önemli nedenini 'folik asit' eksikligi olarak açikliyor. Folik asit, mercimek, kuskonmaz, ispanak, fasülye, yer fistigi, portakal suyu, marul, brokoli ve tahil ekmegi gibi yiyeceklerde, kirmizi ette bulunur. Hamileler bu gidalardan yeteri kadar almadiklarinda ya da bazen almalarina ragmen folik asit eksikligi olusur.

Oluk halindeki omuriligin tüp haline gelip kapanmasi için hücreler arasindaki etkilesimde folik asitin sart oldugunu belirten Dr. Soner Duru, “Folik asit eksikligi tesbit edildiyse, önce anne adayinin üç ay düzenli folik asit kullanmasi gerekiyor. Folik asit yeterli düzeye geldikten sonra hamile kalinmasi önem tasiyor. Hamilelikten sonra alinan folik asitin etkisi yok. Iskandinav ülkelerinde beyin cerrahisi ile ugrasan hekimlerin önemli bir çogunlugu bu hastaligi hayatlari boyunca göremiyor. Hastalik, geri kalmis ülkelerde ise sik görülüyor” diyor.

Vejetaryen beslenenlerde folik asit eksik kaliyor

Spina bifidanin vejetaryenlerde görülme riskinin yüksek oldugunu, beslenme biçimleri nedeniyle folik asitin tek tarafli beslenme rejimlerinde eksik kaldigini söyleyen Dr. Soner Duru, “Spina Bifida, ülkemizde, annelerin ve anne adaylarinin bilinçlendirilmesiyle, folik asitin kandaki seviyesine hamilelik öncesi rutin bakilmasinin saglanmasiyla birlikte azalmaya basladi. Bu hastalik gelismekte olan ve geri kalmis ülkelerde beslenme rejimlerindeki bozukluk nedeniyle daha çok görülüyor” diye konustu.

Anne karninda tedavi için çalismalar sürüyor

Hamileligin dördüncü ayinda anne karninda yapilan ileri incelemelerle söz konusu açiklik tespit edilebilirse de, en duyarli gözler bile bazen hastaligi atlayabilir. Hamilelikte yapilan rutin ultrason kontrollerinde Spina Bifidasi olan bebeklerde erken dönemde bacak hareketleri görüldügü halde, sonraki dönemlerde bu hareketlerin kayboldugu saptanmistir. Ayrica, deneysel arastirmalar, bir bariyer yardimiyla omuriligin, amniyon sivisi ve rahim duvari ile etkilesmesi engellenirse, birtakim omurilik ve sinir hasarlarinin önlenebildigini göstermistir. Bu nedenle ABD'de 2005 yilindan bu yana üç ayri merkezde, hastaligin anne karninda tedavisi üzerine “MOMS” adi verilen çalismalar devam etmektedir. Ancak çalismalarin sonuçlari henüz açiklanmamistir.

Bebek spina bifidali olarak dogarsa ne olur?

Eger bebekte spina bifida hastaliginin yani sira ek bir sorun yoksa ilk 36-48 saat içinde omurilik kanalinin kapatilmasi gerekir.

Omurilik kapatilmazsa, menenjit ve disari beyin omurilik sivisi kaçagi olur, omurilik daha fazla hasar görür. Ancak bir an önce kapatilirsa daha fazla ilerlemez. Ancak mevcut omurilik hasari geri getirilemez. Ameliyat özellikle menenjiti engellemek için yapilir.

Hastaligin seviyesi ve siddetine göre agir sinir hasarlari olur, ayaklar tutmaz, büyük abdest ve küçük abdest tutulamaz.

Steril, nemli pansumanlar yapilir. 36-48 saat içinde ameliyata alinamazsa bebekte spina bifida bölgesinden kültür alinir ve üreme yoksa hasta hemen ameliyata alinir.

Ameliyatin mikroskop altinda yapilmasi gerekir. Mikroskopta omuriligi çevre dokulardan ayirmak, omurilikten çikan sinirlere ve kesenin içinde dolasan sinirlere zarar vermemek gerekir.

Ameliyattan hemen sonra hidrosefali gelisebilme riski çok fazladir. Beyin omurilik sivisi, kafanin içinde birikir ve ‘hidrosefali’ olusur. Kafa içerisinde beyin omurilik sivisini tasiyan dört karincik ayni zamanda üretimini de yapar. Hidosefali nedeniyle bebegin basi büyür. O zaman da ‘sant’ adi verilen ve fazla beyin omurilik sivisini karin içine bosaltan pompa takmak gerekir. Zamaninda müdahale edilip sant takilirsa sorun olmaz; ama enfeksiyon da olusursa, bebegin zekasi gerileyebilir.

Geç dönemde ürolojik sorunlar ortaya çikabilir. Idrar böbreklere dogru mesaneden geri gidebilir. Gerekirse ameliyat yapilarak idrarin böbreklere geri dönüsü önlenebilir. Hasta, okul çagina geldiginde idrarini tutamiyorsa, sonda ile idrari bosaltabilme egitiminin çocuga ögretilmesi gerekir.

Ürolog ameliyatini yaptiktan sonra, bacaklardaki sinirsel hasarlar sonucunda olusan içe basma nedeniyle, pediatrik ortopedi uzmanlari devreye girer. Hastanin fizik tedavi ve fizyoterapi uzmanlari gözetiminde rehabilitasyon merkezinde tedavi görmesi gerekir.

Hastalikta genel olarak multidisipliner bir hasta takibi ve sonrasinda rehabilitasyon hayati önem tasir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası