Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


VAJINISMUSTAN PSIKOTERAPI ILE KURTULMAK MÜMKÜN

“Cinsel iliskiye girememe korkusu” olarak tanimlanan ve kimi zaman evlilikleri bitirme noktasina dahi getiren vajinismus, yanlis ve eksik tedavi girisimleri nedeniyle eslerin hayatini kabusa çevirebiliyor. Uygun tedavi yöntemleri ile % 100 basari saglanabilen bu hastalik hakkinda öncelikle çiftlerin bilinçli olmasi ve konunun uzmanindan yardim almalari gerekiyor. Memorial Hastanesi’nden Uz. Klinik Psikolog Ayse Elif Orhon, “Vajinismus ve tedavisi” hakkinda bilgi verdi.

Vajinismusun toplumsal olaylarla herhangi bir ilgisi yoktur. Ancak toplumda cinsellik ve bekaretin algilanisi, cinsel bilgilendirmedeki yetersizlik ve tecrübesizlik, yanlis inançlar, tabular ve mitler vajinismusun kökeninde bulunabilir. Vajinismus, batili ülkelere oranla ülkemizde çok daha sik görülmektedir. Hatta “Bati ülkelerinde neredeyse vajinismus görülmüyor”denebilir. Türkiye’de ise bu oran %2-3tür. Kadinlarda en sik rastlanan cinsel islev bozuklugu olmamakla birlikte poliklinige basvuran cinsel islev bozukluklari arasinda en sik rastlananidir; çünkü diger rahatsizliklarin aksine birlesmeye engel olusturmaktadir.

Vajinismus, Iliskinizi Baslamadan Bitirebilir

Vajinismusun baslica özelligi cinsel birlesme denendiginde; kasilmalar ve siddetli aci nedeniyle cinsel birlesmenin gerçeklesememesi ya da agrili olarak gerçeklesmesidir. Bu kasilma istemsiz yani kadinin bilinçli kontrolü disinda gerçeklesen bir kasilmadir. Bu kasilmaya tüm bedendeki kasilmalar, bacaklarin kapanmasi, adeta bir kitlenme, korku, cinsel birlesmeden kaçinma inanci eslik eder. Nadiren cinsel birlesme olmaktadir ancak kasilma sürdügünden, cinsel birlesme agrili ya da sikintilidir.

Vajinismus, birincil bir cinsel islev bozuklugu olmakla birlikte; nadiren vajinal travmalara ya da tekrarlayici vajinal enfeksiyonlara bagli olarak gelisebilir.

Temelinde yanlis ve eksik bilgilenme yatiyor

Vajinismuslu kadinlarin çogunda vajinal penetrasyona (giris) iliskin korku vardir. Bu nedenle vajinismuslu kadinlar tampon kullanamaz ve jinekolojik muayeneden kaçinirlar. Çogu, genital bölgelerinin çirkin ve rahatsizlik verici bir görüntüsü olduguna inanirlar. Vajenlerin çok küçük, penisin ise iri oldugunu düsündüklerinden cinsel birlesmenin agrili ve kanli olacagindan endise ederler. Cinsel egitimsizligin, cinsellikle ilgili tutucu deger yargilarinin, cinsel mitlerin yayginliginin(örn: vajen kaslarinin istemsiz kasilip penisin içeride kalacagi düsüncesi), kadinlarin kendi cinsel organlarinin tanimamalarinin, bekaret kavramina verilen abartili önemin, cinsel deneyimin asamali gelismeyip dogrudan cinsel birlesmeyle baslamasinin, genel cinsellik anlayisimizdaki tabularin bunda rolü oldugu söylenebilir.

Cinsel istegin azalmasina neden oluyor

Vajinismuslu olgular da çogunlukla sinirli da olsa uyarilma ve orgazm yasarlar. Bu nedenle, cinsel birlesme saglanmasa da doyurucu bir cinsel yasam sürdürebilirler. Vajinismus sorunu çözülmediginde; eslerinde erken bosalma, cinsel ilgi ve istek azalmasi ya da erektil yetmezlik gibi sorunlarin görülme sikligi oldukça fazladir.

Yanlis tedavi daha büyük sorunlara yol açiyor

Vajinismus sorunuyla ilgili bir baska gerçek, hekimlerin uygunsuz tedavi girisimleridir. Önerilen anestezik ve agri giderici pomatlar, hastanin agri duyacagina iliskin beklentilerini artirmakta, himenektomi (kizlik zarinin operasyon ile alinmasi) ise cinsel terapi sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tür fiziksel girisimleri ya da ögüt verici olmaktan öteye gitmeyen ve terapistten daha çok “baba” tavrini andiran “psikolojik” yaklasimlarin yarari olmamakta; tersine kadindaki çaresizlik duygularini artirmaktadir. Sorunun özüne inmeyi amaçlayan terapi yaklasimlari ise tedavisi aciliyet gerektiren vajinismus sorunun çözümünü geciktirmekte ve hastanin umutsuzluk ve çaresizlik duygularini pekistirebilmektedir.

Vajinismusun herhangi bir ilaç ya da operasyonla tedavisi mümkün degildir. Bugün, en etkin tedavinin cinsel tedaviler konusunda uzmanlasmis terapistler tarafindan yapilan cinsel terapiler oldugu kabul edilmektedir. Dogru ve uygun tedavi ile basari oranlari %100 ve tedavi süresi ortalama 8–10 haftadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası