Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARA DIYET YAPTIRMAK DOGRU MUDUR?

Dünyada oldugu gibi ülkemizde de çocuklar günümüzün hastaligi ‘obezite’ riski altinda bulunmaktadir. Çocuklukta baslayan obezite, gelecek yillarda basta kalp damar hastaliklari, diyabet ve hipertansiyon olmak üzere birçok saglik sorununa neden olmaktadir. Bu nedenle bebeklikten baslayarak saglikli beslenme aliskanliginin edinilmesi ve hareketli bir yasam sürme bilincinin çocuklara yerlestirilmesi önem tasmaktadir.

Acibadem Kadiköy Hastanesi Büyüme ve Istah Bozukluklari Merkezi'nden Çocuk Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, çocuklarda obezite tedavisi için asagidaki konulara dikkat etmek gerektigini belirtiyor:

Çocugun kendine güveni zedelenmemeli; özgüven duygusu desteklenmelidir.

Çocugun saglikli beslenme aliskanliklari kazanilmasi saglanmalidir.

Çocuga tedavide uzun süreli bir davranis degisikligi süreci yasanacagi bastan açiklanmalidir.

Çocukluk yas grubunda obezitenin tedavisinde merkez ailedir. Ailenin de tedavi sirasinda çocugu desteklemesi gerekmektedir. Ebeveynler ve kardesler de besin tercihlerinde ve beslenme aliskanliklarinda saglikli seçimler yapmalaidir.

Çocugun ikinci yasindan sonra tüm aile bireyleri de yagsiz veya az yagli süt ve süt ürünlerini tüketmelidir.

Meyve ve sebze tüketimi artirilmalidir.

Besinler ve beslenme kosullarinda yapilan degisiklige, tüm ailenin katilacagi daha aktif bir yasam tarzi eslik etmeli ve bu hayat boyu devam edecek bir aliskanlik haline getirilmelidir. Aktif yasam kosullari sadece belirli saatlerde sürdürülen spor aktiviteleri ile sinirlandirildiginda degil; günlük yasamin bir parçasi olabildiginde tedavi basarili olur ve kalici sonuçlar elde edilir.

Hareketsiz yasam kosullarini sebep olan aktiviteler kisitlanmalidir.

Yemek porsiyonlari azaltilmalidir.

Çocuk yemegini ailesiyle birlikte yemelidir. Yemekte mutlaka su içilmelidir.

Basta kahvalti olmak üzere hiçbir ögün atlanmamalidir.

Okul beslenmesi evden götürülmelidir.

Neden Obez Oluyorlar?

Çocuklarin obez olmasinda birçok faktör rol oynamaktadir. Beslenme konusunda en önemli görev anne ve babalara düsmektedir. Çocuklarinin sadece beslenmesinde degil, günlük yasaminda da birçok konuda ailelerin dikkatli olmasi gerekmektedir.

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, obeziteye yol açan baslica dört faktörü söyle siraliyor:

Anne-babanin obez olmasi: Özellikle anne-babanin her ikisinin de obez olmasi durumunda risk daha da yükselir. Bu hem genetik olarak kilo almaya yatkinligi olusundan, hem de anne-baba ile ayni yasam kosullarinin ve beslenme aliskanliklarinin sürdürülmesinden kaynaklanir.

TV izleme: Çocuklarin Tv izlemeleri ile obezite gelisme riski arasinda belirgin iliski vardir. Benzer sekilde bilgisayar basinda geçirilen saatlerin de katkisi olumsuzdur. TV ve bilgisayar karsisinda geçirilen saatler arttikça, obezite riski de artar. Özellikle 8 saat ve daha uzun süre hareketsiz kalan çocukta obezite riski yüksektir. Sedanter yasam, az aktiviteye neden oldugu gibi, bu aktiviteler sirasinda yiyecek tüketme egilimleri de ihtiyaçlarinin üstünde kalori ve besin almalarina neden olur. Ayrica TV seyretme sirasinda besin tüketimini çagristiran ve özendiren reklam ve programlar da obezite gelisme riskine katkida bulunur.

Hareketsiz Yasam: Bir arastirma sonucuna göre günde toplam 12 saatten daha az uyuyan çocuklarda obezite gelisme riskini daha yüksek oldugu söylenmektedir. Bunun sebebi aslinda çocuklarin az uyumasi degil, aktif bir hayat tarzina sahip olmamalaridir. Çünkü az aktif olan çocuklar gün içinde daha az yorulduklari için daha az uyurlar. Önemli olan çocugun aktif ve hareketli olmasidir. Bu nedenle az uyuyan ama aktif ve hareketli çocukta obezite gelisme riski dogal olarak yüksek degildir.

Birinci yasta hizli kilo: Ilk yil içinde hizli kilo alan çocuklarda da obezite gelisme riski daha yüksektir.

Çocugun Güvenini Zedelemeyin

Çocukluk yas grubunda obezite ile mücadelede birincil derecede önemli olan konu, obezitenin gelismesinin önlenmesidir. Çocuklarda büyüme temel bir süreçtir ve enerji-protein olmak üzere besin gerektiren bir biyolojik fonksiyondur. Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, bu nedenle çocuklarda özellikle de sinirlari belirlenmemis diyet uygulamalarinin dogru olmadigini belirterek, su noktalari vurguladi:

Çocuklarin bulunduklari yas gruplarina göre yaklasimlarimiz da degiskenlik göstermektedir. Örnegin, anne sütünün alindigi dönemde gelisen obezitede, anne sütünü kesmek gerekmez.

Ilk iki yil içinde kilo artis hizinin azaltilmasi amaçlanmalidir. Diyet uygulanirken de çocugun büyüme parametreleri (boy-kilo) çok yakindan izlenmelidir.

Çocugun her kosulda boyunun uzamaya devam etmesi gerekir. Alti yasindan sonra kilo vermesi de amaçlanabilir. Ancak bu kosulda dahi çocuk kilo kaybederken boyu uzamaya devam etmelidir.

Çocugun kilo kaybinin yag dokusundan olmasi saglanmali, adale kitlesi olumsuz etkilenmemelidir.

Her yas grubunda sismanligin tedavisinde baslica iki yaklasim vardir:

1. Tüketilen yiyeceklerin kisitlanmasi ile alinan enerjinin azaltilmasi.

2. Hareket arttirilarak harcanan enerjinin arttirilmasi.

Çocugun yas grubuna ve obezitesinin derecesine bagli olarak tedavi yaklasiminda, kilo artis hizinin azaltilmasi, ayni kiloda kalmasi ya da kilo kaybi amaçlanabilir.

Bütün bu incelikler ve detaylar nedeniyle çocukluk yas grubunda gelisen obezitenin tedavisi, bu konuda özellesmis çocuk hekimleri tarafindan yürütülmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası