Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARA DIYET YAPTIRMAK DOGRU MUDUR?

Dünyada oldugu gibi ülkemizde de çocuklar günümüzün hastaligi ‘obezite’ riski altinda bulunmaktadir. Çocuklukta baslayan obezite, gelecek yillarda basta kalp damar hastaliklari, diyabet ve hipertansiyon olmak üzere birçok saglik sorununa neden olmaktadir. Bu nedenle bebeklikten baslayarak saglikli beslenme aliskanliginin edinilmesi ve hareketli bir yasam sürme bilincinin çocuklara yerlestirilmesi önem tasmaktadir.

Acibadem Kadiköy Hastanesi Büyüme ve Istah Bozukluklari Merkezi'nden Çocuk Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, çocuklarda obezite tedavisi için asagidaki konulara dikkat etmek gerektigini belirtiyor:

Çocugun kendine güveni zedelenmemeli; özgüven duygusu desteklenmelidir.

Çocugun saglikli beslenme aliskanliklari kazanilmasi saglanmalidir.

Çocuga tedavide uzun süreli bir davranis degisikligi süreci yasanacagi bastan açiklanmalidir.

Çocukluk yas grubunda obezitenin tedavisinde merkez ailedir. Ailenin de tedavi sirasinda çocugu desteklemesi gerekmektedir. Ebeveynler ve kardesler de besin tercihlerinde ve beslenme aliskanliklarinda saglikli seçimler yapmalaidir.

Çocugun ikinci yasindan sonra tüm aile bireyleri de yagsiz veya az yagli süt ve süt ürünlerini tüketmelidir.

Meyve ve sebze tüketimi artirilmalidir.

Besinler ve beslenme kosullarinda yapilan degisiklige, tüm ailenin katilacagi daha aktif bir yasam tarzi eslik etmeli ve bu hayat boyu devam edecek bir aliskanlik haline getirilmelidir. Aktif yasam kosullari sadece belirli saatlerde sürdürülen spor aktiviteleri ile sinirlandirildiginda degil; günlük yasamin bir parçasi olabildiginde tedavi basarili olur ve kalici sonuçlar elde edilir.

Hareketsiz yasam kosullarini sebep olan aktiviteler kisitlanmalidir.

Yemek porsiyonlari azaltilmalidir.

Çocuk yemegini ailesiyle birlikte yemelidir. Yemekte mutlaka su içilmelidir.

Basta kahvalti olmak üzere hiçbir ögün atlanmamalidir.

Okul beslenmesi evden götürülmelidir.

Neden Obez Oluyorlar?

Çocuklarin obez olmasinda birçok faktör rol oynamaktadir. Beslenme konusunda en önemli görev anne ve babalara düsmektedir. Çocuklarinin sadece beslenmesinde degil, günlük yasaminda da birçok konuda ailelerin dikkatli olmasi gerekmektedir.

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, obeziteye yol açan baslica dört faktörü söyle siraliyor:

Anne-babanin obez olmasi: Özellikle anne-babanin her ikisinin de obez olmasi durumunda risk daha da yükselir. Bu hem genetik olarak kilo almaya yatkinligi olusundan, hem de anne-baba ile ayni yasam kosullarinin ve beslenme aliskanliklarinin sürdürülmesinden kaynaklanir.

TV izleme: Çocuklarin Tv izlemeleri ile obezite gelisme riski arasinda belirgin iliski vardir. Benzer sekilde bilgisayar basinda geçirilen saatlerin de katkisi olumsuzdur. TV ve bilgisayar karsisinda geçirilen saatler arttikça, obezite riski de artar. Özellikle 8 saat ve daha uzun süre hareketsiz kalan çocukta obezite riski yüksektir. Sedanter yasam, az aktiviteye neden oldugu gibi, bu aktiviteler sirasinda yiyecek tüketme egilimleri de ihtiyaçlarinin üstünde kalori ve besin almalarina neden olur. Ayrica TV seyretme sirasinda besin tüketimini çagristiran ve özendiren reklam ve programlar da obezite gelisme riskine katkida bulunur.

Hareketsiz Yasam: Bir arastirma sonucuna göre günde toplam 12 saatten daha az uyuyan çocuklarda obezite gelisme riskini daha yüksek oldugu söylenmektedir. Bunun sebebi aslinda çocuklarin az uyumasi degil, aktif bir hayat tarzina sahip olmamalaridir. Çünkü az aktif olan çocuklar gün içinde daha az yorulduklari için daha az uyurlar. Önemli olan çocugun aktif ve hareketli olmasidir. Bu nedenle az uyuyan ama aktif ve hareketli çocukta obezite gelisme riski dogal olarak yüksek degildir.

Birinci yasta hizli kilo: Ilk yil içinde hizli kilo alan çocuklarda da obezite gelisme riski daha yüksektir.

Çocugun Güvenini Zedelemeyin

Çocukluk yas grubunda obezite ile mücadelede birincil derecede önemli olan konu, obezitenin gelismesinin önlenmesidir. Çocuklarda büyüme temel bir süreçtir ve enerji-protein olmak üzere besin gerektiren bir biyolojik fonksiyondur. Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, bu nedenle çocuklarda özellikle de sinirlari belirlenmemis diyet uygulamalarinin dogru olmadigini belirterek, su noktalari vurguladi:

Çocuklarin bulunduklari yas gruplarina göre yaklasimlarimiz da degiskenlik göstermektedir. Örnegin, anne sütünün alindigi dönemde gelisen obezitede, anne sütünü kesmek gerekmez.

Ilk iki yil içinde kilo artis hizinin azaltilmasi amaçlanmalidir. Diyet uygulanirken de çocugun büyüme parametreleri (boy-kilo) çok yakindan izlenmelidir.

Çocugun her kosulda boyunun uzamaya devam etmesi gerekir. Alti yasindan sonra kilo vermesi de amaçlanabilir. Ancak bu kosulda dahi çocuk kilo kaybederken boyu uzamaya devam etmelidir.

Çocugun kilo kaybinin yag dokusundan olmasi saglanmali, adale kitlesi olumsuz etkilenmemelidir.

Her yas grubunda sismanligin tedavisinde baslica iki yaklasim vardir:

1. Tüketilen yiyeceklerin kisitlanmasi ile alinan enerjinin azaltilmasi.

2. Hareket arttirilarak harcanan enerjinin arttirilmasi.

Çocugun yas grubuna ve obezitesinin derecesine bagli olarak tedavi yaklasiminda, kilo artis hizinin azaltilmasi, ayni kiloda kalmasi ya da kilo kaybi amaçlanabilir.

Bütün bu incelikler ve detaylar nedeniyle çocukluk yas grubunda gelisen obezitenin tedavisi, bu konuda özellesmis çocuk hekimleri tarafindan yürütülmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası