Lazer epilasyon istenmeyen killarin yok edilmesinde kull">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


LAZER EPILASYONU MUTLAKA UZMANINA YAPTIRIN

Etiler Memorial Tip Merkezi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, "Lazer epilasyonda yapilan yanlislar"hakkinda bilgi verdi.

Lazer epilasyon istenmeyen killarin yok edilmesinde kullanilan en son teknolojik gelismedir. Killari yok eden en etkili sistemdir. Yüzyillardir istenmeyen killardan kurtulmak için birçok yöntem gelistirilmis olup

Hiçbirinin kökten yok etmedigi görülmüstür. Halk arasinda uygulanan bu yöntemler sadece kisa süre için basari saglamaktadir. Fakat sonrasinda kil sayisinda azalma olmadan yok edilen killar tekrarlamaktadir.

Yillardir uygulanan igneli epilasyonda islem esnasinda çok aci çekilmesi, ehil ellerde yapilmadigi sürece iz kalmasi, yaniklarin olusmasi, özel hijyen gerektirmesi gibi handikaplar bu tedavinin uygulanabilirligini zorlastirmaktadir.

Istenmeyen tüylerden kurtulmanin en etkili yolu lazer epilasyondur

Lazer epilasyon tedavisinin gelistirilmesi hem uygulayicilari hem de hastalari sevindirmistir. Çünkü istenmeyen tüylerden kalici kurtulmanin en etkili tedavisidir. Yillar önce (12-15yil) bu sistemle artik vücutta hiç kil kalmayacagi sanilirdi. Sonra her hastada farkli sonuçlar alindigi görüldü ve belirlenen nedenlere bagli olarak farkli cihazlar gelistirildi. Tüm bunlara ragmen hala yüzde yüz killari yok eden bir tedavi yöntemi olmadigi görüldü. Kisinin kil yapisi, yasi, hormonal duyarliligi, yaptirdigi lazer epilasyon cihazinin özellikleri ve yapan klinikle iliskili olarak basarinin degistigi artik kanitlanmistir. Bilinmesi gereken sudur ki; lazer epilasyon kili azaltan ama tamamen sifirlama garantisi veremeyen bir sistemdir. Bilinçsiz uygulama yapilan yerlerde bu suistimal edilmektedir.

Lazer epilasyon merkezinde mutlaka bir hekim bulunmali

Lazer epilasyon yönteminin iyi bir ticari kapi olarak görülmesi bu sektöre yatirimi artirmistir. Lazer epilasyon merkezlerinin büyük bir çogunlugunda hekim bulunmamaktadir. Oysaki bir lazer epilasyon merkezinde hastayi karsilayacak, tedavi takiplerini yapacak, komplikasyon gelistiginde tedavi edebilecek bir hekim mutlaka olmalidir. Su andaki yasalara göre bu hekim; ya dermatolog, ya plastik cerrah ya da sertifikali hekimlerdir.

Kilin anatomisi, fizyolojisi, biyokimyasi bilinmeden tedavi edilmeye çalisiliyor. Mümkün olabilir mi?

%100 basarisi kanitlanmamis bu yöntem için" killar bitene kadar " garantili paket programalari ya da “5 seansta istenmeyen tüylere son” gibi sloganlarla tedavi yapiliyor. Her tip deriye ayni aletle tedavi programlari ayarlaniyor. Oysaki kilin yapisi, rengi, uzama süresi kisiden kisiye degistigi için bu tür paket programlar genel olarak basarisizlika sonuçlaniyor.

Kisa süreli seans araliklarinin faydasi yoktur

Hastaya kendisiyle ilgilenildigi imaji verilmesi için kisa araliklarla seanslara çagrilip (3-4 hafta da bir) uygulama yapiliyor. Oysa killarin bir rehavet evresi bulunmaktadir ki bu bazen dört ayi bulabiliyor. Kisa süreli seans araliklarinin yarari yoktur. Fazla seans sayisina ihtiyaç duyulur. Kisiden kisiye degismekle birlikte ortalama 6-12 hafta araliklarla uygulama yapilmalidir.

Agda sonrasi lazer epilasyon yapilmaz

Lazer epilasyonun agda yapildiktan sonra uygulandigi merkezler de bulunmaktadir. Bu yanlis bir yöntemdir. Lazer epilasyonda basarili sonuç alinmasi için kil, mutlaka kök içinde olmalidir. Agda gibi bir tedavi uygulanmissa en az 4-5 hafta bekletilmelidir.

Yazin bronz tene epilasyon yapabilen özel aletler disinda epilasyondan kaçmak gerekmektedir. Ne yazik ki bu da göz ardi edilip yaniklar ve kalici lekelere yol açilmaktadir.

Ince tüylere, sari ve beyaz killara lazer epilasyonunun hiçbir yarari yoktur ama bu konu da yine suistimal edilmektedir.

Hormonal bir rahatsilik varsa tedavi edilmelidir

Killanma hastaligi ile basvuran kisiler “hormonal bir problemi var mi?" sorusu yanitlanmadan tedaviye alinmaktadir. Bu da sayisi fazla seanslara neden olmaktadir. Oysa patolojik killanmasi olan kisilerin hekim tarafindan muayenesi ve tetkikleri yapilmali, varsa problemine yönelik medikal tedavi eklenmelidir.

Kimyasal peeling ve lazer epialsyon bir arada uygulanmamali

Lazer epilasyon seansi ile birlikte diger kozmetik tedavilerin bir arada yapildigi paketler satilmaktadir. Oysa bunlarin birçogunun beraber uygulanmamasi gerekmektedir. Örnegin “kimyasal peeling” ile beraber yüz bölgesi epilasyonu bir arada yapilmaktadir ki kesinlikle olmamasi gerekir.

Düzenli ilaç kullaniliyorsa dikkat edilmeli

Bazi ilaç tedavileri altinda olan hastalara lazer tedavisi yapilmamasi gerekmekte olup, yine uygulama yapilmaktadir. Bu yüzden hastada yaniklar olusmakta ve bazen geri dönüsümü olmayan lekeler kalmaktadir. Mutlaka ilaç kullanimi ile ilgili sorgulama yapilmalidir.

Görülüyor ki lazer epilasyonda yanlis, bilinçsiz ve etik disi uygulamalarin sayisi gün geçtikçe artmaktadir. Bu uygulamalarin bedelini ödemek zorunda kalan hastalar için basvurulacak bir merci nerdeyse yoktur. Bu nedenle ehil ellerde olmadikça bu islemleri yaptirmanin yarardan çok zarara neden açabilecegini unutmamak gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası