Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agiz kanserine yakalanan her üç kisiden ikisi sigara tiryakisi

SIGARA agiz kanserlerinin baslica nedeni…

Tüm dünyada 1.1 milyar kisinin, Türkiye’de ise yetiskin nüfusun yarisina yakininin kullandigi sigara, her yil 100 bin kisinin çesitli hastaliklar nedeniyle yasamini yitirmesine neden oluyor. Dis Hekimi Dr. Özkan Çankaya, vücudun her bölgesi için zarari tartisilmaz olan sigaranin agiz ve dis sagligi için olusturdugu en büyük tehdidin “Agiz Kanserleri” oldugunu, bunun yani sira pek çok rahatsizligi da beraberinde getirdigini anlatiyor.

Sigara ve Agiz Sagligi

Dis Hekimi Dr. Özkan Çankaya, kullananlarda ölümcül sonuçlara neden olan sigaranin, ilk temas kurdugu bölge olan agiz dokulari için de büyük bir tehdit olusturdugunu belirtiyor. Sigara kullananlarin ilk sorununun agiz kokusu olacagini açiklayan Dr. Çankaya, sigaranin agiz içindeki kimyasal dengeyi etkiledigini ve dislerde plak olusumunu hizlandirdigini da sözlerine ekliyor.

Dis kontrollerinizi ihmal etmeyin, agiz kanserine karsi tedbirli olun

Agiz kokusunun sigaranin en masum zararlarindan biri oldugunu açiklayan Dr. Çankaya, agiz kanserinin baslica nedenlerinden birinin sigara olduguna dikkat çekiyor. Bu kanser türünü olusturan nedenlerin en basinda %75’lik oranla sigara aliskanligi gelmektedir. Dr. Çankaya, agiz kanserinin belirtileri içinde yer alan, agiz içinde veya çevresinde beyaz ya da kirmizi renkte, hassas, tahris olmus alanlarin olusmasi, alt veya üst çenede meydana gelen sislikler ve bunun sonucu protez dengesinin bozulmasinin hastalarin kendi kendilerine çok fazla fark edemeyecekleri durumlar oldugunu açikliyor. Bu nedenle hastaliktan korunmada, düzenli dis kontrollerinin aksatilmadan yapilmasi gerektiginin altini çizen Dr. Çankaya, sigara kullanan kisinin sigarayi biraktiktan 10 yil sonra agiz kanseri riskinin hiç sigara kullanmayan kisiyle ayni seviyeye gelecegini belirtiyor.

Sigaranin Dis Sagligi Açisindan Zararlari Nelerdir?

Dis Hekimi Dr. Özkan Çankaya, sigaranin agiz sagligi için olusturdugu en ciddi risklerden biri olan agiz kanserinin disinda özellikle dis eti sagliginda da olumsuz etkilerine fazlaca rastlandigini, dis etinin savunma mekanizmasini zayiflattigini ve bakterilerin dis yüzeyine yerlesmesini kolaylastirdigini belirtiyor. Dr. Çankaya, sigaranin agiz için olusturdugu tehdidin, sigaranin verdigi isi ve içeriginde barindirdigi yüzlerce zararli madde nedeniyle meydana geldigini sözlerine ekliyor.

Içilen sigara miktari ve agiz sagliginin birbiriyle orantili oldugunu da belirten Dr. Çankaya, sigaranin dislerde enfeksiyona ve dis çevresindeki kemiklerin erimesine yol açtigini açikliyor.

Dr. Çankaya, sigaranin neden oldugu zararlari söyle siraliyor:

Dilde ve tat alma duyusunda bozulmalar olur.

Içerigindeki nikotin ile birlikte dislerin üzerinde katran artiklari, koyu kahverengi lekeler olusturur. Bu lekeler ve katran ihmal edildiginde, bunlarin altinda ortaya çikan dis çürükleri ve lekeler çok zor fark edilir.

Agiz içindeki kilcal damarlar etkilenir ve dokularin kanlanma miktari azalir. Buna bagli olarak sigara içenlerde yara iyilesmesi daha zor gerçeklesir.

Sigara kullanan kisilerin diseti hastaliklarina yakalanma orani daha yüksektir. Özellikle dis eti çekilmelerine siklikla rastlanir.

Dis tasi olusumunun artmasina neden olur.

Sosyal bir sorun da teskil eden agiz kokusunun baslica nedenlerinden biri sigara kullanimidir.

Agizda doku bozulmalarina neden olur.

Sigara kullananlarin dis bakimi nasil olmalidir?

Dr. Çankaya agiz ve dis sagliginin yani sira tüm bedenimizin sagligi için sigaranin birakilmasi gerektigini vurgularken, sigara kullanan kisilerin dislerine daha fazla özen göstermelerinin agiz sagliklari için önemli oldugunun altini çiziyor. Dis macunu olarak, sigara kullananlar için özel olarak üretilmis macunlarin, uzun süreli kullanimlarda dis minesine zarar verebilecegini bu nedenle normal dis macunlari ile 2- 2,5 dakika boyunca dislerin ve ayrica dil üstünün firçalanmasi gerektigini sözlerine ekliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası