Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yunuslar, hayat verecek!

Toplumsal olaylara en hizli sekilde müdahale ederek büyük basarilara imza atan, çalismalari basta ABD’de düzenlenen Houston Festivali olmak üzere birçok organizasyonda yanki bulan Yunus polisler, simdi de yeniden hayata döndürecek.

Memorial Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Genel Yogun Bakim Ünitesi Sorumlusu Uz. Dr. Kadir Dogruer baskanliginda, motosikletli polis timi olan ‘Yunuslar’a, ‘Yeniden Canlandirma Sunumu’ yapilacak. ‘Yeniden Canlandirma’ ile ilgili teorik bilgilerin yani sira; uygulamali bilgilerin de verilecegi sunumda, polisler bir maket üzerinde hayati fonksiyonlari durmus bir kisiyi hayata döndürmek için uygulama yapacak.

Geçici olarak ya da ileri derecede durmus yasamsal islevleri normale getirmek için basvurulan ‘yeniden canlandirma’ yönteminin, mutlaka egitimini almis bir uzman tarafindan yapilmasi gerekiyor. Motosikletli polisler bu sunuma katilarak, toplumsal olaylar üzerindeki etkin ve hizli müdahalelerinin yani sira; hayat kurtarmada da ayni hiz ve etkin bir rol oynayacak.

25 kisilik yunus polis ekibi için 17 Ocak Cumartesi günü Memorial Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçeklestirilecek olan ‘Yeniden Canlandirma Sunumu’ tüm motosikletli polis timlerinin yararlanmasi için 1 yil boyunca sürecek ve iki ayda bir tekrarlanacak. Sunuma katilan tüm ‘yunuslar’a toplanti katilim belgesi verilecek.

Yunus polisler:

1993 yilinda kurulan ve halk tarafindan ‘Yunuslar’ olarak bilinen motosikletli polis timleri, dünya genelinde sadece eskort ve trafik hizmetlerinde kullanilan motosikletli polis birimlerinden farkli olarak, asayis hizmetleri yürütmektedir. Yunuslar, Israil, Macaristan, Makedonya, Arnavutluk gibi birçok devlette model olarak incelenmis ve bu ülkelerin de Motosikletli Polis Timleri kurmalari için örnek teskil etmistir. Motosiklet kültürünü halka asilama basarisini gösterebilmis olan Yunuslarin üniformalari Neslihan Yargici öncülügünde birçok ünlü modaci tarafindan uzun ugraslar verilerek tasarlanmis; elbisedeki siyah renk devletin otoritesini, kirmizi renk ise sicakkanlilik, sevgi ve hosgörüyü simgelemektedir. Türkiye’de 40’a yakin sehirde kurulan Yunuslar, birçok basarili operasyon ve icraata imza atmistir.

Yeniden canlandirma nedir?

Kalbin çalismasinin ve/veya solunum durmasinin sonucu müdahale edilmedigi takdirde ölmesi kaçinilmaz kisileri yeniden hayata döndürmek için yapilmasi gereken acil müdahaledir. Yeniden canlandirma neden çok önemlidir ve bilinmesi gerekir?

Hastane disi kalp durmalarindan olan ölümlerin %75-80'i evde olmaktadir.

Ani kalp durmasindan olan ölümlerin %95'i hasta hastaneye ulasamadan olur. Bu durumda "yeniden canlandirma" islemini biliyorsaniz sevdiklerinizi yasatabilme sansiniz olur.

Ani kalp durmasindan olan ölümler kader degildir. Ne kadar fazla insan yeniden canlandirmayi biliyorsa o kadar insan ölümden kurtulur.

PROGRAM

Tarih : 17 Ocak 2009 Cumartesi
Saat : 10.00-13.00
Yer : Memorial Hastanesi Konferans Salonu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası