Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yunuslar, hayat verecek!

Toplumsal olaylara en hizli sekilde müdahale ederek büyük basarilara imza atan, çalismalari basta ABD’de düzenlenen Houston Festivali olmak üzere birçok organizasyonda yanki bulan Yunus polisler, simdi de yeniden hayata döndürecek.

Memorial Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Genel Yogun Bakim Ünitesi Sorumlusu Uz. Dr. Kadir Dogruer baskanliginda, motosikletli polis timi olan ‘Yunuslar’a, ‘Yeniden Canlandirma Sunumu’ yapilacak. ‘Yeniden Canlandirma’ ile ilgili teorik bilgilerin yani sira; uygulamali bilgilerin de verilecegi sunumda, polisler bir maket üzerinde hayati fonksiyonlari durmus bir kisiyi hayata döndürmek için uygulama yapacak.

Geçici olarak ya da ileri derecede durmus yasamsal islevleri normale getirmek için basvurulan ‘yeniden canlandirma’ yönteminin, mutlaka egitimini almis bir uzman tarafindan yapilmasi gerekiyor. Motosikletli polisler bu sunuma katilarak, toplumsal olaylar üzerindeki etkin ve hizli müdahalelerinin yani sira; hayat kurtarmada da ayni hiz ve etkin bir rol oynayacak.

25 kisilik yunus polis ekibi için 17 Ocak Cumartesi günü Memorial Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçeklestirilecek olan ‘Yeniden Canlandirma Sunumu’ tüm motosikletli polis timlerinin yararlanmasi için 1 yil boyunca sürecek ve iki ayda bir tekrarlanacak. Sunuma katilan tüm ‘yunuslar’a toplanti katilim belgesi verilecek.

Yunus polisler:

1993 yilinda kurulan ve halk tarafindan ‘Yunuslar’ olarak bilinen motosikletli polis timleri, dünya genelinde sadece eskort ve trafik hizmetlerinde kullanilan motosikletli polis birimlerinden farkli olarak, asayis hizmetleri yürütmektedir. Yunuslar, Israil, Macaristan, Makedonya, Arnavutluk gibi birçok devlette model olarak incelenmis ve bu ülkelerin de Motosikletli Polis Timleri kurmalari için örnek teskil etmistir. Motosiklet kültürünü halka asilama basarisini gösterebilmis olan Yunuslarin üniformalari Neslihan Yargici öncülügünde birçok ünlü modaci tarafindan uzun ugraslar verilerek tasarlanmis; elbisedeki siyah renk devletin otoritesini, kirmizi renk ise sicakkanlilik, sevgi ve hosgörüyü simgelemektedir. Türkiye’de 40’a yakin sehirde kurulan Yunuslar, birçok basarili operasyon ve icraata imza atmistir.

Yeniden canlandirma nedir?

Kalbin çalismasinin ve/veya solunum durmasinin sonucu müdahale edilmedigi takdirde ölmesi kaçinilmaz kisileri yeniden hayata döndürmek için yapilmasi gereken acil müdahaledir. Yeniden canlandirma neden çok önemlidir ve bilinmesi gerekir?

Hastane disi kalp durmalarindan olan ölümlerin %75-80'i evde olmaktadir.

Ani kalp durmasindan olan ölümlerin %95'i hasta hastaneye ulasamadan olur. Bu durumda "yeniden canlandirma" islemini biliyorsaniz sevdiklerinizi yasatabilme sansiniz olur.

Ani kalp durmasindan olan ölümler kader degildir. Ne kadar fazla insan yeniden canlandirmayi biliyorsa o kadar insan ölümden kurtulur.

PROGRAM

Tarih : 17 Ocak 2009 Cumartesi
Saat : 10.00-13.00
Yer : Memorial Hastanesi Konferans Salonu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası