Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EMZIRMEK HEM RAHMI HEM DE YUMURTALIGI KORUYOR

Kadinlarda en sik rastlanan jinekolojik kanserlerin basinda rahim kanseri geliyor. En öldürücü kanser türü ise yumurtalik kanseri. Uzmanlara göre erken evrede belirti vermeyen bu kanser türleri için her kadinin 20 yasindan itibaren belirli araliklarla bazi kontrolleri yaptirmasi gerekiyor. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doç. Dr. Fatih Güçer jinekolojik kanserlerle ilgili merak edilen sorulari yanitladi.

Tüm jinekolojik kanser türleri için düzenli kontrol ve erken tani, tedavi sansini artiran en önemli unsur. Uzmanlara göre, özellikle erken evrelerde belirti vermeyen kanser türlerini önlemek için cinsel hayatin baslamasiyla birlikte rutin jinekolojik muayenelerin yaptirilmasi gerekiyor. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doç. Dr. Fatih Güçer kanser türleri ve risk gruplari ile tani ve tedavi yöntemleri ile ilgili kadinlar tarafindan merak edilen sorulari yanitladi.

Kadinlarda en sik hangi jinekolojik kanserlere rastlaniyor?

Rahim kanseri. Bu hastalarimizin yüzde 44'ünü olusturuyor. Rahim kanserinden sonra da yumurtalik kanseri geliyor. Bu da tüm hastalarimizin yüzde 38'ini olusturuyor.

Ne zaman cerrahi tedaviye basvuruyorsunuz?

Rahim agzi kanserinde cerrahi tedavi uyguladigimiz hasta sayimiz çok az, çünkü rahim agzi kanserinin degisik tedavi yöntemleri var. Bu yöntemlerden biri radyoterapi ve kemoterapinin birlikte kullanilmasi. Rahim agzi kanserine yakalanmis kadinlar bize maalesef geç evrede basvuruyorlar. Yani ameliyat evresini geçmis oluyorlar. Ilk iki yilda rahim kanseri tümörünün tekrarlama orani yaklasik yüzde 75. Ilk üç yilda ise yüzde 87. Dolayisiyla, bu tümör tekrarlamalarinda ilk 2-3 yil hastalari izlemek çok önemli.

Rahim agzi kanseri ne kadar yaygin?

Amerika'da rahim agzi kanseri hastasi yaklasik 11 bin, rahim kanseri ise 39 bin civarinda. Bu rakamin 40 bini geçmesi bekleniyor. Yumurtalik kanseri ise gelismis ülkelerde daha yaygin.

En tehlikeli jinekolojik kanser tipi hangisi?

Tüm jinekolojik kanserler arasinda en öldürücü olani yumurtalik kanseri. Bu kanser türü erken evrede belirti vermiyor. Bu nedenle hastalarin yüzde 75'i bize evre üç dedigimiz dönemde geliyor ve çogunlukla tedavide geç kaliniyor. Hastalarin çogu bize karinda sislikle geliyor. Bir kismi da yemekten sonra gaz sikâyeti ile hekime basvuruyor.

Jinekolojik kanserlere nasil tani konuyor?

Ilk cinsel iliski sonrasinda rutin muayenelere baslanmasini öneriyoruz. Hiçbir sikâyeti olmayan 20 yasinda bir kadinda yumurtalik kisti olabilir. Genel anlamda tüm kadinlar için, iki-üç yilda bir kontrol amaçli hekime gidilmesi bu nedenle gerekiyor. Hekimin de cinsel hayati olan hastalara mutlaka PAP-Smear testini yapmasi gerekiyor. Böylece hasta rahim agzi kanserinden korunabilir. Rahim agzi kanseri 8-10 yil içerisinde olusuyor. Smear aldiginizda, kanserlesmeye gidecek olan doku bozuklugunu taniyip, basit bir cerrahiyle hastayi kanser olmaktan kurtarabiliyoruz.

Rahim agzi kanserinin belirtileri neler?

Erken evrede belirti olmuyor. Eger bir belirti veriyorsa, tümör belirli bir çapa ulasmis demektir. Bu da tedavide biraz islerin geciktigi anlamina geliyor. Çünkü rahim agzi kanserinin en önemli belirtisi cinsel iliski sonrasinda olan kanamadir. Bunun disinda kötü kokulu akinti, kanli akinti olmasi veya ara kanamalarin olmasi bulgular arasinda yer aliyor. Menopoz sonrasinda olan her kanama ise rahim kanserinden süphelenmeyi gerektiriyor. Tüm rahim kanserlerinin yüzde besi 40 yas alti kadinlarda görülüyor. Bu nedenle adet düzensizlikleri, özellikle ara kanamalar dikkate alinmali ve hekime basvurulmali.

Rahim agzi kanserine yol açan nedenler neler?

HPV virüsü, rahim agzi kanserine yol açan bir virüs. Bu virüs de cinsel iliskiyle bulasiyor. Bu nedenle, rahim agzi kanserinde kisinin cinsel partner sayisi ve esinin de cinsel partner sayisi çok önemli. Bu virüs özellikle erkekte bir lezyon yapmamasina ragmen kadinlarda gizli bir enfeksiyona sebep olarak rahim agzi kanserinin ortaya çikmasina neden oluyor. Sigara içen kadinlarda ise HPV virüsünün yerlesmesi daha kolay oluyor. Dogum kontrol hapi kullanan veya vitaminden fakir beslenen kadinlarda yine HPV daha kolay yerlesiyor. Ayrica çok çocuk dogurmus olmak da rahim agzi kanserine yakalanma riskini artiriyor. Çünkü HPV'nin bulasmasi kolaylasiyor.

Rahim kanserinin risk faktörleri neler?

Sismanlik, seker hastaligi, yüksek tansiyon, hayvansal yagdan zengin gidalarla beslenmek rahim kanseri riskini artiriyor. Adet kanamalarinin düzensiz olmasi, yumurtlama fonksiyonlarmdaki bozukluklar ya da hiç dogum yapmamis olmak da rahim kanseri açisindan en önemli risk faktörleri arasinda yer aliyor. Erken adet görüp, geç menopoza girmek de tehlikeyi artiriyor. Ayrica süt vermemis olmak riski artiriyor. Çünkü süt vermek hem rahmi hem de yumurtaligi koruyor.

Hangi yasta hangi testler yaptirilmali?

Hekim tarafindan aksi söylenmedikçe, cinsel iliski basladiktan sonra mutlaka yilda bir kez PAP-smear testi yaptirilmali. Çünkü bazi durumlar da, PAP- smear testi sonucuna göre üç ay ya da alti ayda bir bu test istenebilir. Bunun disinda rutin olarak her jinekolojik muayene sirasinda vajinal ultrasonografi de yapiyoruz. Hem rahim içi katmanini hem de yumurtaliklari degerlendiriyoruz. Böylece muhtemel öncü lezyonlan yakalayabiliyoruz. PAP - smear testiyle rahim agzi kanserine karsi, vajinal ultrasonla da hem rahim hem yumurtalik kanserine karsi taramamizi yapmis oluyoruz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası