Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikli Yaslanmak Elinizde

Saudiye Memorial Tip Merkezi Iç Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ismail Yagiz, “ Saglikli ve uzun bir yasam için dikkat edilmesi gereken noktalar” hakkinda bilgi verdi.

SAGLIKLI YASARSANIZ, SAGLIKLI YASLANIRSINIZ

Sigara ve alkol kullaniyorsaniz, dogru kiloda degilseniz, stresli bir is ve özel hayat içinde gergin, kendinizde barisik olmaktan uzak yasiyorsaniz, spor yapmiyorsaniz, beslenmeniz düzensiz ve özensiz ise, mükemmeliyetçi bir yapiya sahipseniz, hobiniz yoksa hayatin nefes alan pencerelerini açamamissiniz demektir. Saglikli yasayamadiginiz için yaslandikça da saglikli olmaniz beklenemez. Bu durum da, sihirli bir degnek veya masallardaki gibi içilen bir avuç suyla gençlik iksirine kavusamayacak oldugunuz ve yaslanmanin önüne geçemeyeceginiz anlamina gelir.

ANTIOKSIDANLAR ÖMRÜ UZATMIYOR

Bilimsel çalismalar henüz yaslanmanin önüne geçilemedigini, kaybedilen zamanin geri çevrilemedigini gösteriyor. Buna göre disaridan uygulanan antioksidanlarin ömrü uzatmadigi belirtiliyor ayrica doktor onayi olmadan herhangi bir antioksidan kullanilmamasi gerekiyor. Yaslanmanin etkileri ile bas etmede dikkat edilmesi gereken bir baska nokta da kilo kontrolüdür. Fazla kalori alimi, her zaman hücresel düzeyde bozukluklara yol açtigindan mutlaka kalori kisitlamasinin yapilmasi gerekmektedir.

HORMON PREPARATLARINI MUTLAKA DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANIN

“Antiaging” denilen yaslanmanin yavaslatilmasi, önlenmesi, maskelenmesi çabasi ise; uzayan yasam süresinin ortaya çikardigi, son yillarda popüler hale gelen, hayatta kalabilme yeteneginin artirilmasi kaygisindan kaynaklaniyor. Insanlar yaslandikça, daha önce 30 yil olan insan ömründe pek de görülmeyen kalp ve damar, beyin, kanser, kemik ve eklem ve enfeksiyon hastaliklari nedenleriyle ölüyor veya sakat kaliyor. Antiaging, birçok farkli uygulama içeriyor. Yoga, meditasyon, hipnoz, akupunktur, masaj, müzik terapileri, aromaterapi, hormon terapileri, vitamin- mineral- antioksidan kullanimi, botoks uygulamalari, estetik operasyonlar, yag alinmasi uygulamalari, kremler ve daha pek çok yöntem... Bu uygulamalar yaslanmayi durmuyor, hücreler yine daha yavas da olsa tükenmeye devam ediyor. Yaslandikça eksildigi saptanan büyüme hormonu, testesteron, östrojen, böbrek üstü bezi hormonlari, serotonin, dopamin gibi hormon preparatlarinin kullaniminin olumlu etkileri biliniyor. Ancak mutlaka doktor kontrolünde kullanilmalari, hasta bilgilendirmesinin iyi yapilmasi ve elde edilecek kazançlarin iyi hesaplanmasi gerekiyor.

GELISIGÜZEL VITAMIN ALMAYIN

Saglikli yasam için sik tartisilan konulardan biri de vitamin kullanimi. Hangi vitaminin hangi doz araliginda alinacagi, ne siklikta alinacagi gibi sorulara net yanitlar halen bulunmus degil. Disardan kullanilan destek ürünlerinin fazla kullanimi da olumsuz sonuçlar doguruyor. Bu gibi uygulamalara baslamadan önce mutlaka doktorunuzla konusmanizda yarar var.

Bilimsel arastirmalar dogrultusunda 2010 yilinda antiaging tibbinin 115 milyar dolar market pazariyla en hizli büyüyen saglik alani olacagi düsünülüyor. Bu durumda koruyucu saglik uygulamalarinin mutlaka daha etkin biçimde uygulanmasi, toplumun yaslanma süreciyle ilgili daha fazla bilgilendirilmesi, bilinçsiz ve zararli uygulamalarin önüne geçilmesi gerekiyor.

SAGLIKLI YASAM IÇIN DOGAL VE MASRAFSIZ ÖNERILER:

1.Düzenli saglik kontrolünüzü yaptirin. Böylece belirti vermeyen hastaliklari saptayip, erken önlem alirsiniz.

2.Yasiniza uygun fiziksel aktiviteyi belirleyin ve düzenli olarak yapin, ideal kilonuzu koruyun.

3.Stresi azaltan hayat tarzi degisiklikleri benimseyin( Yoga, meditasyon, tha-chi, masaj, dogada uzun yürüyüsler, araba kullanmamak) ve hobi edinin

4.Daha az basit seker, daha az tuz, daha az yag kullanip meyve sebze agirlikli beslenin, yeterli su için, mümkünse organik maddeler tüketin, katki maddeli ürünleri kullanmayin

5.Fiziksel zarar vericilerden uzak bir hayat yasayin (Sigara, duman, U.V isinlari, radyasyon, kimyasal bilesikler)

7.Tatil yapin.

8.Saglikli bir uyku düzeni saglayin.

9.Sevin, sevilin mutlu bir aile kurun.

10. En önemlisi kendinizle barisin, mutlu olun, bol bol gülün ve hayata olumlu bakin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası