Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


UYKUMUZU ZEHIR EDEN “10 NEDEN”

“En uyku hangisidir?” sorusunun cevabini merak etmeyen yoktur. ‘Iyi uyku’yu sadece belirli saatlerle tanimlamak yeterli olmuyor. International Hospital Gögüs Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Bülent Tutluoglu, 'iyi uyku'yu, “Kisinin kendini dinlenmis hissettigi uyku” olarak tanimliyor. Uykunun süresi ise kisiye özel oluyor. Bazi insanlar 10-12 saat uyuduklari halde 'uykumu alamadim' derken, bazilari 6 saat uyusa da son derece dinlenmis bir sekilde uyanabiliyor.

Uluslararasi Uyku Cemiyeti’nin siniflandirmasina göre, 100’e yakin uyku hastaligi bulunuyor. Kaliteli uyku ise baslica 3 sarti gerektiriyor:

Günlük çalisma ve düsünme fonksiyonlari etkilenmemeli
Gün içinde uyku gelmemeli
Uyuklama olmamali

Kaliteli Uyku Cihazlarla Ölçülebiliyor

Günümüzde modern cihazlarla donatilmis uyku laboratuvarlarinda, bir kisinin kaliteli uyuyup uyumadigi ölçülebiliyor. International Hospital Uyku Bozukluklari Laboratuvari'nda kaliteli bir sekilde uyuyan ile uyuyamayani ayirt ettiklerini belirten Prof. Dr. Bülent Tutluoglu, “Uykunun dört ya da beste birinin derin uykuyla geçmis olmasi lazimdir. Bu uyku evrelerini belirliyoruz.” diyor.

Günümüzde en sik görülen uyku hastaliklari arasinda “uyku apnesi” ve “uykusuzluk” hastaligi geliyor. Toplumda uyku apnesinin görülme sikliginin yüzde 5 oldugu bildiriliyor. Uyku apnesinde kisi, yüzeysel uyku ile uyaniklik arasindadir. Uykusuzluk hastaliginda ise ya uykuya dalmada sorun vardir ya da kisi birkaç saat uyuyup uyanir ve sonrasinda da uyuyamadan yatagin içinde dönüp durur. Bu durumda derin uyku süresi azalmis olur ve kisi dinlenememis olarak kalkar.

Uyku Kalitesini Bozan 10 Konu

Prof. Dr. Bülent Tutluoglu, gece uyku kalitesini bozan ve dinlenmeyi önleyerek baska saglik sorunlarina da davetiye çikaran 10 nedeni söyle siraliyor:

Asiri kilo artisi ve obezite
Yapisal bozukluklar (çene yapisi küçük ve arkaya dogrudur)
Burun ve bogazdaki yapisal bozukluklar
Bazi hipotiroidi (tiroid bezinin az çalismasi) hastaligi
Astim (Astimli kisilerde alerji de oldugundan, burun çok iyi çalisamiyor, tikaniklik ve sinüzit olusuyor. Buna bagli olarak hasta burun problemleri de yasiyor ve apne olusuyor.)
KOAH - Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi ( KOAH hastalarinda uyku apnesi daha sik görülüyor. Uyku sirasinda soluk durmasi sonucu kandaki oksijen düsüyor, ani ölümler olusabiliyor. Bu sebeple konu ciddi olarak ele alinmalidir. )
Kisiye ait faktörler ( Sigara tüketilmesi, alkol alinmasi)
Kalp hastaliklari ve hipertansiyon (Dirençli hipertansiyonda iki-üç ilaç kullanilmasina ragmen tansiyon kontrol altina alinamiyor. Bu hastalarda alt sebep olarak uyku apnesi olup olmadigi kontrol edilmelidir. Ayrica kontrol altina alinamayan kalp yetersizligine de bakilmalidir.)
Cinsel fonksiyon bozukluklari
Ense kalinligi

Horlayan Kocanin Tanisinda, Eslerin Ifadesi Önemli!

Horlama sorunu erkeklerde daha sik görülmesine ragmen menopozdan sonra kadinlarda da rastlanabiliyor. Bu durumda esler horlamadan dolayi uyuyamiyor, rahatsiz oluyor ve yataklari ayiriyorlar. Horlama sorunu olan erkeklere tani koymada, eslerinin ifadeleri büyük önem tasiyor. Uyku apnesi olan kisilerde vücudun üst kisminda terleme, sik idrara çikma, agiz kurulugu, sabahlari bas agrisi oluyor ve kisi uykusunu alamamis olarak kalkiyor.

Kilo Vermek Çözüm Olabiliyor

Kiside klinik olarak uyku apnesinden süpheleniliyorsa, ‘polisomnografi’ denilen uyku testine ihtiyaç duyulabiliyor. Bu durumda hastanin bir gece uyku laboratuvarinda kalmasi gerekiyor. Bu test sirasinda vücudun çesitli bölgelerine elektrotlar baglaniyor. Elektrotlar kisinin gögsüne kalp ritmini ölçmek için takilirken, kol, bacak ve gögüs hareketleri, horlamasi, soluk alip vermesi takip edilerek gece boyunca video çekimi yapiliyor. Bunlarin sonunda da bir degerlendirme yapiliyor. Degerlendirmenin dereceleri olarak yapiliyor. Hafif apnede kilo verme, bazen agiz içi cihazlar ya da cerrahi müdahale gerekebiliyor. Apnede, sirt üstü yatarken sikayetler daha fazla artiyorsa, buna karsi önlemler de alinabiliyor.

Orta ve agir seviyeli apnede gün boyu uyuklamalar oluyor ve kandaki oksijen basinci düsüyorsa hastaya ‘CPAP’ denilen cihaz veriliyor. Bu cihaz, hastaya gece boyunca bir maske yardimiyla basinçli hava veriyor. Çünkü apne üst solunum yollarinda daralma ve tikanmaya bagli olusuyor. Bu cihaz ile hastanin solugunun durmasi (apne) ve yavaslamasi (hipopne) engellenmis oluyor.

Soluk Kesilmesini Önleyen Cihazlar Hayat Kurtariyor

CPAP adi verilen cihazin manuel ve otomatik olmak üzere iki türü bulunuyor. Manuel cihazda, hangi basinçta apne ve hipopnenin ortadan kalktiginin bilinmesi gerekiyor. Bu nedenle hastaya uygun degerlerin bilinmesi ve cihazin hastaya uygun basinçta kullanilmasi gerekiyor. Yasam boyu kullanmasi gereken cihaz, hasta 15-20 kilo verdikten sonra tekrar degerlendiriliyor. Sensörü sayesinde basinci kendi ayarlayan otomatik cihaz, daralma ve tikanmayi açiyor. Hasta kilo verdikten sonra da apne ya da hipopne gelisiyorsa cihaz basinci düsürüyor. Ancak hasta bu durumda, cihazi yüksek basinca ayarlarsa gece rahatsiz oluyor.

Gözler Açikken de Uyanabiliyor

Halk arasinda ‘uyurgezerlik’ olarak bildigimiz durum da bir uyku hastaligidir. Bu hastalarin gözleri açiktir, ama aslinda bu sirada uyuyorlardir. Uyurgezer hasta, uykunun herhangi bir zamaninda yatagindan kalkip, arabasina binip, alisveris yaparak dönebilir ve bunu hatirlamayabilir. Literatürde bu tarz çok sayida uyurgezer vakalarina rastlaniyor.

Uyku Teröründe, Hasta Esini Dövebiliyor

Uyku terörü hastaliginda ise hasta, uyanmadan uyku sirasinda kalkiyor ve esini dövmeye basliyor ya da esyalari kiriyor. Uykuda yemek yeme hastaliginda da hasta uyku sirasinda yemek yiyor ancak hatirlamiyor.

En çok görülen diger uyku hastaliklari arasinda sunlar bulunuyor:

Uykusuzluk
Parasomnia: Uykuya dalarken kaslarda kasilma olur. Buna karabasan ya da uyku felci de denebilir.
Narkolepsi: Apne degildir. Kisi, gün boyu asiri uykulu olur, kafasi düser ve uyuklar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası