Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KÜRTAJ BIR KORUNMA YÖNTEMI DEGILDIR

Gebelik sonlandirmasinin yani sira tanisal amaçli da uygulanabilen kürtaj, bazi kanser türlerinin belirlenmesi için çok gerekli bir yöntem. Kürtajin ne zaman uygulandigi ile ilgili olarak Anadolu Saglik Atasehir Tip Merkezi’nden Kadin Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Meltem Çam bilgi verdi.

Agirlikli olarak halk arasinda gebelikten korunma yöntemi olarak bilinen kürtaj, istenmeyen veya sagliksiz gebeliklerin sonlandirilmasi için de sikça kullaniliyor. Tanisal amaçli kürtaj normalin disinda yasanan kanamalarin nedenini bulmaya ve olasi bir kanser süphesinin aydinlatilmasina yariyor. Kürtajin bilinenin aksine tani ve tedavi amaciyla da kullanildigini vurgulayan Anadolu Saglik Atasehir Tip Merkezi’nden Kadin Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Meltem Çam, kürtajin nerelerde ve hangi sartlarda uygulanmasi gerektigini anlatti.

Menopoz sonrasi kanamalarda tanisal amaçli kürtaj mutlaka uygulanmali

Tanisal amaçli kürtajlar, hastada normalin disinda kanama varsa, bu kanamanin nedenini ortaya çikartmak için yapiliyor. Bu amaçla rahmin içi özel yöntemlerle temizleniyor. Çikarilan dokular, taninin konmasi için patolojiye gönderiliyor. Rahim içinde kanamayla kendini gösteren bir kanserin tanisi böyle konuluyor. Özellikle menopoz sonrasi yasanan kanamalarda mutlaka tanisal amaçli kürtaj yapilmasi gerekiyor. Öte yandan kimi zaman rahim içerisinde polip adini verilen et parçalari olabiliyor. Bunlari ultrason ile tespit edip rahimin içini kaziyarak temizliyoruz. Böylece hem rahim bosaltilip temizlenmis oluyor hem de altinda kanser gibi bir problem var mi sorusunun yaniti bulunabiliyor.

Polipler iliski sonrasi kanama ve ara kanamalar gibi düzensiz kanamalara yol açabiliyor. Ya da bazen gebelige engel olabiliyor. Polipler, ultrasonla ya da rahim içerisine serum verilerek tespit edilebiliyor. Rahim içine serum verilerek bu bölge sisiriliyor ve oradaki küçük çikinti belirlenerek kürtajla temizlenebiliyor.

Kürtaj gebelikten korunma yöntemi degildir

Gebelik nedeniyle yapilan kürtajlar da gebeligin sonlandirilmasi ya da düsügün ardindan rahimde parça kalmasi nedeniyle yapilabiliyor. Kürtaj, gebeligin 22-24’üncü haftasina kadar yapilabiliyor. 24’üncü haftayi geçtiginde artik dogum sinirina giriliyor. 24’üncü hafta ve üzerinde bebekte bir sorun meydana gelir ve bebek ölürse o zaman dogum gibi bebek düsük yaptirilabilir. Kürtaji kesinlikle bir korunma yöntemi olarak düsünmemek gerekir.

Sagliksiz gebelige sadece hekim karariyla son verilebilir

Eger bebekte hayatla bagdasmayan bir sorun var ise hekim karariyla da gebelige son verilebilir. Ancak bu islemin yapilabilmesi için 3 hekimin ortak karari olmasi gerekir.

Düsük sonrasi kürtaj hayat kurtarabilir

Herhangi bir rahatsizlik nedeniyle gebenin düsük yapmasi sonucu da kürtaj gerekebilir. Kimi zaman düsügün ardindan kadinin rahminde parça kalabilir. Böyle bir durumda vücut, bu parçalari atmak için çaba sarfeder ve o zaman da siddetli agrilar ve kanama olusur ve kan kaybi nedeniyle hastanin hayati tehlikeye girebilir.

Kürtaj yaptirirken nelere dikkat etmek gerekir?

Rahim gebelikte daha yumusaktir, bu nedenle islem sirasinda delinebilir. En sik görülebilen risk, içeride parça kalmasi ve dolayisiyla kanama olusmasidir. Ortam hijyenik olmazsa enfeksiyon olusabilir. Istenmeyen gebeliklerdeki en büyük sikinti ise kimi zaman gebeligin devam etmesidir. Rahmi temizlediginiz halde küçük bir kösesinde kalarak hamilelik devam edebilir. Özellikle gebeligin çok erken döneminde yapilan kürtajlarda bu risk meydana gelebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası