Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OYUNCAK ALIRKEN KOLAY TEMIZLENEBILIR OLANLARINI SEÇIN

Çocuklarin sagligini korumada, yasadigi çevrenin temiz tutulmasi ve bazi önlemler alinmasi sarttir. Çocuklarda görülen çogu hastaliga neden olan mikroplar onlarin yasadigi alanlarda, oynadigi oyuncaklarda yerlesir. Küçük çocuklar, oyuncaklarini sürekli agizlarina götüreceklerinden oyuncaklarini paylasmamalidirlar. Amerikan Hastanesi’nden Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Arzu Özgeneci, oyuncak alirken kolay temizlenebilir olanlarin seçilmesine dikkat çekiyor.

Elleri 10 saniye süreyle ilik suyla yikama, korunma açisindan etkili olmaktadir. Eller yikandiktan sonra kâgit havluyla kurulanmalidir. Anti-mikrobik solüsyonlar ve alkollü jeller mikrobisidal etki açisindan sabunlardan daha iyidir ve dermatit riski daha azdir. Bunlarda alkol orani en az %60 olmalidir.

Enfeksiyonlarin bulasma yolu;

1. Temas

-Direkt temas

-Indirekt temas

2. Damlacik yoluyla

3. Hava (5mm’den küçük partikül; tuberkulosis, suçiçegi, kizamik) ile olmaktadir.

Özellikle eller enfeksiyonlarin bulasmasinda çok önemlidir. Oyuncaklar ile bulasan hastaliklardan korunmada el temizligi çok önemlidir. Oyun gruplari, çocuklarin zevkle zaman geçirdigi, eglendigi topluluklar olup birlikte oynanan oyunlarda oyuncak paylasimi olur. Solunum yoluyla bulasan hastaliklar; kabakulak, krup sendromlari (larenjit), bogmaca, kizamik, meningokok enfeksiyonlari ve viruslar (üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olanlar) oyuncaklarla bulasir.

Zatürrelerin yarisina, menenjit ve orta kulak enfeksiyonlarinin üçte birine pnömokoklar yol açar. Oyun çaginda özellikle 2-5 yas dönemindeki yuva çocuklari riskli grubu olusturur. Öksürük, hapsirik ile havadan ya da direk temasa geçen yikanmamis eller ve öpüsme ile kolayca enfeksiyon bulasir. Özellikle çocuklarin çok oldugu kresler, yuvalar pnömokok enfeksiyonlari için risklidir.

Ishaller, özellikle Rota virus gastroenteriti çok bulasicidir ve genellikle oyuncaklarla bulasir. Elinde açik yara ya da enfekte yanik bulunan çocugun oyuncagini baska bir çocukla paylasmasi çok ciddi stafilokoksik haslanmis deri sendromuna neden olabilecegi için sakincalidir.

Bitlenme en sik tarak, firça ve sapka gibi oyuncaklarin paylasimi ile olur. Barsak parazitleri, kil kurdu, solucan ve amip çocuklarda ellerle tasinir. Beta streptokoksik tonsillit, kizil, konjuktivitler, tuberküloz ve suçiçegi çok bulasicidir. Hemen hemen tüm hastaliklar çocukluk çaginda oyuncaklarla bulasabilir. Ama en sik görülenler Rota ishali, suçiçegi, bitler’dir.

OYUNCAK TEMIZLIGI NASIL YAPILMALI?

Içi doldurulmus oyuncaklar tek çocuk tarafindan kullanilmali, en az haftada bir kere çamasir makinesinde yikanmalidir.

Çamasir makinesinde yikanabilen bez oyuncaklari veya bulasik makinesinde yikanabilen sert plastik oyuncaklari ayrica dezenfekte etmek gerekmez.

Sert plastikten yapilmis oyuncaklarin temizlenmesi: Sicak sabunlu su ile iyice ovalayarak firçayla yikayin. 10 dakika çamasir suyuyla hazirlayacaginiz karisimda (2.5 litre suya 1 çorba kasigi çamasir suyu) bekletin ve sonra durulayin

Amerikan Hastanesi
Çocuk Sagligi ve Hastaliklari
Uzmani Dr. Arzu Özgeneci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası