Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZ HAREKETLERINI KONTROL EDEMIYORSA SERABRAL PALSI OLABILIR

Serebral palsili çocuk, vücudundaki bazi kaslari iyi kullanamaz. Bu nedenle yasitlari gibi yürümekte, yemek yemekte veya konusmakta zorluk çeker. Yazi yazarken kas kullanirken zorlanabilir. Dengesini kaybeder, sik düser. Bazen de istemsiz hareketleri ve ani kasilmalari olabilir. Halk arasinda bu çocuklar spastik çocuk olarak adlandirilirlar. Amerikan Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Prof. Dr. Nadire Berker, sanildigi gibi spastik çocuk zeka geriligi olan çocuk degil, kaslardaki gerginlikten dolayi hareketini kontrol edemeyen çocuk oldugunu belirtiyor.

Serebral Palsi, bebek ve çocuk beyninde olusmus kalici bir zedelenmeye bagli olarak gelisen ve çocukta durus, denge, hareket, konusma sorunlarina yol açabilen bir rahatsizliktir. Hastaligin siddeti her çocukta farklidir. Bazi serebral palsili çocuklarda çok hafif hasar vardir, bazilari ise yürüyemeyecek kadar agir olabilir. Beyindeki zedelenme zamanla artmaz ancak çocugun durus, denge kurma, hareket etme ve yürüme güçlügü artabilir. Bunun nedeni çocuk büyüdükçe eklemlerindeki sekil bozukluklarinin, kasilmalarin artmasi ve boyunun uzamasidir.

Eskiden serebral palsinin dogum sirasinda bebegin oksijensiz kalmasina bagli oldugu düsünülürdü. Simdi ise erken dogum, düsük dogum kilosu ve annenin hamileliginde geçirdigi hastaliklar sorumlu tutuluyor. Ancak beyinde niçin hasar olustugu hala kesin olarak bilinmiyor.

Asagidaki listede yer alan durumlar varsa bebek SP olma riski tasiyor.

Gebelik döneminde,

Geçirilen döküntülü hastaliklar(kizamik, kizamikçik)
Kullanilan ilaçlar
Kan uyusmazligi
Röntgen isinlari
Kazalar, darbeler
Dogum sirasinda,
Erken veya geç dogum
Bebegin oksijensiz kalmasi
Ikiz veya üçüz dogum
Zor dogum
Dogum sonrasinda,
Bebegin geçirdigi yüksek atesli hastaliklar
Kan uyusmazligi
Agir ve uzun süren sarilik
Kafa travmasi
Zehirlenmeler
Vitamin eksikligi

Serebral palsiyi tanimak zor degil, anne-babalar bebeklerinin normal gelismedigini farkederler. Çocugun iyi emmediginden, devamli ve tiz sesle agladigindan sikayetçi olarak doktora basvururlar. Bebek dönmekte, oturma, gülümsemekte gecikir. Bazi bebekler gevsek olur. Bazilari ise sert ve gergindir. Teshis annenin sikayetini dinleyip bebegi muayene ettikten sonra konabilir. Hekim çocugun durumunun kötüye gitmediginden emin olmalidir. Eger çocuk giderek kötülesiyorsa SP degildir, çünkü Sp ilerleyici bir hastalik degildir. Teshis için beyin ultrasonografisi ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) yapilir. Havale geçirdiginden süphenilen çocuklarda EEG gerekir.

Agir SP’li çocuklar yasam boyu evde bakima muhtaçken, orta ve hafif SP’li çocuklar toplum içinde bagimsiz olarak yasayabilirler. Beyindeki zedelenmeyi iyilestirecek bir tedavi yöntemi henüz yoktur. Tedavi çocukta görülen sorunlara yöneliktir. Birçok uzmanin birlikte çalismasi gerekir. Çocuk nörolojisi uzmanlari, fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimleri, çocuk ortopedistleri fizyoterapistler, çocuk gelisimi uzmanlari ile el ele vererek serebral palsili her çocuk için uygun bir tedavi planini birlikte belirlemelidir. Uygun tedavi ile her SP’li çocuk kapasitesine göre mutlaka yeni beceriler kazanir. Önemli olan taniyi erken koymak ve çocugun sorunlarina göre bir tedavi plani yaparak tedaviyi yilmadan sürdürmektir.

Fizyoterapi, konusma terapisi, gerekirse ilaç, ameliyatlar ve kullanilan çesitli yardimci cihazlarla çocuga hareket, konusma ve denge becerisi kazandirilir. Ayrica çocugun beslenmesi, dis sagligi, asilari, aile hayatina katilmasi ve egitimi de asla ihmal edilmemelidir.

Aileler SP’li çocuk sahibi olmayi kolay kabul edemez, hep çocugun iyilesecegi ümidi ile yasar. Aile durumu ne kadar erken kabullenirse çocugun tedavisi ve egitimi de o denli erken baslar ve basarili olur. Bazi aileler çocugu fazlaca korur, esirger. Bu asiri korumaci tavir çocugun bagimsizliginin gelismesini olumsuz etkiler. Çocugu toplum içine çikarmak, onu oldugu gibi kabullenip kendi gibi sorunlari olan çocuklarla da tanistirmak hem aile hem de çocuk için çok faydalidir. Bu amaçla kurulmus dernekler de vardir. Aile SP’li çocukla normale yakin bir hayat sürmeye çalismalidir.

Ailelere Öneriler:

Çocugunuzun yapabildiklerine önem verin. Onu asla baska çocuklarla kiyaslamayin. Kendinizi çok yalniz, çaresiz ve yorgun hissedebilirsiniz, hatta bazen kendinizi suçlayabilir, ailenizi ihmal ettiginizi düsünebilirsiniz. Bu hisler ve düsünceler normaldir, üzülmeyin. Bu duygularinizi sevdiklerinizle ve hekimlerinizle paylasin.Kendi ihtiyaçlarinizi ve ailenizi ihmal etmeyin, siz güçlü olun ki çocugunuza faydaniz olsun.

Benzer sorunlari olan çocuk ve ailelerle tanisin, serebral palsi ile ilgili bilgi edinin. SP konusundaki seminer, panel gibi egitim toplantilarina katilin, gelismeleri izleyin Çocugunuzu tedavi eden doktor ve terapistlerden neler istediginizi bilin ve bunu açikça ifade edin.

Fizyoterapistinizin önerdigi egzersizleri ögrenin ve evde uygulayin, anlamadiysaniz sorun.

Çocugunuzun egitimini sürdürmesi için ugrasin. Normal okullara gidemeyen çocuklar için özel egitim kurumlarindan yararlanin.

Çocugunuza karsi çok korumaci olmayin. Hareket güçlügü çeken çocuga her istedigi hemen verildiginde çocuk hareket etme istegini kaybeder. Oyuncaklarini belirli bir mesafeye koyarak hareket etmesi için çocugunuzu tesvik edin.

Çocugunuzun yasina uygun kendine bakim yeteneklerini kazanmasi, örnegin elini, yüzünü yikayabilmesi, giyinip soyunabilmesi, yemegini yiyebilmesi için ona destek olun, en azindan bunlari yaparken size yardimci olmasini saglayin, ona yeterli zamani taniyin. Bebeklik döneminde çocugunuzu uygun sekilde tutmayi, beslemeyi, egzersizlerini yaptirmayi ihmal etmeyin. Bebeklik dönemi bir belirsizlik dönemidir, moralinizi bozmadan bebeginizi sevin.

Oyun çocugu döneminde çocugun gövdesini destekleyerek ellerini kullanabilmesini oyun oynayabilmesini saglayin.

Bu tedavinin en önemli kisimlarindan biridir. Okul öncesi ve okul döneminde çocugun okula hazir olup olmadigini ögrenin ve tedavi ekibi ile birlikte uygun egitim plani yapin. Ergenlik-gençlik döneminde ruhsal açidan çocugunuza destek olun, sikintilarinizi paylasin. Hiçbir zaman sarlatanlara inanmayin, bilimsel degeri kanitlanmamis, faydasi kuskulu, çocugu ve sizi psikolojik açidan yipratan sözde tedavilere inanmayin, paranizi, zamaninizi bosa harcamayin. Doktorunuza güvenin, birakin, sizi o yönlendirsin. Yasamin her döneminde toplumdan ve saglik kurumlarindan ne istediginizi bilin ve bunu uygun biçimde dile getirin. Unutmayin ki çocugunuzun nelere ihtiyaci oldugunu en iyi siz bilebilirsiniz. Bu ihtiyaçlar dile getirilmedikçe sorunlarin çözümü mümkün olmaz. Sesinizi duyurun, isteklerinizi anlatin, toplumun bu konudaki duyarliligi ancak sizin çabalarinizla artacaktir.

Amerikan Hastanesi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
Prof. Dr. Nadire Berker
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası