Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EYVAH!!! ÇOCUGUM HIÇBIR SEY YEMIYOR

Anneleri en çok üzen ve telaslandiran konulardan bir tanesi çocuklarinin yemek yememesidir. “Çocugumu doyuramiyorum, aç kaliyor” düsüncesiyle ne yapacaklarini sasiran anneler, dogru sandiklari birçok yanlis yaparak yemek yemeyi, ya çocuklari için iskence haline getirirler ya da kendileri için büyük bir tehdit unsuru olustururlar. Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Ayça Ilica, çocuklarda istahi etkileyen en büyük etkenlerden birinin ögün aralarinda abur-cuburla karnini doyurmalari oldugunu belirtiyor.

Abur-cuburla doygunluk hissi hisseden çocuk ana ögünlerde yemek yemeyi reddedecektir. Oyalamak için ana yemek öncesi çocugunuzun eline tutusturdugunuz bir gofret veya bir dilim kek onu tikayacak ve sofrada yiyecekleri reddetmesine neden olacaktir. Bu tip durumlarda çocugun sofra düzenine alisik olmasi çok önemlidir. Çocugunuz bir yasina geldiginde artik aile sofraniza oturur hale gelmeli ve yemek zamaninin aile ile bir araya gelinen, herkesin yemek yedigi eglenceli bir vakit oldugunu ögrenmelidir.

Bunun yani sira çocugunuz gereksinimlerini karsilayacak küçük ara kahvaltilar ya da meyveler, kahvalti ile ögle yemegi arasinda, ögle yemegi ile aksam yemegi arasinda verilebilir ancak bu ara ögünler istahi kapatacak miktarda ve ana ögün saatine çok yakin olmamalidir. Ayrica yemek tabaklarinin çocugunuzun ilgisini çekecek tarzda renkli ve eglenceli olmasi, tabagina yiyebilecegi kadar yemek konmasi çocugunuzun çok daha istekli yemek yemesini saglayacaktir.

Bunlarin disinda çocugunuzla beraber alisveris yapmaniz, sofra hazirlanirken yardim istemeniz hatta onun da yemek hazirlanmasinda katkida bunmasina firsat tanimaniz çocugunuzun yemek yeme istegini artirici yönde olumlu etkiler olusturacaktir. Yemek öncesi çocugunuzun hem temizlik hem de kendisini daha zinde hissetmesi için elini yüzünü yikamasi faydali olacaktir. Çocugunuz çok yorgun ve uykusuzsa yemek yemesi konusunda israrci olmayin.

Eger çocugunuz yemek yemegi reddediyorsa bunu birçok nedeni olabilir. Bunlardan bir tanesi genellikle çocugun dikkatleri üzerine çekerek herkesin kendisiyle ilgilenmesini saglama çabasidir. Böyle bir durum içerisindeyseniz yemek yemeyi reddeden çocugunuza, tabagindakileri bitirmesi konusunda israrli ve tepkili davranmak yerine, ‘peki’ diyerek, onunla ilgilenmemeli, bu konudan ne kadar endise duydugunuzu ona hissettirmemelisiniz. Aksi takdirde çocugunuz bunu bir koz olarak görecek ve yapilmasini istedigi bir seyi yaptirmak için sizin endise duydugunuzu fark ettigi yemeyi reddetme yoluna gidecektir.

Çocugunuzun yemek yemeyi istemediginde tabagindakilerin hepsini bitirmek zorunda olmadigini, açlik hissetmiyorsa daha sonra da yiyebilecegini söyleyip, tabagini yarim saatten fazla önünde tutmamalisiniz.

Ancak bu tavrinizda tutarli olmalisiniz. Tabaktakileri bitirmesi için ödüller koymak ya da baskici, ters tavirlar içerisine girmek, zorlamak, kandirmak çocuk üzerinde yemek ve yemek zamani ile ilgili kötü çagrisimlara yol açabilir; hatta ilerleyen zamanlarda daha da büyük sorunlara neden olabilir.

Çocugunuzun yemeyi reddetmesindeki diger en önemli etmen ise ayni biz yetiskinlerde oldugu gibi istahsiz olmasidir. Özellikle hasta ve atesi yükselmisse, dis çikartiyorsa, yorgun ya da uykusuzsa, alismis oldugu düzen degismisse çocugun istahinda azalma gözlenebilir. Bu dönemde de telaslanmadan hacmi küçük ama içerigi çocugunuzun ihtiyaçlarini karsilayacak, normalde de yemekten hoslandigi yiyecekleri görsel açidan da ona hitap edecek eglenceli tabak süslemesiyle yine israrci olmadan yemesini saglayabilirsiniz.

Tüm bunlara ragmen çocuguz da kilo kaybi gözlemliyorsaniz, yemek yemeyi siddetle reddediyor ve yediklerini çikartiyorsa mutlaka vakit kaybetmeden bir uzmana basvurmaniz faydali olacaktir.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Dyt. Ayça ILICA
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası