Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sirt agrisindan kurtulmanin yollari

Yanlis oturma, durus bozuklugu, hareketsizlik veya agir kaldirma; hepsi sirt agrilarinin bas kaynagi. Kadiköy Sifa Tip Merkezi – Atasehir’den Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Op. Dr. Mete Meçikoglu akut ve kronik sirt agrisi çekenlere önerilerde bulunuyor.

Sirt agrilarinin en önemli nedeni hareketsizlik. Bu da, belkemigini destekleyen adaleleri tembellestirip durus bozukluguna ve kasilmalara neden oluyor. Sürekli oturmak omurlari olumsuz etkiliyor. Çünkü omurlar arasindaki tamponlar sadece düzenli kasilma ve gevseme sayesinde doku sivisiyla besleniyor ve bunun için de hareket etmek gerekiyor. Yanlis kaldirma hareketleri veya stres, korku gibi etkenler de agrilara yol açabiliyor.

Akut sikayetlerde ne yapmali?

Agriyi hiçbir zaman inkar etmeyin. Iyilesmenin yollarini arayin. Örnegin sicak, kan dolasimini destekledigi için agrilara iyi gelir. Biberiye esansli sicak bir banyo rahatlatir. Ayni sekilde isitma torbasi veya uygun merhemler de kaslari gevsetir. Agrilari ciddiye almaniz çok önemli, çünkü ancak zamaninda müdahale, agrinin kroniklesmesini önleyebilir. Agir durumlarda ise mutlaka bir doktora danismak gerekir.

Kronik agrilarin çaresi nedir?

En dogru yol, bir uzmanin önerecegi terapileri uygulamaktir. Ayrica masaj ve jimnastik agrilara iyi gelir. Çünkü masaj adaleleri gevsetir ve kan dolasimi ile metabolizmanin daha rahat çalismasini saglar. Jimnastik ise, sirt egzersizleri sayesinde tembel kaslari tekrar harekete geçirir.

Aliskanliklarinizi degistirin

Tembellik sirt agrisina yol açiyor. Günlük aliskanliklarini degistiremeyenlerin sirt agrilarina daha çok maruz kaldiklari, bu nedenle yasamlarinda harekete daha çok yer vermeleri gerektigi bilinen bir gerçek. Örnegin ritmik hareketler, sirt üstü yüzme, kayak veya trekking gibi spor türleri, sirt agrilarinin en büyük düsmanlari. Sporun disinda sik sik ayaga kalkmak (örnegin telefonda konusurken) ve kaslari harekete geçirmek (örnegin karninizi içeri çekin veya ayaklarinizi yere iyice bastirin) de iyi bir çözüm. Ayrica müzik dinlemek, yoga yapmak veya yürüyüs gibi stres önleyici alternatifler de sirt agrilarina iyi geliyor

Dogru oturun

Isini sürekli oturarak yapanlar sirt agrilarina daha çok maruz kaliyor. En iyi sandalye veya araba koltugu bile, bazen bu agrilari önleyemiyor. Fakat bazi noktalara dikkat ederek, sirt agrilarini en aza indirebilirsiniz. Masa ve sandalyenin yani sira, bilgisayar ekrani ve faresi de sirti olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle mümkün oldugunca oturus seklinizi degistirmekte veya sirtinizi bir yastiga dayamanizda fayda var.

Isyerindeki masanizin dogru yükseklikte olmasi çok önemli. Eger kollarinizi masanin üzerine koydugunuzda yukari dogru çekmek zorunda kalmiyorsaniz, masanin yüksekligi ideal demektir. Bacaklarinizin da masanin altinda rahat etmesine özen gösterin. Çalisma alaniniz en az 160 x 80 cm büyüklügünde olmali. Sürekli kullandiginiz büro malzemeleri elinizin altinda olmali, nadiren kullandiklarinizi ise biraz uzaginizda bulundurursaniz, onlara ulasmak için biraz hareket etme sansiniz olur. Faks veya printer gibi büro aletlerinin ise size biraz uzakta olmalarinda fayda var. Böylece gün içerisinde yerinizden kalkma ve hareket etme sansini yakalayabilirsiniz.

Bilgisayar ekrani en çok gözlerimizi yorar. Yansima veya çok küçük yazilar gözlerimizi daha çok odaklamamiza, bu da kasilmamiza yol açar. Bu nedenle ekranin büyüklügü, rengi, klavyenin durdugu yer ve çevresinin sizi rahatsiz edecek nitelikte olmamasi gerekir.

Dogru kaldirma ve tasima yöntemi

Defalarca okuyup duymamiza ragmen, hala yükleri yanlis kaldiriyor ve tasiyoruz. Dolayisiyla da sirtimiza çok zarar veriyoruz. Agrilara maruz kalmamak için, bunlara dikkat etmelisiniz:

Yerden bir sey alirken asla egilmeyin. Her zaman diz çökün ve öyle kaldirin. Yere birakirken de aynisini yapin.

Çok agir yükleri birden degil, parti parti tasiyin.

Tasidiklarinizi hep vücudunuza yakin tutun ve belinizle kesinlikle desteklemeyin.

Tek tarafli tasimaktan kaçinin. Mümkünse yükü iki elinizle tasiyarak dengeleyin.

Ev isleri yaparken dikkat

Mutfak isleri, çamasir ve temizlik, günümüz teknolojinin nimetleri sayesinde artik problem olmaktan çikti. Fakat yine de modern hayatin getirdigi bir takim olumsuzluklar, sirt agrilarina neden oluyor. Örnegin hazir mutfaklarda lavabolar ya çok alçak oluyor ya da dolaplar fazla yukari monte ediliyor. Yine de ufak tefek önlemlerle sirt agrilarindan kaçinabilirsiniz.

Sik kullandiginiz tabak çanagi, dolaplarinizin alt raflarina yerlestirin.

Mutfak aletlerini mümkün oldugunca göz hizanizda bulundurun. Böylece sürekli egilmekten kaçinmis olursunuz.

Yeni mutfak yaptiranlar lavabo, buzdolabi, dolap gibi esyalarin yerinin rahat ve kolay kullanilir olmasina dikkat etmeli.

Ütü yaparken: Yüksekligi ayarlanabilir bir ütü masasi tercih edin. En ideal masa, bel hizanizda olanlar. Mümkün oldugunca ütü masasinin yakininda durun ve bir ayaginizi küçük bir tabureye yaslayin. Sik sik da ayaklarinizi degistirin. Çamasir sepetini bir sandalyenin üzerine alirsaniz, sürekli egilmek zorunda kalmazsiniz.

Cam silme: Bu is için özel olarak üretilen aletler var. Mümkün oldugunca onlari kullanin. Böylece hem camlari en küçük ayrintisina kadar temizleyebilir hem de kendinizi yormazsiniz.

Süpürme isi: Elektrik süpürgenizin sapinin ayarlanabilir olmasina dikkat edin. Koltuklarin altini süpürürken de egilmek yerine diz çökün.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası