Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YEMEKTEN HEMEN SONRA ÇAY IÇMEYIN

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Ipek Agaca, “Çay tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar” hakkinda bilgi verdi.

Türkiye’nin hangi sehrine giderseniz gidin, hangi restoran veya lokantaya girerseniz girin yemekten sonra garson size çay ikram etmek isteyecektir. Ya da; garsonun ikram etmesine zaman birakmadan siz çayinizi zaten isteyeceksinizdir…

Misafirliklerde de ayni sey geçerlidir, evlerimizde de. Ögle yemegi veya aksam yemegi fark etmez, yemekten kalkar kalkmaz çaylar demlenmeye baslanir.

Türkiye'de bu beslenme davranisi pek çok kiside aliskanlik haline gelmistir. Kimi yorgunlugunu atmak için; kimi içini isitmak için; kimi de yemekten sonra içecegi sigarasinin tadini daha çok çikartmak için yemekten sonra çayini yudumlamak ister.

Bu aliskanligimiz, saglikli beslenme açisindan bakildiginda çok da dogru bir davranis degildir. Çünkü yemekten hemen sonra içilen çay, demir içeren besin tüketildiyse, yemekle birlikte alinan Demir (Fe) mineralinin vücut tarafindan kullanimini sinirlar.

‘Bu ne demektir?’ Örnegin; yemekte kirmizi et yemis olun (Kirmizi ette yüksek oranda Demir bulunmaktadir). Yemegin hemen ardindan çay içtiginizde vücudunuz, köfteden gelen Demir’den tam olarak faydalanamayacaktir; çünkü çayda bulunan ‘tanen’, demir’le baglanarak demir emilimini azaltici etki gösterir. Kahve için de ayni sey geçerlidir.

ÇAYI YEMEKTEN EN AZ 1 SAAT SONRA IÇIN

Yemekten en az 1 saat sonra tüketilen çay ve kahvenin demir emilimini etkilemedigi bilinmektedir. Peki demir yeteri kadar alinamaz veya vücut tarafindan kullanilamazsa ne olur? Demir eksikliginde anemi dedigimiz kansizlik olusabilmektedir. Anemi, ülkemizde çok sik görülen bir saglik sorunudur. Ekonomik durum, beslenme aliskanliklari ve daha pek çok etken kansizligin meydana gelmesinde rol almaktadir.

Tabi bu etkenlerden biri de çaya olan düskünlügümüz diye düsünüyorum.

Demir eksikligine dayali kansizlikta, renk soluklugu, halsizlik, yürüyüs ve hareketlerde isteksizlik, efora tahammülsüzlük görülmektedir.

BUNLARA DIKKAT EDIN:

Eger aneminiz varsa; siz herkesten daha çok dikkat etmelisiniz. Çay tüketiminizi yemekten 1-2 saat sonraya kaydirmaya çalisin. Çayinizi mümkün oldugunca açik için, hatta limon ekleyin. Böylece bir miktar C vitamini de almis olacaksiniz.

KANSIZLIK NEDEN ÖNEMLIDIR?

Memorial Hastanesi Iç Hastaliklari Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, “Kansizlik ve tedavi yöntemleri” hakkinda bilgi verdi.

Gün içerisinde çok is yapmadan yoruluyor, kendinizi halsiz hissediyor; bas dönmesi, çarpinti, üsüme hissi ve istahsizlik sikayetlerinden yakiniyorsaniz bu bulgularinizin nedeni kansizlik olabilir. Demir, folik asit ve B12 vitamini eksikligine bagli olarak görülebilen kansizlik yani anemi hastaligi tedavi edilmedigi takdirde çok daha büyük sorunlara yol açmaktadir.

Kansiz kisilerde görülebilecek belirtileri

Yorgunluk, halsizlik,
Bas dönmesi,
Çabuk yorulma
Solukluk
Çalisma kapasitesinde azalma
Istahsizlik, bazen bulanti
Çarpinti
Nefes darligi
Üsüme hissi
Saçlarda dökülme
Konsantrasyon bozuklugudur.

Kansizligin yol açtigi sorunlar

Hamilelerde;

Bebek ölümleri artabilir.
Düsük kilolu bebek dogurma riski.
Erken dogum riski
Vücut direnci düser ve hastaliklar daha sik görülür.
Çocuklarda;

Büyümede gerilik görülebilir.
Fiziki aktivite azalma.
Daha sik hastalanma.
Algilama, ögrenme ve yorumlama fonksiyonlari azalir, dikkat dagilmasi görülür.
Yetiskinlerde;

Sürekli yorgunluk hissi vardir, halsizlik olusur,
Is gücünde azalma.
Hastaliklar daha sik görülür.

Demir eksikligine bagli kansizligi olanlarda ne tür bulgular görülür?

Toprak, buz, kireç yeme istegi
Agiz kenarinda çatlaklar olusmasi
Tirnaklarda düzlesme
Dilde acima hissi (tahris olmus dil) ve kirmizilasma

Günlük demir ihtiyaci ne kadardir?

Günlük demir ihtiyaci yaklasik olarak 2 mg. kadar olmasina ragmen kadinlarda ihtiyaç daha fazladir. Besinlerdeki demirin ancak %10 kadari ince bardaklardan emilir. Ihtiyaç halinde emilim artarsa da kayiplarin karsilanamadigi durumlarda kansizlik olusur. Ihtiyaç kadinlarda, bebeklik döneminde, hamilelikte, agir hastalik ve emzirme dönemlerinde daha fazladir.

Demir açisindan zengin besinler

Kirmizi et, karaciger, balik gibi hayvansal kaynakli besinlerde faydali demir daha fazladir. Kuru üzüm ve bitkisel kaynakli besinlerdeki demir ihtiyaci karsilayamaz. C vitamini ve portakal suyu bitkilerden alinan demirin emilimini artirirken, çay ve kahve tüketimi demir emilimini azaltir.

Demir eksikligine bagli kansizligi olan hastalarda yapilmasi gereken tetkikler?

Tam kan sayimi, serum demiri ve serum demiri baglama kapasitesi veya serum ferritinidir. Bazi durumlarda transferin saturasyonu, diskida gizli kan ve periferik yayma istenebilir.

Nasil tedavi edilir?

Tedavide kullanilan çesitli demir formlari mevcuttur. Tedavi agizdan alinan haplar seklinde olabilecegi gibi, kalçadan veya damardan yapilan tedaviler seklinde de olabilir. Igne seklinde yapilan tedavilerin ilki mutlaka bir saglik kurulusunda yapilmalidir. Demir tedavisine basladiktan iki ay sonra hemoglobin düzeyi normale döner. Kemik iligindeki demir depolarini doldurmak için daha uzun süreli tedavi gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası