Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YEMEKTEN HEMEN SONRA ÇAY IÇMEYIN

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Ipek Agaca, “Çay tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar” hakkinda bilgi verdi.

Türkiye’nin hangi sehrine giderseniz gidin, hangi restoran veya lokantaya girerseniz girin yemekten sonra garson size çay ikram etmek isteyecektir. Ya da; garsonun ikram etmesine zaman birakmadan siz çayinizi zaten isteyeceksinizdir…

Misafirliklerde de ayni sey geçerlidir, evlerimizde de. Ögle yemegi veya aksam yemegi fark etmez, yemekten kalkar kalkmaz çaylar demlenmeye baslanir.

Türkiye'de bu beslenme davranisi pek çok kiside aliskanlik haline gelmistir. Kimi yorgunlugunu atmak için; kimi içini isitmak için; kimi de yemekten sonra içecegi sigarasinin tadini daha çok çikartmak için yemekten sonra çayini yudumlamak ister.

Bu aliskanligimiz, saglikli beslenme açisindan bakildiginda çok da dogru bir davranis degildir. Çünkü yemekten hemen sonra içilen çay, demir içeren besin tüketildiyse, yemekle birlikte alinan Demir (Fe) mineralinin vücut tarafindan kullanimini sinirlar.

‘Bu ne demektir?’ Örnegin; yemekte kirmizi et yemis olun (Kirmizi ette yüksek oranda Demir bulunmaktadir). Yemegin hemen ardindan çay içtiginizde vücudunuz, köfteden gelen Demir’den tam olarak faydalanamayacaktir; çünkü çayda bulunan ‘tanen’, demir’le baglanarak demir emilimini azaltici etki gösterir. Kahve için de ayni sey geçerlidir.

ÇAYI YEMEKTEN EN AZ 1 SAAT SONRA IÇIN

Yemekten en az 1 saat sonra tüketilen çay ve kahvenin demir emilimini etkilemedigi bilinmektedir. Peki demir yeteri kadar alinamaz veya vücut tarafindan kullanilamazsa ne olur? Demir eksikliginde anemi dedigimiz kansizlik olusabilmektedir. Anemi, ülkemizde çok sik görülen bir saglik sorunudur. Ekonomik durum, beslenme aliskanliklari ve daha pek çok etken kansizligin meydana gelmesinde rol almaktadir.

Tabi bu etkenlerden biri de çaya olan düskünlügümüz diye düsünüyorum.

Demir eksikligine dayali kansizlikta, renk soluklugu, halsizlik, yürüyüs ve hareketlerde isteksizlik, efora tahammülsüzlük görülmektedir.

BUNLARA DIKKAT EDIN:

Eger aneminiz varsa; siz herkesten daha çok dikkat etmelisiniz. Çay tüketiminizi yemekten 1-2 saat sonraya kaydirmaya çalisin. Çayinizi mümkün oldugunca açik için, hatta limon ekleyin. Böylece bir miktar C vitamini de almis olacaksiniz.

KANSIZLIK NEDEN ÖNEMLIDIR?

Memorial Hastanesi Iç Hastaliklari Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, “Kansizlik ve tedavi yöntemleri” hakkinda bilgi verdi.

Gün içerisinde çok is yapmadan yoruluyor, kendinizi halsiz hissediyor; bas dönmesi, çarpinti, üsüme hissi ve istahsizlik sikayetlerinden yakiniyorsaniz bu bulgularinizin nedeni kansizlik olabilir. Demir, folik asit ve B12 vitamini eksikligine bagli olarak görülebilen kansizlik yani anemi hastaligi tedavi edilmedigi takdirde çok daha büyük sorunlara yol açmaktadir.

Kansiz kisilerde görülebilecek belirtileri

Yorgunluk, halsizlik,
Bas dönmesi,
Çabuk yorulma
Solukluk
Çalisma kapasitesinde azalma
Istahsizlik, bazen bulanti
Çarpinti
Nefes darligi
Üsüme hissi
Saçlarda dökülme
Konsantrasyon bozuklugudur.

Kansizligin yol açtigi sorunlar

Hamilelerde;

Bebek ölümleri artabilir.
Düsük kilolu bebek dogurma riski.
Erken dogum riski
Vücut direnci düser ve hastaliklar daha sik görülür.
Çocuklarda;

Büyümede gerilik görülebilir.
Fiziki aktivite azalma.
Daha sik hastalanma.
Algilama, ögrenme ve yorumlama fonksiyonlari azalir, dikkat dagilmasi görülür.
Yetiskinlerde;

Sürekli yorgunluk hissi vardir, halsizlik olusur,
Is gücünde azalma.
Hastaliklar daha sik görülür.

Demir eksikligine bagli kansizligi olanlarda ne tür bulgular görülür?

Toprak, buz, kireç yeme istegi
Agiz kenarinda çatlaklar olusmasi
Tirnaklarda düzlesme
Dilde acima hissi (tahris olmus dil) ve kirmizilasma

Günlük demir ihtiyaci ne kadardir?

Günlük demir ihtiyaci yaklasik olarak 2 mg. kadar olmasina ragmen kadinlarda ihtiyaç daha fazladir. Besinlerdeki demirin ancak %10 kadari ince bardaklardan emilir. Ihtiyaç halinde emilim artarsa da kayiplarin karsilanamadigi durumlarda kansizlik olusur. Ihtiyaç kadinlarda, bebeklik döneminde, hamilelikte, agir hastalik ve emzirme dönemlerinde daha fazladir.

Demir açisindan zengin besinler

Kirmizi et, karaciger, balik gibi hayvansal kaynakli besinlerde faydali demir daha fazladir. Kuru üzüm ve bitkisel kaynakli besinlerdeki demir ihtiyaci karsilayamaz. C vitamini ve portakal suyu bitkilerden alinan demirin emilimini artirirken, çay ve kahve tüketimi demir emilimini azaltir.

Demir eksikligine bagli kansizligi olan hastalarda yapilmasi gereken tetkikler?

Tam kan sayimi, serum demiri ve serum demiri baglama kapasitesi veya serum ferritinidir. Bazi durumlarda transferin saturasyonu, diskida gizli kan ve periferik yayma istenebilir.

Nasil tedavi edilir?

Tedavide kullanilan çesitli demir formlari mevcuttur. Tedavi agizdan alinan haplar seklinde olabilecegi gibi, kalçadan veya damardan yapilan tedaviler seklinde de olabilir. Igne seklinde yapilan tedavilerin ilki mutlaka bir saglik kurulusunda yapilmalidir. Demir tedavisine basladiktan iki ay sonra hemoglobin düzeyi normale döner. Kemik iligindeki demir depolarini doldurmak için daha uzun süreli tedavi gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası