Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte iyot eksikligi zeka geriligine neden oluyor!

Tüm dünyada ciddi bir saglik sorunu olan iyot eksikligi ülkemizde en yaygin olarak Karadeniz bölgesinde görülüyor. Vücudumuzun az miktarda ihtiyaç duydugu ve metal olmayan elementlerden biri olan iyot tiroid hormonlarinin üretimi için gerekli. Hamilelikte iyot eksikliginin bebekte zeka geriligine yol açmasi nedeniyle tüm anne adaylarina iyotlu gidalar tüketmeleri tavsiye ediliyor. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü

Dr. Senai AKSOY hamilelikte iyot ile ilgili en önemli 6 soruyu yanitladi.

1. Iyot ne ise yariyor?

Iyot triiodothyronine (T3) ve thyroxine (T4) adi verilen tiroid hormonlarinin yapisinda bulunan ana madde oldugu için normal tiroid fonksiyonu için gerekli olan bir madde. Tiroid bezi kandaki iyodu alip hormonlarin yapiminda kullaniyor. Tiroid hormonlari büyüme, gelisme, metabolizma ve üreme fonksiyonlari gibi pek çok fizyolojik olayin düzenlenmesinde aktif rol aliyor.

2. Hamilelikte iyot alinmali mi?

Tüm dünyada bu konu ile ilgilenen hekimler hamile olan ya da hamile kalmayi planlayan kadinlarin yüksek miktarda iyot içeren maddeler tüketmelerini öneriyor. Bu sekilde önlenebilir zeka geriliginin birinci siradaki nedeni olan konjenital hipotiroidizmin önüne geçilebiliyor. Hamileliklerinde yeteri kadar iyot almayan kadinlarin bebeklerinde konjenital hipotirodizm olmasa bile düsük IQ düzeyleri görülebiliyor. Bununa birlikte genelde normal gida ile alinan iyot yeterli oldugundan disaridan alinmasi sart degildir.

3. Hamilelikte ne kadar iyot almalisiniz?

Amerikan Gida ve Beslenme Dairesi günlük iyot ihtiyacini 2001 yilinda yeniden hesapladi. Buna göre günlük önerilen iyot alimi:

* Hamilelerde 220 mikrogram

* Emzirenlerde 290 mikrogram

Bu dozlar Uluslararasi Iyot Eksiligi Kontrol Komitesi, Dünya Saglik Örgütü ve UNICEF'in önerileri ile ayni. Deniz yosununun çok fazla tüketildigi Japonya'da insanlarin günde 50.000-80.000 mikrogram gibi çok yüksek düzeyde iyot aldigi ancak buna karsin zehirlenme belirtilerinin görülmedigi biliniyor.

4. Iyot nelerde bulunur?

Pek çok besin maddesinde bulunan iyodun miktari, o maddenin yetistigi topraktaki iyot düzeyi ile direkt iliskili. Bu nedenle asagidaki tabloda bulunan degerler yaklasik degerler olup bölgeler arasinda anlamli farkliliklar içerebilir. Genel olarak su ürünlerinde yüksek düzeyde iyot bulunuyor. Bunun nedeni denizlerde yasayan canlilarin sudaki iyodu yakalayip konsantre etme yetenegine bagli.

Besin Miktar Iyot (mikrogram) (mcg)
Tuz (iyotlu) 1 gram 77
Karides 80 gram 35
Hazir balik kroket 2 adet 35
Ton baligi (konserve) 1 kutu 34
Inek sütü 1 bardak 56
Yumurta 1 adet byük boy 29
Navy beans, cooked 1/2 cup 35
Patates (kabuklu) 1 adet orta boy 63
Hindi (gögüs) 80 gram 34
Deniz yosunu 30 gram Degisken. 18.000 mikrograma kadar çikabilir.

5. Fazla alinirsa ne olur?

Iyot zehirlenmesi çok nadir görülen bir olay ve sadece çok yüksek dozlarda alindiginda meydana geliyor. Belirtileri agiz, bogaz ve midede yanma, ates, bulanti, kusma, ishal, nabizlarda zayiflama ve komadir.

6. Eksikliginde ne oluyor?

Iyot eksikligi tüm dünyada önlenebilir beyin hasarinin en önemli nedeni olarak kabul ediliyor. Dünya Saglik Örgütü'ne göre 740 milyon insan iyot eksikligine bagli hastaliklarin pençesinde. Iyot eksikligi basta zeka geriligi olmak üzere hipotiroidi, guatr (tiroid bezinde büyüme) ve degisik derecelerde büyüme, gelisme bozukluklarina neden oluyor.

Gelismekte olan bebekteki iyot eksiliginin tek nedeni annedeki iyot yetersizligi. Bu durumun en ileri formu konjenital hipotiroidizm. Kretenizm adi da verilen bu durum geri dönüsü olmayan zeka geriliklerine neden oluyor.

Kretenizmin iki formu vardir:

* Nörolojik form zeka ve fiziksel gerilik ile birlikte sagirlik ortaya çikiyor. Fetusun kendi tiroid bezi aktif hale gelmeden önce annedeki iyot yetmezligine bagli olarak gelisiyor.

* Miksömatöz ya da hipotiroid form ise zeka geriligi ve boy kisaligi ile görülüyor. Iyot yetmezligine ilaveten selenyum yetersizligi de bu formun gelisiminde rol oynuyor. Tiroid hormon üretimini olumsuz etkileyen ve guatrionjen adi verilen maddelerin diyetle fazla miktarda alinmasi da bu tabloya neden olabiliyor.

Hamilelik ve emzirme dönemi vücudun iyot gereksiniminin arttigi bir dönemdir. Bazi çalismalar hamilelik döneminde yeterli iyot alinmamasinin düsük, ölü dogum ayrica bazi dogum anomalilerinin görülme sikligini arttirdigini gösteriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası