Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeklerde göz muayenesi hayat kurtarabilir!

Bebekler ve 7 yasina kadar olan çocuklar çogu zaman görme ile ilgili sikayetlerini bildiremezler. Bundan dolayi çocuklarda göz muayenesi rutin tarama ve kontrol muayeneleri kapsaminda ele alinmali. Bir baska deyisle bebekler hiçbir sikayet olmasa da degerlendirilmelidir.

Kadiköy Sifa Hastanesi Göz Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Cenk Ogurtani, ‘7 – 14 Ocak Körler Haftasi’ vesilesiyle çocuklarda göz sagligi ile ilgili bilinmesi gereken ön önemli bilgileri derledi.

Bebek ve çocuklarda görme gelisimi nasildir?

Ilk 6 aylik dönemde göz ve ona bagli sinir yollarinin gelismesi çok hizli bir sekilde ilerleyerek bebege 7/10 seviyesine kadar varabilen bir görme imkani saglar. Ama gelisme tabi ki durmaz. Daha yavas da olsa 4 yasina kadar gelisme devam eder. 4 yas civarinda görme yollarinin kilif gelistirmesi (myelinizasyon), 4 – 10 yas arasinda da görmeden sorumlu beyin bölümlerinin gelismesi tamamlanir. Yenidogan çagi ve ilk 6 aylik dönemdeki normal gelisim asamalarinin bilinmesi ve kontrol edilmesi önem tasimaktadir. 1 aylik bebekte artik gözlerin normal hizalanmasinin gerçeklesmis olmasi gerekir. Bu süre nadiren 3 aya kadar uzayabilir ve bu ayda artik çocuk yukari ve asagi dogru cisimleri takip edebilmeli. Iki gözle tek görme (Binokülarite) bu ayda tespit edilebilir düzeydedir. 6 ayda tek gözle tek görme artik yerlesmis durumdadir. Bebek kisitlanma olmaksizin tüm yönlere bakabilmelidir. Bebegin yatay korneal çaplari mümkünse ölçülmeli ve kaydedilmelidir. Bu korneal çap tespiti dogumsal ve bebeklik çagi göz tansiyonu problemlerinin erken teshisinde önemli olabilir.

Bebek ve çocuklarda göz muayenesi nasil uygulanir?

Bebeklerin rutin kontrol muayeneleri sirasinda çaga uygun degerlendirmeleri mutlaka yapmak gerekir. 6 aya kadar olan dönemde tüm bebeklerin göz hareketi ve kayma testleri indirekt yöntemle gözdibi muayeneleri ve skiaskopik yöntemle optik kusur tespiti muayeneleri gerçeklestirilmeli. Dikkatli bir klinik gözlemi de içeren ilk göz muayenelerinin tamamlanmasi ve hayatin daha sonraki dönemlerinde sürecek olan bu düzenli göz kontrolleri konusunda ailelerin bilgilendirilmesi, bebegi kontrolü altinda tutan pediatristin veya aile hekiminin sorumlulugundadir.

Yenidogani tehdit eden hastaliklar hangileridir?

Bebeklerin ilk aylarinda ve yaslarindaki en önemli ve ciddi görme kaybi sebebi olan görme tembelligi (Ambliyopi) okul çagina yeni gelmis olan çocuklarin %5 – 7’si gibi çok yüksek bir oranda tespit edilmistir. Bu döneme kadar bu durumun çocugun kendisi tarafindan aileye bildirilmemesi ve bir sikayette bulunmamamsi sik rastlanan bir durumdur. Çünkü görme tembelligi genellikle bir gözü tutar ve çocuk bunun normal olmadiginin farkinda olmadigi için sikayet edemez. Bu durum rutin göz muayenesinin önemini artiriyor. Erken teshisle tedavi edilebilecek olan görme tembelliginin, 5 yasindan sonra tedavisi çok zordur. 5 yasindan sonraki tedavilerde etkili sonuç nadiren elde edilir. Görme tembelligi sonucu bin veya iki gözün görmesinde önemli derecede kayiplara ugramis bir insanin ileride istedigi meslegi (pilotluk, cerrahlik, soförlük v.b.) yapmasi imkansizlasacak ve ehliyet gibi yasamsal önemdeki belgeleri bile elde etmesi zorlasacak.

Bebeklik çaginda erken teshis ve tedavisi önemli olan ve kismen veya tam görme kaybina yol açabilen hastaliklar hangileri?

Mutlaka erken teshis ve tedavi edilmesi gereken hastaliklar söyle siralanabilir:

Optik kusurlar ve görme tembellikleri
Dogumsal kataraktlar
Gözyasi yollari tikanikliklari
Sasiliklar
Dogumsal retina ve koroid hastaliklari
Göz tümörleri
Dogumsal glokomlar
Kornea hastaliklari

Bu hastaliklarin arasinda hayati tehlikesi olan var mi?

“Retinoblastoma” adi verilen hastalik, ortalama olarak 18 aylikken tesbit edilmektedir. Hastalik genellikle kendini gözlerde kayma ile gösterir. Erken teshis bu durumda gözü kurtarmak bir yana, hayat kurtarici olabilir. Erken safhalardaki bir retinal tümörü ailenin kendisinin tespit edebilmesi imkansizdir. Aile tespit ettigi zaman da (aile genellikle gözde kayma sikayeti ile basvurur) tümör ilerlemis olabilmekte ve tedavi sekli ve basarisi bu durumdan çok olumsuz etkilenebilmektedir.

Bunun disinda 2 – 2.5 yas araliginda ortaya çikan akomodatif (uyumla ilgili) sasiliklarin, dogumsal glokomlar ve kataraktlarin da erken teshis edilmesi çok önemlidir.

Bebekler ve çocuklar için tavsiye edilen ideal rutin göz muayenesi periyodlari nasildir?

Bebek ve çocuklarda belirli ay ve yaslarda uygulanmasi gereken rutin kontroller vardir. Bunlari söyle siralamak mümkün:

Dogumda
6. ayda
12. ayda
18. ayda
2. yas
3. yas
Okul çagina kadar her yil
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası