Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anneligin Bir Kadina Kattiklari

Bir kadin için anne olmak yasam boyu deneyimlenen en büyük degisimdir. Yasamda karsilastigimiz her büyük degisiklik gibi anne olmak da fikir ve inanislarimizda, yakinlarimizla iliskilerimizde ve kendimizde belirli etkiler yaratir. Bunun disinda, hormonal degisimler ve hamilelikle baslayan bedensel farklilasma da bir kadinin kimlik algisini çesitli sekillerde etkiler. Anne olmakla beraber gelen tüm bu degisimler, çocuksuz bir kadinin çocuklu bir kadin olmasiyla yasadigi muhtesem dönüsümü anlatir.

Farkindaliklariniz artar…

Fikir ve inanislarinizdaki degisim hamilelik, dogum süreci ve annelik yolculugu boyunca devam eder. Bir kadin hamile kaldiginda hamilelik süreci ve çocuk sahibi olmakla ilgili fikirlerini yeniden degerlendirmeye baslar. Ailesinden, arkadaslarindan ve profesyonellerden edindigi bilgileri birlestirir. Amaç, bebeginin kendisi için anlamini kesfetmek ve hamilelik sürecini saglikli bir sekilde tamamlamaktir. Zaman ilerledikçe de çocuk yetistirme, çocuk gelisimi ve iyi bir anne çocuk iliskisi kurmanin yollari gibi konular odak noktaniz olmaya baslar. Artik ögrendiklerinizi uygulamaya dökme ve çocugunuzla yasadiginiz güzel deneyimlerden keyif alma zamanidir. Disaridan edindiginiz her yeni bilgi ve çocugunuzla olan iliskinizden ögrendiginiz her yeni sey, önceden sahip oldugunuz fikir ve inanislariniza etki eder. Bazen eski fikirlerinizi tamamen yanlis oldugunu görür onlari birakirsiniz, bazen de eski düsüncelerinizin dogru taraflarini fark eder üzerine simdiki bilgilerinizi ekleyerek yeni yaklasimlar olusturursunuz. Annelik, özellikle hamilelik sürecinde, kisisel fikir ve inanislarin gözden geçirilmesine neden oldugu için birçok kadinin kendini daha iyi tanimasina yardimci olan ve kisisel farkindaligi arttiran bir deneyimdir.

Bagimsiz bir birey olmanizi saglar!

Anne olmanin getirdigi kazanimlardan bir digeri de kendi anne babanizdan bagimsiz bir birey oldugunuzu daha önceden hiç yasamadiginiz bir sekilde yasama firsati sunmasidir. Annelige geçis yapan bir kadinin bir çocuga annelik yapmaya yeterli oldugunu hissedebilmesi çok önemlidir. Bunu hissedebilmesi için de kendi anne babasindan bagimsizlasmayi basarmasi gerekir. Burada bagimsizlasma derken kastedilen sey tamamen tek basina olmak ya da yalniz kalmak demek degildir. Bagimsizlasma kisinin, baskalariyla yakin ve duygusal bag kurabiliyor ve bundan keyif aliyor olmasinin yaninda kendinden sorumlu olabilmesi, baskalarindan bagimsiz sekilde kendi kararini verebilmesi ve kendine güçlü sekilde inanmasi demektir. Çogu insan ebeveyninden bagimsiz bir birey olusunu en çok kendisi anne baba oldugunda deneyimler. Ne kadar basarili, kendi ayaklari üzerinde durabilen, uzun zamandir evli ve bagimsiz bir insan olursaniz olun bir çocuk sahibi olmadan önce, anne babanizla iliskinizde kendinizi yeterince ortaya koyma firsatiniz olmayabilir. Bir çocugunuz oldugunda ise is basinda olan ve sorumlulugu tasiyan taraf artik sizsinizdir. Annelik rolünü almaniz benlik gelisiminiz adina çok büyük bir adimdir.

Daha net kararlar alirsiniz!

Anne olmak bir kadinin içindeki güçlü ve duyarli kadini ortaya çikarir. Anne olmak pek çok kadin için çocuguna en iyisini verebilme konusunda güçlü bir motivasyon olusturur. Iste bu anneligin kutlanmasi gereken en önemli boyutudur. Annelik motivasyonu tüm yasaminiza yansiyan, hayata dört elle tutunmanizi tesvik eden daha önceden belki de hiç deneyimlemediginiz oldukça güçlü bir duygudur. Bir çocuk yetistirmenin, ona iyiyi ve dogruyu göstermenin, kendisi adina dogru seçimler yapabilmesi ve hayatta basarili olabilmesi için ona destek olmanin yasaminiza kattigi anlam, çocuksuz bir kadinken yasanmasi pek de mümkün olmayan bir tatmindir. Anne olmak bir kadinin hayata karsi durusunu çogu zaman daha saglam yapar. Mesela, is hayatinda kalmak ya da çalismamayi seçmek gibi yasami her yönüyle etkileyen önemli kararlarda anne olmus bir kadin daha nettir. Içinde bulunulan sartlar dahilinde çocugunun maddi ihtiyaçlarinin öncelikli oldugunu düsünen pek çok anne kariyerine emin adimlarla devam eder. Farkli sartlardaki bir çocuk için ise annenin çocugun yaninda kalmasi maddi ihtiyaçlardan daha önemli olabilir. O zaman da çogu anne, çekinmeden çocugunun yaninda olabilecegi sekilde hayatini yeniden düzenler. Elbette ki her seçimde anne, çocugun ihtiyaçlariyla kendininkileri dengeleyebilmeli, kendi isteklerini asla ikinci planda birakmamalidir. Iyi bir çocuk yetistirmek de hayattaki her sey gibi dengelerin iyi kurulmasi ile mümkündür. Kendini tamamen çocuguna adamis, kendi ihtiyaçlarini görmezden gelen bir kadinin da mutlu olmasi ve çocuguna en iyisini verebilmesi mümkün degildir. Çocuk sahibi olduktan sonra hayatindaki ihtiyaçlar dengesini iyi sekilde oturtmus pek çok kadinin hayata karsi daha güvenli, adimlarini daha saglam atan, özgüveni ve kendisine verdigi deger daha yüksek kadinlar oldugu görülür. Bu durum, anneligin kadinlara hem içgüdüsel olarak getirdigi hem de annelik yolcugu boyunca deneyimlerle kazandirdigi yepyeni bir özelliktir.

Duygulariniz yogunlasir…

Anne olmak, bir kadinin hayata karsi saglam ve kararli durmasini tesvik ederken kendine özgü bir hassasiyet, yumusak kalplilik ve içtenligi de beraberinde getirir. Anne olduktan sonra duygularini daha yogun sekilde yasamaya baslayan pek çok kadin görürüz. Annelik bir kadinin manevi dünyasini zenginlestiren, duygularinin daha iyi farkina varmasina ve daha kolay paylasabilmesine yardimci olan bir süreçtir. Anne olmakla birlikte bir kadin sadece kendi çocugunun degil çevresindeki baska kimselerin de iç dünyalarini algilamaya daha hazir ve yeterli hale gelir. Anne olmus pek çok kadinin iliskilerinde paylasima daha açik, daha olumlu ve daha anlayisli oldugu gözlemlenir. Insan iliskilerinde kaliteyi arttiran bu özellikler, anne olmus kadinlarin çogu zaman daha tatmin edici ve daha keyifli bir yasam sürmelerini saglar. Anne olmus kadinlarin sadece çevresindeki diger bireylerle degil içinde bulundugu toplumun geneliyle ilgili duyarliligi da artar. Toplumsal kötüye gidisler ya da yanlis politikalar karsisinda aslinda en büyük degisim potansiyeline sahip grup annelerdir. Çocugu için daha iyisini isteme seklinde ifade bulan annelige özgü duyarlilik, zamanla anne olmus kadinin kimligini olusturan genel bir iyiye yönelme egilimine dönüsür. Iste bu da anneleri, toplum içinde iyiye dogru degisimin basrol oyuncusu yapar.

Çocugunuzla yasayacaginiz her an “özeldir”

Anne olmanin en büyük kazanimi elbette ki annenin çocuguyla yasadigi paylasimdir. Anne ve çocuk arasinda kurulan güçlü, pozitif ve güvenli bag her iki taraf için yasam boyu sürecek ilgi, sevgi, destek, sefkat ve eglence dolu paylasimin ilk adimidir. Birçok kadin hamile oldugunu ögrenir ögrenmez bebegiyle içsel bir bag kurdugunu söylemektedir. Bazi kadinlar içinse bebekle olan bagi hissedebilmek için bebegin dünyaya gelmesi gerekmektedir. Aslinda bu bagin hangi asamada olustugunun çok önemi yoktur. Anne ve çocuk arasindaki iliski günden güne ilerleyen ve her asamasinda farkli güzelliklerin yasandigi çok özel bir süreçtir. Özellikle ilk 3 yasta, günlük bakim aktivelerini yaparken çogu annenin çocugunu yüzlerce kez öptügü, onunla onlarca kez karsilikli sözel iletisime girdigi, bebegine pek çok kez sarki ya da ninni söyledigi bilinmektedir. Iste anne ve bebek arasindaki kurulan bu içten etkilesimler çocuk sahibi olmanin temelinde yatan gizli hazinedir. Anne ve çocuk gün içinde paylasima dayali, sevgi dolu zamanlar yasadikça içsel olarak mutlu hissetmeye baslarlar. Kurulan bu olumlu, yakin sosyal iliskiler iki tarafin birbirini tanimasina yardimci olur. Birbirlerini neyin eglendirdigini, neyin sakinlestirdigini, neyin mutlu ettigini ve neyin üzdügünü ögrenirler. Erken çocukluk döneminde iliskide verici taraf olma sorumlulugu annede olsa da ilerleyen zamanda çocuk da annenin hem duygusal hem sosyal beklentilerini karsilamak için pek çok sey yapar. Anne ve çocugun dönüsümlü olarak birbirinin istek ve ihtiyaçlarina cevap verme seklinde devam eden sevgi oyunu yasam boyu sürer.

Öncelikleriniz degisir…

Anne olan bir kadinin hayatindaki pek çok öncelik degismistir. Mesela, çocuksuz bir kadinken arkadaslarinizla disari çikmak en keyif aldiginiz seylerden biri olabilir ama anne oldugunuzda rahat ve güvenli ev ortaminda bulusmayi daha çok tercih etmeye baslarsiniz. Çocuksuz bir kadinken bazi günler ögünleri geçistirebilirsiniz ama bir çocugunuz oldugunda evde her gün saglikli yemeklerin pisiyor olmasi bir zorunluluk haline gelir. Elbette ki çocukla birlikte degisen önceliklere uyum saglamak ve annelik rolünü kabul etmek zaman zaman tüm anneleri zorlayabilir. Yine de çok az anne vardir ki çocugunun gülümsemesi ya da neseli bir bakisini baska bir seyle degismek istesin. Bir kadini bastan sona degistiren annelik deneyimini yasayan tüm kadinlarin anneler günü kutlu olsun…

Gelisim Uzmani Psikolog Sinem Olcay
Istanbul Parenting Class
Zeytinoglu Cad. Arzu 1 Apt.
No:2 Diare:27
Etiler/Istanbul
T&F: 212 351 90 01
sinem@istanbulparentingclass.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası