Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebek Gelisimi

Çocuklarin bebeklikten itibaren gerçeklestirdigi gelisimi sosyo-duygusal ve zihinsel gelisim olarak ikiye ayirabiliriz. Bebeklik döneminin en önemli sosyo-duygusal gelisim asamalari bebegin ebeveynle saglikli bir güven bagi kurmasi, degerli ve önemli oldugunu hissetmeye baslamasi, dünyayi güvenli ve besleyici bir yer olarak algilamasi ve ebeveynin yardimiyla duygularini kontrol etmeyi yani kendini sakinlestirmeyi ögrenmesidir. Bebeklik döneminin en önemli zihinsel gelisim asamalari ise bebegin çevre üzerinde bir etkisi oldugunu anlamasi, sira bekleme ve cevap verme gibi iletisimin temeli olan becerileri kazanmasi ve dogustan sahip oldugu kesfetme ve ögrenme egilimini nesnelere bakarak, dokunarak ve agzina alarak pekistirebilmesi olarak siralayabiliriz.

Bebegin ilk bir yil içinde gerçeklestirdigi sosyo-duygusal ve zihinsel gelisimin temelinde aslinda, öz-kontrol becerisi bulunur. Yani bebegin biyolojik temelli yeme, uyku, uyanma, hareket etme, uyarana cevap verme gibi davranislarini kendi kendine düzenleyebilme becerisi kazanmasi gerekir.

Gelisimi Destekleyici Anne Babalik

Bu önemli gelisim asamalarindan geçen bebeklere gelisimsel ihtiyaçlari ile uyumlu ebeveynlik verilmesi çok önemlidir. Yapilan arastirmalar özellikle erken çocukluk döneminde “gelisimi-destekleyici” (development-fostering) anne babalik yaklasiminin en saglikli anne babalik modeli oldugunu göstermektedir.

Gelisimi destekleyici anne-babalik; temel olarak, çocugun sosyo-duygusal ve zihinsel gelisim ihtiyaçlarini anlayip ebeveyn-çocuk iliskisinde bu gelisimsel ihtiyaçlari ön planda tutmamiz ve çocugumuza kendi kisisel özellikleri, istek ve ihtiyaçlariyla uyumlu stimülasyon, egitim ve disiplin vermemiz demektir. Gelisimi destekleyici anne-babalik aslinda her yas grubu için geçerli genel bir kavramdir. Ama yasla birlikte çocuklarin gelisimsel ihtiyaçlari degistigi için farkli yas grubundaki çocuklar için gelisimi-destekleyici anne-babaligin içerigi farklilasir.

Bebeklik döneminde gelisimi-destekleyici anne babaligin ne anlama geldigine odaklanirsak ebeveyn duyarliliginin en önemli kriter oldugunu görürüz. Bebeklik döneminde ebeveyn duyarliligi; ebeveynin içten, ilgili ve sicak bir biçimde kendi davranislarini bebege uyumlayabilmesi, kendi hareket hizini bebeginkine göre ayarlayabilmesi anlamina gelir. Bunun disinda ebeveynlerin bebege dogru zamanda cevap verebiliyor olmasi da bebeklik döneminde gelisimsel açisindan önemli bir rol oynar. Bebekler hafizalarinin kisitli olmasi nedeniyle davranislarina ancak kisa bir süre içinde cevap alirlarsa davranislarinin anlamli oldugunu ögrenebilir ve ebeveyn ile karsilikli etkilesimden faydalanabilirler. O nedenle, yasamin özellikle ilk aylarinda ebeveynin bebegin verdigi ipuçlarini takip ederek kisa zamanda cevap verebiliyor olmasi gerekir. Bebeklik döneminde gelisimi destekleyici anne-babaligin bir diger göstergesi de cesaretlendirmedir. Cesaretlendirici ebeveynler bebegin herhangi bir nesneyi elde etmek ya da bir oyuncagi kesfetmek için gösterdigi çabayi destekler, bebegin kararliligini överler. Buna ek olarak, gelisimi destekleyici bir ebeveyn olmak istiyorsaniz bebegin kesif girisimlerini kisitlamamaya özen göstermelisiniz. Yani, bebegin çevredeki nesneleri kesfetme ve kendini ifade girisimlerini engellememeli, aksine tesvik etmelisiniz.

Gelisim Uzmani Psikolog Sinem Olcay
Istanbul Parenting Class
Zeytinoglu Cad. Arzu 1 Apt.
No:2 Diare:27
Etiler/Istanbul
T&F: 212 351 90 01
sinem@istanbulparentingclass.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası