Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebekler duygusal nedenlerle aglar mi?

Yeni anne babalari en zorlayici bebek davranisi aglamadir. Anne babalar bebekleri agladiginda fazlasiyla endiselenip büyük bir panik yasarlar. Bu panigin ilk nedeni anne babalarin, bebegin ne istedigini anlayip sorunu çözebilecekleri konusunda kendilerine yeterince güvenmemeleri, diger nedeni ise bebegin aglamasindan “kizdi, üzüldü, korktu” gibi duygusal anlamlar çikarmalaridir.

Yanlis:

Oysaki bebekler neredeyse 6 aylik olana kadar genel bir memnuniyet ve genel bir sikinti hali disinda bir duygu yasamazlar. Yani bebekler derin duygusal nedenlerden ötürü aglamazlar. Bebekler açlik, altinin islanmasi, yorgunluk, sindirim sistemindeki sorunlar gibi fiziksel nedenlerle ya da sizi yaninda istedigi veya görsel, isitsel, dokunsal uyaran aradigi için aglarlar. Erken dönemdeki bu aglamalarin hiç birinde “kizmak, korkmak, üzülmek, aci çekmek” gibi duygusal anlamlar yoktur. Aglama bir bebegin ebeveynle iletisim kurma biçimidir. Henüz konusarak kendini anlatma becerisine sahip olmadigi için istek ve ihtiyaçlarini size aglayarak anlatmaktadir.

Anne babalar ne hisseder?

Çogu anne baba böyle bir durum karsisinda kendisini üzgün, bir seyler yapmak zorunda ama yapamadigi için yetersiz, çaresiz ve kötü hisseder. Hele bir de aglayan kendi bebegi oldugunda durum iyice zorlasir. Iste bu noktada anne babalarin bir bebegin aglamasi ile daha büyük birinin aglamasi arasindaki farki anlamasi çok önemlidir.

Dogru:

Bir yetiskin agladiginda bunun sebebi kendisini suçlu, utanmis ya da üzgün hissetmesi olabilir. Oysa ki bebeklerde bu türden bir degerlendirme yapmayi saglayacak, beynin sofistike mekanizmalari henüz gelismemistir. O yüzden bebeginizin agliyor olmasini onun üzgün, kizgin, ya da korkmus hissetmesine baglamak mümkün degildir. Bebekler istek ve ihtiyaçlarini anlatmak için aglamaya mecburdur. Açlik, tuvaletini yapma ya da sosyallesme ihtiyaci gibi çok temel, basit seyleri anlatma yöntemidir.

Ne yapabilirsiniz?

Bebeklerin aglamasina duygusal atiflarda bulunma egilimi bebegin aglamasina dogru sekilde cevap verme becerisini büyük oranda düsürür. Bebegin aglamasini duydugunuzda sorunun ne olduguna odaklanmak yerine “zavallicik ne kadar aci çekiyor, çok üzüldü, ya da korktu” diye anlamlar çikartmaya basladiginizda aglama nedenini bulamaz ve gerekli sakinlestirici adimlari atamazsiniz. Bebek agladiginda anne babalarin hissettigi gerginlik ve çaresizlik hissi çogu zaman bebegin daha fazla aglamasina ya da aglamasinin daha uzun sürmesine neden olur. Bebekler anne babalarin davranis tonuna çok duyarlidirlar. Mesela, anne kendini stresli hissettigi zamanlarda bebegini kucagina alip emzirmeye ya da uyutmaya çalistiginda bebeginden negatif bir tepki alma ihtimali çok yüksektir. Anne gerginken bebegin iyi bir sekilde emip huzurlu bir sekilde uykuya dalmasi pek mümkün olmaz. O nedenle bebeginizle ilgilenirken stres düzeyini düsürmelisiniz.

Nasil?

Bunun ilk adimi sizi gereginden fazla endiseye sokan bebegin aglamasina duygusal anlamlar yükleme egiliminden kurtulmaktir. Aglamanin altinda yatan nedeni bulma konusunda kendinize olan güveni korursaniz sakinliginizi de koruyabilirsiniz. Unutmayin ki aglayan bebege müdahale eden kisinin sakin olabilmesi bebegi sakinlestirmede en önemli unsurdur. Kisisel özellikleriniz ve bebek bakimi konusundaki bilgi düzeyiniz ne olursa olsun bebeginizin istek ve ihtiyaçlarini en iyi sekilde karsilayabilecek kisi sizsiniz. Bebeginiz agladiginda sakin bir sekilde onu rahatlatacak adimlari uyguluyorsaniz, susup susmamasinin aslinda önemi yoktur. Önemli olan sizin özgüveninizi, sakinliginizi koruyarak güven hissinin bebeginize de geçmesini saglamaniz ve bebeginizin yaninda olmanizdir.

Gelisim Uzmani Psikolog Sinem Olcay
Istanbul Parenting Class
Zeytinoglu Cad. Arzu 1 Apt.
No:2 Diare:27
Etiler/Istanbul
T&F: 212 351 90 01
sinem@istanbulparentingclass.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası