Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeklere emzik verilmeli mi?

3 yasina gelmis hala emzik emen çocuklar gördügümüzde hepimiz yadirgariz ve belki de bebeklere en bastan hiç emik verilmemeli diye düsünürüz. Çogu yeni anne emzigi gereksiz ve kötü bir aliskanlik olarak degerlendirir ama emzigi denemeye basladiklarinda bu fikirleri degisebilir. Bazi bebekleri emzirirken ilk 20 dk boyunca iyi beslendigini ama devam eden zamanda pek süt çekmiyor olsa da memeye yapisik bir sekilde kalip emme hareketleri yapmaya devam ettigini görebilirsiniz. Bu durumda bebeginize bir emzik verirseniz ilk denemede kabul etmese bile zamanla emme ihtiyacini emzikle karsilamaya baslayacagini görebilirsiniz. Bu durum sizin için de rahatlatici olacaktir.

Emme refleksi insan yavrusunun beynine güçlü bir sekilde yerlesmistir. Ayrica, bebeklerin sakinlesmesini en çok saglayan aktivitelerden biridir ve bebeklerin üzerindeki gerginligi atma ve sütünü bitirdikten sonra kendi kendine gevseme yoludur. Bazi bebeklerin emmeye digerlerinden daha çok ihtiyaci olur. Bu bebekler annenin memesinin daha uzun bir süre boyunca emerler sonra yumruklarini, battaniyelerini ya da ebeveynin parmak eklemlerini emmeye devam ederler. Bir emzik emmek ayni derecede rahatlatici, sakinlestirici ve hatta bebeginiz için gerekli bir aktivite olabilir. Bu davranisin içgüdüsel temelleri vardir.

Ancak ilerleyen asamada emzigin bebegin dil gelisimini engellediginden endise edilir. Eger emzik, asiri kullaniliyorsa yani bir ebeveynin bebegin çikardigi sesler karsisindaki ilk tepkisi emzik vermek ise evet önünde sonunda bebegin civildama ve sesleri kesfetme ihtiyacini zedeleyecektir. Bebeklerin çogunun emzige duydugu ihtiyaç kelimeleri kullanmaya baslamadan çok önce 4 ya da 5 aylikken azalir. Bu asamadan itibaren emzik kullanimini kisitlamaya baslamak gerekir. Örnegin, bebeginiz büyüdükçe gündüz uyanik oldugu zamanlarda bebeginize emzigini vermeyip bu vakitleri sizinle ya da çevreyle etkilesim halinde geçirmesini tesvik edebilirsiniz. 4-5 aylik bir bebekte emzik sadece uykuya geçis zamanlarinda kullanilan bir nesne olabilir.

Özetle, yasamin ilk aylarinda bebeginizle emzigi çok rahat kullanabilirsiniz ama sürenin uzadigini ve emzigi birakma zamani geldigini düsünüyorsaniz emzik biraktirma sürecini önceden düsünmeli, bunu yumusak geçislerle yapmalisiniz. Emzik birakma asamasinda bebeginiz kisa süreli gerileyebilir, size daha çok ihtiyaç duymaya baslayabilir. Bu dönemde onu biraz simartmaniz gerekebilir. 2-3 yasindaki ve daha büyük çocuklara emzik biraktirirken çocugunuzun hayatindan önemli bir seyi çektiginizi unutmamali ve bu dönemde mutlaka bir uzmandan yardim almalisiniz.

Gelisim Uzmani Psikolog Sinem Olcay
Istanbul Parenting Class
Zeytinoglu Cad. Arzu 1 Apt.
No:2 Diare:27
Etiler/Istanbul
T&F: 212 351 90 01
sinem@istanbulparentingclass.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası