Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeklere emzik verilmeli mi?

3 yasina gelmis hala emzik emen çocuklar gördügümüzde hepimiz yadirgariz ve belki de bebeklere en bastan hiç emik verilmemeli diye düsünürüz. Çogu yeni anne emzigi gereksiz ve kötü bir aliskanlik olarak degerlendirir ama emzigi denemeye basladiklarinda bu fikirleri degisebilir. Bazi bebekleri emzirirken ilk 20 dk boyunca iyi beslendigini ama devam eden zamanda pek süt çekmiyor olsa da memeye yapisik bir sekilde kalip emme hareketleri yapmaya devam ettigini görebilirsiniz. Bu durumda bebeginize bir emzik verirseniz ilk denemede kabul etmese bile zamanla emme ihtiyacini emzikle karsilamaya baslayacagini görebilirsiniz. Bu durum sizin için de rahatlatici olacaktir.

Emme refleksi insan yavrusunun beynine güçlü bir sekilde yerlesmistir. Ayrica, bebeklerin sakinlesmesini en çok saglayan aktivitelerden biridir ve bebeklerin üzerindeki gerginligi atma ve sütünü bitirdikten sonra kendi kendine gevseme yoludur. Bazi bebeklerin emmeye digerlerinden daha çok ihtiyaci olur. Bu bebekler annenin memesinin daha uzun bir süre boyunca emerler sonra yumruklarini, battaniyelerini ya da ebeveynin parmak eklemlerini emmeye devam ederler. Bir emzik emmek ayni derecede rahatlatici, sakinlestirici ve hatta bebeginiz için gerekli bir aktivite olabilir. Bu davranisin içgüdüsel temelleri vardir.

Ancak ilerleyen asamada emzigin bebegin dil gelisimini engellediginden endise edilir. Eger emzik, asiri kullaniliyorsa yani bir ebeveynin bebegin çikardigi sesler karsisindaki ilk tepkisi emzik vermek ise evet önünde sonunda bebegin civildama ve sesleri kesfetme ihtiyacini zedeleyecektir. Bebeklerin çogunun emzige duydugu ihtiyaç kelimeleri kullanmaya baslamadan çok önce 4 ya da 5 aylikken azalir. Bu asamadan itibaren emzik kullanimini kisitlamaya baslamak gerekir. Örnegin, bebeginiz büyüdükçe gündüz uyanik oldugu zamanlarda bebeginize emzigini vermeyip bu vakitleri sizinle ya da çevreyle etkilesim halinde geçirmesini tesvik edebilirsiniz. 4-5 aylik bir bebekte emzik sadece uykuya geçis zamanlarinda kullanilan bir nesne olabilir.

Özetle, yasamin ilk aylarinda bebeginizle emzigi çok rahat kullanabilirsiniz ama sürenin uzadigini ve emzigi birakma zamani geldigini düsünüyorsaniz emzik biraktirma sürecini önceden düsünmeli, bunu yumusak geçislerle yapmalisiniz. Emzik birakma asamasinda bebeginiz kisa süreli gerileyebilir, size daha çok ihtiyaç duymaya baslayabilir. Bu dönemde onu biraz simartmaniz gerekebilir. 2-3 yasindaki ve daha büyük çocuklara emzik biraktirirken çocugunuzun hayatindan önemli bir seyi çektiginizi unutmamali ve bu dönemde mutlaka bir uzmandan yardim almalisiniz.

Gelisim Uzmani Psikolog Sinem Olcay
Istanbul Parenting Class
Zeytinoglu Cad. Arzu 1 Apt.
No:2 Diare:27
Etiler/Istanbul
T&F: 212 351 90 01
sinem@istanbulparentingclass.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası