Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


PROSTAT KANSERLI ERKEKLERE SERTLESMEYI KORUYAN TEDAVI

Prostat kanseri, günümüzde 40-45 yasindan sonraki erkeklerde daha sik görülüyor. ABD'de her yil 285 bin yeni prostat kanseri hastasina teshis konuluyor. Bunlarin 65 bini ölüyor. Bu nedenle 40-45 yasindaki erkeklerin, ailelerinde prostat kanseri bulunmasa bile prostat muayenesinden geçmesi gerekiyor. Ailelerinde prostat kanseri bulunanlarin risklerinin daha fazla oldugu unutulmamalidir. Prostat kanseri olan ve ameliyatla tedavisi gereken hastalarin hepsi, özelliklede genç yastaki hastalar cinsel fonksiyonlarinin zarar görüp görmeyecegini soruyor.

International Hospital ve Acibadem Bakirköy Hastanesi'nden Üroloji Uzmani Prof. Dr. Veli Yalçin, eger prostat kanseri sadece prostat organi sinirlari içindeyse, organin kabugundan disari tasmadiysa ilk tedavi seçeneginin prostatin cerrahi olarak çikarilmasi oldugunu söyledi. Bu tedavi hastaya 10 yillik ömür süresi açisindan bakildiginda yüzde 90-95 hastaliksiz yasama sansi veriyor.

Organa sinirli prostat kanseri ya açik yöntemle ya da laparoskopik yöntemle ameliyat ediliyor. Bu ameliyati yaparken yasam beklentisi 10-15 yil olan hastalari tercih ettiklerini anlatan Prof. Dr. Veli Yalçin sunlari söyledi:

“Hasta 70 yasi üzerinde ise bu ameliyatin ne kadar yararli oldugu tartisilir. Bir de hastanin prostat kanserinden baska bir hastaliginin olmasi, fizik performansinin durumu bu karari vermede önemlidir.Tam tersi kisi 50 yasindadir ama 80 yasinda görünüyordur, çok yipranmistir, ilave birçok hastaligi vardir, fizik performansi kötüdür, genel saglik durumu bozulmustur o zaman da ameliyat etmemeyi düsünebiliriz. Kendisine daha yarali olan ikincil tedavi seçeneklerinden birini ( radyoterapi gibi) önerebiliriz.”

Erkekler Önce Cinsellik Diyor

Prostat kanserine nelerin yol açtigi konusunda arastirmalar yapiliyor. Fazla kiloyla birlikte gündeme gelen yaglanma, kas güçlendirici hormon ilaçlari almak, vücut gelistirmede kullanilan ilaçlari kullanmak, çok fazla cinsel iliskide bulunmak, prostat enfeksiyonu gibi nedenler arastiriliyor. Bugün bilinen nedenlerin basinda genetik, hormonal, çevre ve diyet faktörlerinin prostat kanserinin olusmasinda rol oynadigi bilinmektedir.

Organa sinirli kanser söz konusu oldugunda ameliyat gerekiyor. Erkeklerin, ameliyatin idrar kaçirmaya neden oldugunu, erkeklik fonksiyonlarinin zarar gördügünü hekimle tartistiklarinda ilk planda ameliyattan kaçindiklarini görüyoruz. Ancak kansersiz sagligin daha önemli oldugunu da anlamaktadirlar. Idrar kaçirma ve cinsel fonksiyon bozuklugu bilahare tedavilerle düzelebiliyor.

Tüm hastalarin cinsel fonksiyonlarinin zarar görüp görmeyecegini sorduklarini, onlar sormasa da hekimlerin bu konuda mutlaka bilgilendirdiklerini anlatan Prof. Dr. Veli Yalçin, söyle konustu:

“Bu ameliyatin dogal olan iki tane önemli sonucu vardir. Bu ameliyati olanlarda yüzde 8 oraninda stres tipi idrar kaçirma yani öksürme, aksirma ve gülme sonucunda idrar kaçirma meydana gelmektedir. Burada idrar iradeli kontrol altinda tuvalete yapilmakta ancak yetistirememe tarzinda ve birkaç damlacik seklinde kaçirma oluyor. Bu ameliyatla idrari kapatan, idrarin yapilmasini engelleyen kapakçiklar beraber alinmaktadir. Bir de irade disi hissiyatsiz idrar kaçirma vardir ki bu da yüzde iki oraninda görülüyor. Bunlari duyanlar, genç olanlar ameliyat olmaktan kaçiniyorlar.”

Sertlesmeyi Saglayan Sinirlere Zarar Vermiyoruz

Organa sinirli kanserde kapsülün disina yayilma yok ise prostat kapsülünün yakinindan geçen ve sertlesmeyi saglayan sinir ve damarlar korunarak ve onlara zarar verilmeden sinir koruyucu ameliyat uygulanabiliyor. Ameliyatin sonunda normal sertlesmenin yüzde 30 daha aziyla ameliyat sonuçlandiriliyor. Yani eskisinden yüzde 30 daha az sertlesme oluyor. Daha sonra bu rahatsizlik ilaçlarla düzeltilebiliyor.

Prostat kanseri eger organin disina tastiysa yüzde 35 inde açik ameliyatla tüm prostat çikarilabilir, hastalik prostata sinirli olabilir.Bu hastalarda ikinci bir seçenek isin tedavisi, üçüncüsü ise hormon tedavisi vermektir. Bu üç yöntemin kombine edilmesi de diger bir seçenektir. Kapsül disina çikmis ve etrafindaki komsu organlara sirayet etmis kanserli hastalara ameliyat önerilmiyor.

Kanser Ilk Önce Kemiklere Siçriyor

Hastaligi organlara siçrayan daha ilerlemis vakalar da vardir. Prostat kanserinin ilk gittigi yer vücuttaki kemikler oluyor. Hiç sikintisi olmayan bir kisi 70 yasinda ayaginin kaymasi sonucunda düsüp bacagini kiriyor. Kiriga bakinca tümör kirigi oldugu anlasiliyor. Prostat kanseri kemige gidiyor ve en ufak bir darbede kiriliyor. Bel kemigi ve kalça kemiklerini tutabiliyor. Bu hastalarin bel, kalça, ayak ve sirt agrilari olabiliyor veya bazi nörolojik belirtileri olabiliyor. Bu durumda hormonal tedavi yapilmalidir. En iyi hormonal tedavi erkeklik hormonunun kesilmesidir. Yumurtaliklarin alinmasi öneriliyor ya da ilaçlarla hormon salinimi ve etkisi ortadan kaldirilmasi saglaniyor. Erkeklerimiz genellikle yumurtaliklarini aldirmayi tercih etmiyor, ilaci tercih ediyorlar. Ancak uzun süreli ilaç kullaniminin yan etkileri olabilecegi de hastaya anlatilmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası