Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEGINIZ SIZI UYUTMUYORSA…

Etiler Memorial Tip Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, “Çocuklarda uykusuzluk” hakkinda bilgi verdi ve anne babalara tavsiyelerde bulundu.

UYKUSUZ ÇOCUK MUTSUZ ÇOCUKTUR

Bebeginiz için her seyi yapmaya hazirsiniz ancak dogumdan birkaç ay geçmesine ragmen geceleyin o saat basi uyaniyor; hatta bazen uyuduktan birkaç dakika sonra hemen aglamaya basliyor ve geceleriniz bir kabus gibi geçiyor; uykusuzsunuz, mutsuzsunuz…

Bu durum, birçok anne ve baba için tanidik gelir ve maalesef artik bilimsel olarak kanitlanmis bir gerçek vardir ki, uykusuzluk mutsuzlugu en çok tetikleyen unsurlarin basinda gelmektedir. Ancak üzülmeyin çünkü bunun da bir çaresi var. Normal olmayan bu durumu açiklamadan önce normal yani fizyolojik olan uyku düzeni nasildir ona bir göz atalim.

ÇOCUK UYKU DÜZENI VE ERISKIN UYKU DÜZENI ASLINDA AYNIDIR

Bu nedenle biz eriskinlerden örnekler vererek baslayacagim çünkü sanirim bununla baglanti kurmaniz daha kolay olacaktir. Biliriz ki hepimizin genelde alisik oldugu bir uyku saati vardir. Bu saat yaklastikça genelde belirli bir düzende yaptiklarimiz vardir; örnegin pijamalarimizi giymek, dislerimizi ve saçimizi firçalamak. Yatak odamiza gider isiklari söndürür ve alisik oldugumuz yatak, yorgan ve yastigimizla uykuya dalariz. Uykuya dalabilmemiz için alisik oldugumuz kosul ve sabitler bunlardir. Biz eriskinler olarak gece boyunca mutlaka uyaniriz, örnegin saga sola dönmek için. Ancak çogu zaman bu anlari hatirlamayiz; çünkü uykuya dalabilmemiz için alisik oldugumuz kosullar, yani karanlik yatak odamiz, kendi yatagimiz, yorganimiz ve yastigimiz sabittir.

Alisik oldugunuz bu düzen bozulunca uyandiginizda tekrar uykuya dalabilme kabiliyetiniz sekteye ugramis olacaktir. Böyle durumlar için asagidaki örnekleri verebiliriz:

Saat farki olan uzak bir ülkeye tasinmis veya bir iki haftaligina tatile gitmissinizdir. Degisen çevrenizin yani sira farkli saat diliminde ya çok erken ya da çok geç uyumak durumunda kalmissinizdir. Böyle bir ortama alismaniz genelde bir hafta sürer. Tatil dönüsünde ise eski ortam ve saat diliminize ayak uydurmak için tekrar bir haftalik bir süre geçebilmektedir.

Otobüs ile gece yolculuk yaptiginizda rahat bir uyku uyumaniz çok zorlasacaktir oysa çevrenize baktiginizda bazi insanlar misil misil uyumaktadir. Iste bu insanlar genelde o ortamda uyumaya alisik olanlardir çünkü birçok kez o ortamda uyumak zorunda kalmislardir.

Alisik oldugunuz yastiginiz degistiginde bile gece uykunuz daha huzursuz geçebilmektedir. Tabi bu yastiga da birkaç gün içinde alisacak ve uykunuz tekrar düzene girecektir.

Bu örnekler ayni zamanda sunu gösteriyor ki; uykuya rahatça dalmak kazanilan bir beceridir, kendiliginden gelismez ayni zamanda degistirilebilmektedir. Yeter ki biz kararli olalim.

Bebeklerimize gelince; onlar için de ayni kurallar geçerlidir. Kendinize bir sorun “Benim bebegim nasil uykuya daliyor?” Asagida en sik görülen olasiliklar yer almaktadir; birini isaretleyin lütfen:

Memede
Biberonla
Emzikle
Kucakta
Battaniye veya ayakta sallanarak
Pispislanarak
Ebeveyn yataginda ebeveyn yaninda
Genelde anne veya babalar bebeklerini yukaridaki kosullarla uyuttuktan sonra besigine veya yataga yatirirlar. Ardindan kendileri uyumaya çalisirlar. Ancak uykulari çok da uzun sürmez çünkü bir veya iki saat içinde bebeklerinin aglamasi ile uyanirlar ve tekrar ayni sekilde uyutmaya çalisip ardindan bu döngü döner, döner, döner… Size kötü bir haberim var: siz bu duruma dur demezseniz herhangi bir sey degismeyecek ve aylar hatta yillar boyu bu böyle devam edecektir.

Aslinda bebeginiz haksiz degil. Düsünebiliyormusunuz, siz alisik oldugunuz düzen ile yataginiza yattiniz ve uyudunuz. Bir iki saat sonra sagdan sola dönmek için uyandiginizda birden bire baktiniz ki salondaki koltukta yatar vaziyettesiniz. Tekrar orada hemen uykuya dalmaniz mümkün mü? Asla! “Ben buraya nasil geldim? Bu soruyu birakin “ben burada uyuyamam, alisik degilim. Ben yatagimi istiyorum ve oraya gidiyorum!” demezmisiniz? Bu nedenle bebeginizden farkli bir sey beklemeyin. Bebeginiz aslinda uyanip da agladiginda size “Anneeeee (veya Babaaaa) benim çok uykum var! Ama böyle uyumaya alisik degilim, benim uyumam için memeye ihtiyacim var!” O sizden uykuya dalabilmek için hakli olarak alisik oldugu uykuya dalma ortamini istemektedir.

Size iyi bir haberim var uykuya dalma aliskanligi kazanilan bir beceridir ve egitimle degistirilebilir. Yani su anki durumunuza mahkum degilsiniz.

BEBEGINIZIN UYKU SAATLERINI DÜZENE SOKUN

Bebeginizin uykusunu düzene sokmak için bir yöntem vardir. Birinci asamada bebeginizi uyutmak için istediginiz saati belirleyin. Bebeginizin genelde uyudugu saati ilk asamada hedef olarak seçmek size avantaj saglayabilir. Örnegin bebeginiz saat 21:00’de uykusu geliyorsa saat 20:00 gibi belirli bir düzen gelistirin; mesela banyosunu yaptirin, ardindan cilt bakimini yapin daha sonra da pijamalarini giydirin. Ona masal anlatabilir, hikaye okuyabilir veya sarki söyleyebilirsiniz. Son olarak emzirin ve sonunda da o uykuya dalmadan dogrudan yatagina yatirin. Bebeginiz alti ayligin üstündeyse artik korumasi olan bir yatakta yatmali. Isiklari söndürerek iyi geceler dileyin.

Bu noktadan itibaren izleyebileceginiz iki yol var. Ya odada oturup bebeginizin uykuya dalmasini bekleyebilirsiniz ya da ilk gece 2 dakika ara ile odasina ugrayip “Bebegim ben buradayim” diyebilirsiniz. (Bunu yapmanizin nedeni bebeginizin terk edilmis duygusuna kapilmamasini saglamaktir). Aklinizdan ne geçtigini tahmin edebiliyorum, “Böyle yaparsam bebegimin çok kötü aglayacagi kesin!” Muhtemelen haklisiniz. O, çok aglayacaktir. Ancak bu durumda kendinize ve birbirinize hemen hatirlatin ki bunu onun ve kendi iyiliginiz için yapiyorsunuz; ailece uygun bir uyku düzeni için yatirim yapiyorsunuz. Bir hafta 10 güne kadar bebeginiz ve sizin uyku düzeni çok daha iyi bir yere gelecektir. Bunu yapmadiginiz takdirde de çok büyük bir ihtimalle bir sey degismeyecek ve eski huzursuz yönteminiz ile aynen devam edeceksinizdir.

BEBEGINIZIN AGLAMASI ILE ONU KUCAGINIZA ALMAYIN VE PISPISLAMAYIN

Bebeginiz aglama esnasinda kusarsa yalnizca agzini silin ve yatakta kusmanin oldugu bölgeyi silip onun üstüne çarsaf serin; bebeginizi bu esnada kucaginiza almayin. Alirsaniz su mesaji vermis olursunuz: “Eger kusarsan seni kucagima alirim” ve kusmalar her aksam devam eder. Belli sürede- ki bu süre bir veya birkaç saat olabilir- bebeginizin uykuya egilimi artacaktir. Bu durumda eger 2 dakika geçtiyse ve sesi artik kesiliyorsa yanina gidip onu uyarmayin. Ilk gecenizi basariyla tamamladiniz. Gece uyandigi takdirde onu emzirebilirsiniz ancak memede uyumamasina dikkat edin. Emzirme bittigi anda uyumadan hemen yatagina yatirin. Yataginda kendi basina uykuya dalmaya alissin ki, geceleyin uyandiginda uyumak için alistigi bu kosullar aynen devam ettiginden, kendi basina uykuya dalabilsin.

Ikinci gece ayni yöntemi aynen tekrarlayin ancak yanina 2 dakika ara ile degil 5 dakika ara ile gidin. Yaninda uyuyana kadar oturmayi tercih ediyorsaniz aynen devam edin.

Üçüncü gece artik ufak da olsa uykuya dalma süresinde bir fark görmeye baslarsiniz. Yanina gitme süresini de 10 dakikaya artirin; dördüncü gece 20 dakika besinci gece 30 dakika. Çogu zaman bir hafta sonunda düzenin epeyce rayina oturdugunu göreceksiniz.

ANNE VE BABALAR KARARLI TAVIRLARINI SÜRDÜRMELI

Teknigin uygulamasinda bebeginiz çok aglayabilir ve sesi kisilabilir ancak bu durum onun için zararli degildir. Baslamadan önce evde kalan aile fertleri ve özellikle anne ve babanin uygulamaya sonuna kadar sadik kalacagi konusunda kesin karar vermeliler. Anne veya baba bebegin aglama halinde bazen dayanamayip onu kucagina almak isteyebilir ancak bilin ki öyle yaparsaniz bebeginize su mesaji veriyor olacaksiniz, “Eger ben yeterince aglarsam o zaman onlar beni kucaklarina alip eski düzene döneceklerdir!” Ve bu oldugu takdirde de bir sonraki sefere bu yöntemi denediginizde aglamalar çok daha fazla olacaktir. Onun için bence bu uygulamayi bir kere yapin ve tam yapin.

Çocugunuzun uyku düzeni hastalik, dis çikarma, tatil veya baska evde yatiya kalmalar gibi durumlarda bozulabilir. Bu tür durumlar geçtikten hemen sonra eski düzenini yakalamak için yine bu yöntemi uygulamalisiniz.

Bu yöntem, gece belirli saatte uyuyan ve gece belirli dönemlerde uyanip en kötü ihtimal ile emzirildikten sonra kendi basina yataginda uykuya dalan bir bebeginizin olmasini hedeflemektedir. Olasi aglama veya baska nedenlerle teknigi uygulamak istemeyen anne ve babalar elbette olabilir ve bu karar onlarin hakkidir. Ancak bu karar anne ve baba’nin yasamakta olduklari uyku düzenine razi olduklari anlamina da gelmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası