Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Apotemnofili Simdi Çok Moda

Hürriyet Gazetesi Yazari; Ayse Özek Karasu

‘‘Artik bacaklarimin varligina daha fazla katlanamiyorum. Acaba riske girmeden bunlardan kurtulmanin bir yolu var mi?’’

Hastaliklarin antropolojik kökenini arastiran bilimadamlari simdi dehset içinde bu tür bilgi alisverislerini izliyormus.

Chat odalarinda binlerce kisi is kazalarinin faydalari ve motorlu testereler üzerine sohbet edip, Hipokrat yeminini aninda bozmaya hazir doktorlarin isimlerini birbirlerine veriyorlarmis.

Pek az sayidaki Apotemnofili uzmanlarindan biri olan Richard Bruno bu psikozun nedenini söyle açikliyor: ‘‘Bugünkü genç kusagin yetistigi dönemde televizyonda saatlerce süren yayinlar araciligiyla özürlü çocuklara bagis toplamak çok modaydi. Bu çocuklar insanlarda sefkat uyandirirdi. Apotemnofiller de özürlü olduklari takdirde daha çok sevileceklerine inaniyorlar.’’

Bu cevabin, psikozun kökenini açiklayip açiklamadigi konusunda bir fikir birligi yok. Henüz çok yeni bir vaka. Modern çagin diger yeni vakalari da beslenme bozukluklari. Çevre etkisinden kaynaklanan bulimya, psikiyatrlar için genis bir pazar olusturmaya basladi.

Yeni yeni türleri ortaya çiksa da, kültürel çevre etkisiyle olusan ruhsal bozukluklarin yeni birsey olmadigi kesin. Dünyanin degisik yörelerinden inanilmaz örnekler var.

Tip antropologlari degisik yörelere özgü kültürel kökenli ruhsal hastaliklarin ayni ilaçlarla tedavi edilemeyecegi görüsünü savunuyorlar. Hatta çok evrensel oldugu sanilan depresyonlar bile kitadan kitaya farkli semptomlar gösteriyor. Örnegin depresyondaki bir Avrupali, karamsar bir ruh halinden sikayetçi olurken, Çinli derdini ‘‘canim sikiliyor’’ seklinde ifade ediyor, Afrikali ise ruhunun kayboldugunu saniyor. Depresyonun tedavisinde bile kültürel farklarin gözardi edilmesi halinde, teshisin yanlis olabilecegi söyleniyor.

Farkli kültürlere özgü kitlesel delilik biçimleri son zamanlarda bilimadamlarini hayli ugrastiriyor. Örnegin ABD'de saglikli organlarini kesme hastaligi olan apotemnofili çok yaygin. Tip antropologlarinin elinde, ruhsal bozukluklarin tamaminin biyolojik nedenlerden kaynaklanmadigini gösteren önemli kanitlar var. Bazi ruhsal bozukluklarin çevresel faktörlerin etkisiyle olusmasi sunu gösteriyor: Afrika, Asya ya da Amerika'da ortaya çikan ruhsal hastaliklari ayni ilaçla tedavi edemezsiniz...

Koro hastalari cinsel organlarinin küçüldügüne inaniyor

Malezya yerlilerine özgü ‘‘Amok’’ ve Çin, Malezya ve Tayland'da rastlanan ‘‘Koro’’ sadece belli kültürleri etkileyen iki hastalik. Geçen yillarda Nijerya ve Uzak Dogu'da kitlesel koro histerileri patlak verdigi için medyaya yansiyan haberlerden bilenler vardir. Daha çok Çinlilerde görülen bu histeri, insanin cinsel organinin küçüldügüne inanip çildirmasi seklinde ortaya çikiyor. Tabii daha çok erkeklerde görülüyor. Koro hastalari büzüsmeyi önlemek için organin ucuna agirlik baglamak ya da toptan kesmek gibi çilginca yollara basvuruyor. Eski bir Çin inanisina göre korodan korunmak için kaplumbaganin önünden geçmemek ve tavaya atinca eti büzüsüveren tarak (deniz kabuklusu) yememek gerekiyor. 1960'larda Singapur'da ansizin patlak veren bir koro salgini sonucu onlarca erkek organini tutarak hastanelere akin etmis. O dönemde bu salginin, Müslümanlarin domuz etlerini zehirlemesi sonucu ortaya çiktigi dedikodusu yayilmis.

Son dönemlerde Çinliler arasinda baska bir histeri tipi ortaya çikiyor; Frigofobi, ya da soguga karsi duyulan hastalikli korku. Güneydogu Asya iklimlerinde insanlar en sicak yaz günlerinde battaniyelere sarinip yün bere ve eldivenlerle dolasiyormus. Psikiyatrlar bu fobinin sirrini henüz çözememis.

Latah histerisi Malgri hastaligi

Grönland Eskimolari arasinda rastlanan Antarktika histerisine kapilanlar, buz gibi havada üzerinde ne varsa yirtarcasina çikarip kosmaya basliyor, sonra da komaya giriyorlar.

Avustralya'nin Wellesley Adalari'nda yasayanlar arasinda da ‘‘Malgri’’ diye bir hastaliga rastlaniyor. Toprakta yetismis gida maddelerinin izi kalmasin diye ellerini yikamadan denize girmiyorlar. Toprakla denizin birbirlerine düsman olduguna inandiklari için ellerini yikamadan suya girerlerse mide kramplarina yol açan korku nöbetlerine kapiliyorlar.

Malezyali köylü kadinlar arasinda görülen ‘‘Latah’’ diye bir histeri var. Agaçtan hindistancevizi düsmesi veya bir köseden kedi firlamasi gibi ani etkiler sonucu asiri korku nedeniyle transa geçiyor, müstehcen hareketler yapip, çevrelerinde gördüklerini taklit etmeye basliyorlar. En olmayacak emirleri de yerine getiriyor, örnegin pazar yerinin ortasinda soyunuveriyorlar. Bu tür korku translarina Sibirya, Japonya, Burma ve Kuzey Amerikali oduncular arasinda da rastlaniyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası