Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AMELIYATHANEDE HASTA GÜVENLIGININ “TRAFIK KURALLARI”

Günümüzde hastalarin güvenli bir sekilde ameliyat edilmesi, uluslararasi standartlar ve kurumlarin yazili prosedürler halinde uygulamaya soktugu, yüzlerce kurali uygulamasiyla saglanabiliyor. Ameliyatta hasta güvenligini saglamak, sagliga özel trafik kurallarini uygulamayi gerektiriyor. Bu güvenligin içinde dogru hastaya dogru dozda ilaç, enfeksiyon kontrolü, taraf cerrahisi (sag böbrek yerine sol böbregi almamak gibi), anesteziyi dogru uygulamak, cihazlarin bakimini zamaninda yapmak, ilaç stoklari ve miyadlarinin kontrolü gibi çok önemli ve vazgeçilmez olanlar geliyor.

Acibadem Saglik Grubu Ameliyathaneleri ve Acibadem Üniversitesi Sürekli Egitim ve Gelisim Merkezi is birligi ile düzenlenen “Ameliyathanede Hasta Güvenligi” konulu egitim seminerinde, en son uygulamalar tartisildi.

Marmara Bölgesi Ameliyathane Hemsireleri Mezuniyet Sonrasi Egitim Seminerleri kapsaminda organize edilen seminere, Trakya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Cerrahpasa Tip Fakültesi Hastanesi, Yeditepe Üniversitesi, GATA, devlet ve özel hastanelerden 246 kisi katildi.

Acibadem Saglik Grubu Ameliyathane Hizmetleri Müdürü Ilknur Inanir, grubun tüm hastanelerinde yapilan ameliyatlarda, hasta ve çalisanlar için alinacak olan güvenlik önlemleri hakkinda bilgi verdi. Inanir, bu önlemleri söyle siraladi:

Ameliyathanenin temizlik ve dezenfeksiyona uygun antibakteriyel malzemeden yapilmasi gerekiyor (tavan, duvar vs.)
Cihaz kalibrasyonu (cihazlarin düzenli bakimi)
Ilaç ve anesteziklerin kritik stok seviyeleri belirlenmeli ve miyad kontrolü yapilmali
Tüm sarf malzemelerinin kritik stok seviyeleri belirlenerek miyad kontrolü yapilmali
Steril, yari steril ve steril olmayan alanlar belirlenmeli
Hepa filtre, laminal flow gibi havalandirma sistemleri olmali

Hasta Güvenliginde Vazgeçilmez 6 Kural!

Hastalarin güvenliginin saglanmasi için vazgeçemeyecekleri kurallarini anlatan Inanir, bunlari söyle siraladi:

Kimlik dogrulama süreci
Ekip içi, ekipler arasi iletisimin gelistirilmesi
Yanlis tarafa ameliyat yapilmasi, hasta ve cerrahiye yönelik önlemlerin alinmasi
Enfeksiyon kontrol önlemlerinin gelistirilmesi
Yaralanma ve düsmeler için sistem gelistirme
Yüksek riskli ilaçlarin güvenli kullanilmasi

Ilaçlarin Karismasini Önlemek Için Renkli Etiket Kullaniyoruz

Hasta güvenliginde en önemli gündem maddelerinin arasinda ilaçlarin dogru kullanimi gerekiyor. Acibadem Saglik Grubu'nda bu konuda alinmis önlemler de en üst düzeyde isletiliyor. Yüksek riskli ilaçlar için sari, kirmizi, mavi, turuncu renkli etiketler kullaniliyor.

Sari ,insülin için
Mavi, heparin için
Turuncu, potasyum içerikli olanlarda
Kirmizi, genel yüksek risklileri belirtmek için

Ayrica steril alanda ilaç etiketlemede önemli ilacin adi, dozu mutlaka etiketlenerek ameliyat sirasinda kullanim için hazirlaniyor. Uygulama öncesi geri okuma yöntemi ile hekime gerekli hatirlatma yapilarak cerrahi sirasinda yanlis ilaç uygulamalarini önleniyor.

Sag Böbrek Yerine Sol Böbregi Almamak Için Önlemler Aliyoruz

Ameliyata baslamadan önce mutlaka hastaya dogru hasta mi, dogru cerrahi islem mi uygulanacaginin sorgulanmasi, tespit edilmesi son defa kontrolü gerekiyor. Ameliyata katilan tüm ekibin bu sorumlulugu tasimasi önem tasiyor.

Dünya Saglik Örgütü'nün bu önlemleri bir adim daha öteye götürdügünü belirten Ilknur Inanir, “Dünya Saglik Örgütü bu önlemlerin üç asamali olarak alinmasini öngörüyor, Saglik Bakanligi da bunu dikkate aldi. Hastayi ameliyata salonuna alinca anestezi baslamadan hemen önce bir kontrol yapin, cilt insizyonundan önce yapin, ameliyat bitiminde son bir kontrol yapip hastayi disari çikarin kuralini koyuyor” dedi.

Çevre Kosullarinda Da Güvenligi Sagliyoruz

Acibadem Kocaeli Hastanesi Ameliyathane Sorumlu Hemsiresi Aysen Pamir, hastalarin ameliyathanedeki güvenliginin, 'güvenli çevre olusturma' prensibi ile de saglandigini anlatti, günümüzde çok daha fazla sayida ameliyati güvenli kosullarda yapabildiklerini söyledi.

Bu güvenligi saglarken sunlara bakilmasi gerekiyor:

Fiziksel alan
Mimari yapi
Havalandirma
Temizlik ve dezenfeksiyon
Isi ve nem kontrolü
Tekstillerin güvenligi
Cihaz ve elektrik güvenligi
Hasta transferi
Ekipman ve cerrahi aletlerin güvenligi
Yangin güvenligi
Sarf malzemelerinin güvenligi
Ilaç güvenligi

Ayni Isimdeki Hastalar Karismasin!

Ameliyathanelerde hastalarin kimligi konusunda kargasa yasanmamasi da, güvenlik önlemleri arasinda yer aliyor. Dogru hastaya dogru islemin yapilmasinin ilk sarti kimlik dogrulamasidir.

Acibadem Bursa Hastanesi Ameliyathane Sorumlu Hemsiresi Ebru Cömert aldiklari en önemli 22 önlemi söyle siraliyor:

Benzer isimde hastalar varsa, “Ayni isimde hasta var” yazili kol bandi takilmali. Kimligi bilinmiyorsa isimsiz kadin, erkek, çocuk denilerek protokol numarasi verilmeli, isimsiz hastalar sayica fazlaysa 1,2,3 seklinde numaralandirilmali.

Kimlik belirleyici olarak adi, soyadi, dogum tarihi (gün, ay, yil olarak) ve hasta numarasi kullanilmali oda numarasi kesinlikle belirleyici öge olarak kullanilmamali.

Tüm bu bilgiler suuru açik hastalarda kendilerine de sorularak teyit edilmeli.

Suuru kapali ve küçük çocuklarda ise tibbi kayitlari, kol bandi ve hasta yakinlari ile hastalarin kimlikleri dogrulanmali.

Dogru hastaya, dogru tarafa ve dogru islemi yapabilmek için ameliyat bölgesi ve tarafina ameliyat öncesi hekimlerimiz isaret koyuyor.

Hasta ameliyathaneye teslim alinirken tarafi ve isareti kontrol edilerek alinmalidir.

Alçi ya da bandaj varsa üzerine isaretleme yapilmali. Ameliyathanede bandaj çikarildiktan sonra tekrar isaretleme hastanin cildi üzerine yapilmalidir.

Steril örtülerle örtülürken de taraf isareti görülmeli. Ameliyata baslamadan önce, cerrahin sorumlulugunda ameliyata katilacak ekip üyeleriyle dogru hasta, dogru islem, dogru taraf süreci uygulaniyor.

Hastanin adi, soyadi, dogum tarihini söylemesi istenmeli, ne ameliyati olacagi sorulmali, taraf cerrahisi varsa hastadan eliyle göstermesi de istenir.

Kol bandi, hasta kayitlari ve gerekli durumlarda radyolojik tetkikleri de kontrol edilerek dogrulama yapilmalidir.

Kimlik, yapilacak ameliyat ve taraf cerrahisi onaylandiktan sonra islem bir forma kayit edilmeli ve form ekipçe onaylanmalidir.

Yüksek riskli ilaçlarin güvenliginin saglanmasi için bu ilaçlar eczanelerde depolanmali, ayirici etiketler kullanilmali, tüm ilaç ve serumlar steril alanda da etiketlenerek tanimlanmalidir.

Dizin 4 parmak üstünden tespitleme kemeri, omuz, diz altlarina özel destekler konulup basi yarasi açilmasi önlenir.

Ameliyathanede kullanilan malzemeler sayilmali (örn: kare gaz, alet ve cerrahi igneler). Ön sayim mutlaka yapilmali. Malzemeler çok ve çesitli ise, es zamanli birden fazla ekip çalismasi, süre uzunlugu, hemsirelerin deneyimsizligi, ekip degisimi, ekip degisimlerinde teslim yapilmamasi, bir önceki ameliyattan ameliyat odasinda malzeme kalmasi, sayimin acele yapilmasi, ara sayimlarin yapilmamasi, dikkatsizlik gibi nedenler ve ekibin yorgun olmasi hataya yol açar.

Cerrahi igneler özel miknatisli kutularda toplanmali

Sayim yapilmadan cerrahi alan kapatilmamali, sayim yapma sorumlulugu hemsirelere aittir, sayim tamamsa hekime kapama islemine geçmesi söylenir, malzemeler eksikse, ameliyat durdurulur, scopy ve röntgen ile ameliyat alaninda mi diye bakilir, bulunamazsa hasta güvenligi kuruluna bildirilir ve takip edilir.

Cilt temizligi için solüsyonlarin etiketlenmesi gerekiyor. Uzun ameliyatlarda hastaya varis çorabi giydirilmeli, cihazlar sabitlenerek devrilmeleri önlenmeli, kalibrasyonlari düzenli kontrol edilmeli.

Koterin çalisip çalismadigi kontrol edilmeli

Hastada metal taki varsa çikarilmali

Metal alanlara hasta cildinin temasi önlenmeli

Özel tespit kemerleri ile hastalar ameliyat masasina tespit edilmeli

Hasta isiticilari da yaniklara neden olabilir, önlemler alinmali ve dikkatli kullanilmali

Anestezi Vermek Uçagi Indirip Kaldirmaya Benziyor

Ameliyathanede hasta güvenligi konusunda, anestezi hekimlerine önemli görev ve sorumluluklar düsüyor. Bu konu hakkinda bilgi veren Acibadem Kozyatagi Hastanesi Sorumlu Anestezi Hekimi Doç. Dr. Nigar Baykan, problemlerin önlenmesi için alinacak 4 önlemi siraladi:

Anestezi ilaçlarinin etkilerinin sonlandirilmasi
Tam uyanik ekstübasyon
Beklenen sonuçlar için profilaktik ilaç kullanimi
Antiemetik ve analjezik kullanimi

Anestezi vermeyi bir uçagi kaldirip indirmeye benzeten Doç. Dr. Nigar Baykan, hastanin ameliyattan uyandirilmasinin da uçagi indirmekle esdeger oldugunu söylüyor. Hastayi belirli bir süre ameliyattan sonra gözlem altinda ameliyathanede tutmak zorunda olduklarini, iyi görünüyor diye hemen kata yollamadiklarini belirten Doç. Dr. Baykan sunlari söyledi:

“Lokal anestezi de versek yarim saat hastalari derlenme odasinda tutmak yükümlülügümüz var. Kullanilan ilaçlar tekrar aktive olabilirler. Burada bekledigimiz süre hastadan emin olmamiz gereken bir süredir. Bu süre sonunda hasta çikis kriterlerine uyuyorsa anesteziyi uygulayan kisinin onay vermesi ile kata teslim ediyoruz. Solunum, dolasim, tam uyaniklik, nabiz ve oda havasindaki solunumda ilgili skorlamamiz var, bizim emirlerimizde 4 ekstremiteyi oynatiyor mu, rahat nefes aliyor mu, öksürebiliyorsa, tam uyaniksa, oda havasinda oksijeni yeterli ise 12 puani hak etmistir, ilgili servise veya yogun bakim ünitesine yollayabiliriz diyoruz.”

Doç. Dr. Baykan, hastanin taburcu olacaksa da anestezi hekimlerine danisilarak taburcu edildiklerini belirterek, sunlari söyledi:

“Eger hastanin kalmasi gerekiyorsa derlenme odasinda hastanin agrisini kontrol etmemiz gerekiyor. Çogunlukla bu cerrah ile yapilir. Bunu kontrol altina almak zorundayiz, hasta uyanik ama avaz avaz bagiriyorsa kata yollayamayiz, önce agrisini kontrol etmemiz gerekiyor. Anestezi açisindan hasta güvenligini tehdit edebilecek olgulari ayni zamanda kalite göstergelerimiz olarak takip ediyoruz. Biz yaptigimiz isleri kalite bölümünün degerlendirmesini alinacak önlem ve iyilestirme çalismalarinda rehberlik etmelerini istiyoruz. Poliklinikte görülen hasta sayisi, komplikasyonlar, bulanti ve kusma, aspirasyon pnömonisi, dudak dil zedelenmesi, göz yaralanmasi gibi durumlari özel formlara kaydediyoruz. Bu göstergeleri ay sonunda toplayip kalite departmanina yolluyoruz, istatistik yapiyorlar, bulanti ve kusma çok görüldüyse onun üzerinde degerlendirme yaparak önlemeye yönelik çalismalar yapiyoruz.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası