Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


LAPTOP ISI HIZLANDIRIYOR, SAGLIGI KAYBETTIRIYOR!

Diz üstü ya da tasinabilir bilgisayar isimleriyle bilinen “Laptop” bilgisayarlar, yüksek teknolojinin hizini is yasamina tasiyor ve büyük kolayliklar sagliyor. Ancak saglimiza verdikleri zararlarla da olumsuz etkilenmemize yol açiyor.

International Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Demet Parlar, laptop ile çalisirken kisinin ister istemez öne dogru egildigini, birçok kisinin de bilgisayari kucagina alarak çalistigini, bunun da durus bozuklugu, omuz, boyun kusagi ve bel kaslarinin zorlanmasi ve siddetli agrilar duyulmasina neden oldugunu belirtiyor. Klavyeyi kullanirken ise bilek ve omuz eklemleri zorlaniyor, buralarda da agrilar olusuyor. Yapilan bilimsel arastirmalara göre el bilegini dakikada 2,5 kez hareket ettirmek ve dakikada 10 kez bilegi zorlayici hareketleri, tekrarli olarak yapmak, el bilegi ve omuzlarda eklem agrilarina yol açiyor.

Laptop kullanirken sagligi korumanin yollari

Laptop'u mouse ile kullanmak, fazla sayida bilek ve omuz hareketine yol açar. Bu nedenle klavyeyi kullanmak daha dogrudur. Ellerin asagi egik ya da yukarida olmamasi gerekir. En saglikli durus ise bileklerin masa ve klavyeye paralel olarak durmasidir.

Oturulan masanin yüksek olmamasi, omuzlarin yüksekte kalmamasi gerekir. Düzgün durus pozisyonunda omuzlar ne asagi inmemeli ne de yukari çikmamalidir. Yüksek masalar çalismak için uygun degildir.

Ayaklarin altina destek kon mali, ayaklar yere tam temas etmelidir.

Mouse kullanirken, ele saga ve sola dogru yelpaze seklinde hareket yaptirmak zorlayici hareketlere neden olur. Bunun için gelistirilen bilek ve eli destekleyici ürünler kullanmak önemlidir.

Laptop ile çalisirken kisinin basini asagi ya da yukari tutmamasi, klavyeyi kucagina alarak çalismamasi gerekir. Bu fazla sayida bas hareketi yapilmasina, boyun ve omuzlarin tutulmasina yol açar.

Bel boslukta kalmamali, mutlaka desteklenmelidir. Kaykilarak oturulunca bel boslukta kalir ve çesitli sorunlar olusur. Sirt destegi önemlidir. Çünkü sirt kaslarinin zayiflamasi, kamburluga neden olur. Bel desteklenirse, belin arka eklemlerine binen yük azalir.

Tüm bu sorunlar için, özel mouse’ ler, mouse ped’ler, klavyeler, ön kolu destekleyen malzemeler, kol, boyun, sirt yastiklari, bilegi destekleyen ürünler bulunmaktadir. Bele ortopedik yastik olmasa da küçük bir yastik da konularak koruma saglanabilir.

Çalisirken küçük molalar verilip esneme egzersizleri yapilmalidir. Boyun, sirt, omuz kusagi kaslari için yapilan egzersizlerin yani sira ayaga kalkip dolasmak gerekmektedir.

Çalisma hizi bize vücudumuzu unutturdugu için, agrilar özellikle aksamlari artar; eklem kilitlenmeleri, fibromiyalji gibi sorunlar olusur. Durus bozukluklari çesitli fitiklara da zemin hazirlar. Çalisma performansi olumsuz yönde etkiler.

Hem basit hem de baskasina bagimli olunmayan en güzel egzersizler yürüyüs ve yüzmedir. Haftada en az 3 gün yarim/bir saat süreyle yüzmek ya da her gün bir kaç dakika da olsa egzersiz yapmak çok faydalidir.

Haftada 2-3 gün yarim saat süreyle yapilabilecek tüm vücut kaslarini çalistiran pilates, jimnastik egzersizleri, düsük agirliklarla egzersizler de çok yararlidir. Esneme, güçlendirme evde ya da spor salonlarinda yapilabilir.

Zamana karsi is yapanlara, yoga, reiki ve meditasyon önerilebilir. Bu çalismalardaki nefes alma ve zihinsel gevseme teknikleri oldukça yararlidir.

Egzersizler neyi sagliyor?

Is yapma kapasitesini artirir.
Kendini iyi hissetmeyi saglar.
Eklemler daha iyi beslenir.
Kardiyovasküler kalp kapasitesi ve solunum kapasitesi artar.
Düzgün durusu gelisir. (Kulak, omuz, kalça, ayak bilegi ayni eksende olmalidir.)

Bunlarin yani sira, düzgün ayakkabi seçimi büyük önem tasir. Yürüyüs yapilirken de ayakkabi dogru seçilmelidir. Düz, yere yapisan ve topuksuz ayakkabilar giyilmemelidir. Spor salonunda aletli ya da aletsiz çalisirken boyun çok iyi korunmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası